Stacja parowa czy żelazko? Co wybrać?

Prasowanie koszuli na desce do prasowania żelazkiem Philips

Generator pary czy żelazko – który z tych sprzętów AGD warto wybrać? Choć mają wiele cech wspólnych i służą do prasowania, różnią się od siebie w istotny sposób. Dlatego warto dokładnie przemyśleć zakup, aby być w pełni zadowolonym z nowego urządzenia.

Zalety stacji parowej

Stacja parowa oraz dłonie osoby, która trzyma żelazko od stacji parowej

W przypadku stacji parowej samo żelazko jest zdecydowanie lżejsze. Jeżeli przy używaniu klasycznego modelu boli cię ręka, stacja parowa być może rozwiąże ten problem. Stopa żelazka jedynie przekazuje parę. Bez zbiornika wody przy dłoni wygładzanie ubrań jest dużo prostsze. Modele warte sprawdzenia pokazuje mój ranking stacji parowych.

Atutem stacji parowej jest możliwość prasowania ubrań, które niekoniecznie dobrze znoszą kontakt z klasycznym żelazkiem, takich jak na przykład wełniane garnitury.

Konstrukcja sprawia, że generator pary jest bezpieczny dla ubrań. W razie konieczności, prasować można nawet odsuwając stopę żelazka na kilka centymetrów od tkaniny. Zdobienia czy elementy gumowe będą więc bezpieczne.

Działanie stacji parowej jest bardzo wydajne. Intensywna para wodna poradzi sobie także z pościelą, która jest złożona na pół. Możesz w ten sposób zaoszczędzić czas. W kilka minut dobrze rozprostujesz zagniecenia, z którymi zwykłym żelazkiem trzeba by było walczyć kilkadziesiąt.

Stacja parowa oferuje takie funkcje jak odświeżenie albo dezynfekcja. W przypadku ubrań, których nie pierze się często (na przykład wełnianych swetrów albo grubych jeansów) można szybko przywrócić im świeżość. To znakomita opcja dla alergików, którzy chcą z materiałów pozbyć się roztoczy i innych alergenów. Generator pary może być używany także do czyszczenia zabawek, a nawet mebli tapicerowanych.

Wady stacji parowej

Stacja parowa stoi na stole

Stacja parowa to jednak nie tylko atuty. Głównym minusem jest z pewnością cena, której nie można porównywać z zakupem żelazka. Niekorzystny jest również sposób przechowywania, wymagający wiele wolnego miejsca albo najlepiej osobnego pomieszczenia. Są oczywiście mniejsze modele generatorów pary, ale zazwyczaj odbywa się to kosztem zmniejszonego pojemnika na wodę. Nie jest to praktyczne.

Stacja parowa wymaga użycia specjalnej deski do prasowania. Musi być ona masywna i mieć wbudowany uchwyt do utrzymania ciężkiego generatora (może on ważyć nawet 5 kilogramów). Przydatny jest także pokrowiec zapobiegający skraplaniu się wody. Zakup generatora pary to więc czasami także dodatkowe koszty.

Zalety żelazka

Żelazko Philips ustawione stopą do prasowania przodem stoi na desce do prasowania

Żelazko jest bardziej mobilnym rozwiązaniem. Prasować można nie tylko na desce, ale nawet na podłodze, po rozłożeniu ręcznika albo koca. 

Będzie także wystarczające, jeżeli większość ubrań pierzesz w suszarce bębnowej z opcją minimalizowania zagnieceń albo starannie rozwieszasz na tradycyjnej suszarce. Kupno generatora pary nie ma sensu w przypadku, jeżeli za prasowanie bierzesz się nie częściej niż raz razy w tygodniu.

Co prawda działa on sprawnie, ale przy niewielu ubraniach jego kosztowny zakup mija się z celem. Nawet najlepsze żelazka są znacznie tańsze i dużo bardziej przystępne dla portfela.

Wady żelazka

Żelazko do prasowania Philips stoi na desce do prasowania a w tle okno

Żelazko parowe w teorii działa na takiej samej zasadzie, co stacja parowa. Różnicą jest przede wszystkim to, jak wiele pary jest ono w stanie wytworzyć. Najpopularniejsze modele żelazek mogą wyprodukować jej maksymalnie 45 gram na minutę. Stacja parowa – nawet 10 razy więcej.

Prasowanie na desce po kilku godzinach tej czynności mocno obciąża kręgosłup i nadgarstki, przez co jest męczące. Niewielki jest także zbiornik na wodę, który trzeba często uzupełniać co pokazuje budowa żelazka.

Generator pary czy żelazko – plusy i minusy

Zbliżenie na pokrętło w żelazku Philips

Każde z tych urządzeń ma swoje zalety i wady.

Generator pary:

Plusy

  • Duża moc
  • Lekkość
  • Do trudnych rodzajów ubrań
  • Szybkie prasowanie bez zdejmowania z wieszaka

Minusy

  • Wysoka cena
  • Zajmuje więcej miejsca

Żelazko:

Plusy

  • Szeroko dostępne w różnych cenach
  • Bardziej mobilne

Minusy

  • Gorsze efekty prasowania
  • Bardziej czasochłonne użycie
  • Problemy z przypalającą się stopą
  • Brak możliwości prasowania w pionie

Podsumowanie

Żelazko Philips stoi na desce do prasowania a koło niego ubranie do wyprasowania

Przed zakupem warto zastanowić się, czy dane urządzenie pasować będzie do Twoich potrzeb i sposobu życia. Stacja parowa najlepiej sprawdzi się w dużej rodzinie albo jeżeli masz sporo ubrań z delikatnych, naturalnych tkanin i lubisz często zmieniać swoje stylizacje. W takim przypadku droższa stacja parowa przyda się, ponieważ jest to zakup na długie lata i zaoszczędzisz chociażby na pralni.

Jeśli stoisz przed zakupem to przeczytaj poradnik, jaką stacje parową wybrać.

Musisz zwrócić uwagę na słownictwo stosowane przez producentów. Niektórzy swoje żelazka parowe nazywają „generatorami pary”. Co prawda co krok żelazka są ulepszane, a ich funkcje parowe rozwijane, ale nadal nie mają wiele wspólnego z klasycznym generatorem pary. Jest on po prostu osobnym urządzeniem, chociaż połączonym z mniejszym i lżejszym żelazkiem.

Zasada ich działania jest inna. W żelazku para jest produkowana w samym urządzeniu. W stacji parowej jest przenoszona do żelazka, które samo w sobie nie ma zbiornika na wodę ani nawet grzałki. Przez to łatwiej się nim operuje, także w pionie.

To, czy wybierzesz żelazko, czy stację parową zależy od oczekiwań oraz od budżetu, który chcesz na ten cel przeznaczyć. Musisz rozważyć za i przeciw, a przede wszystkim przejrzeć swoją garderobę.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej

Dodaj opinię lub komentarz