Jak działa generator pary. Co to jest i do czego służy?

Generator pary Philips

Prasowanie raczej nie należy do ulubionych zajęć większości osób. Na szczęście istnieje sprytne urządzenie, które znacznie ułatwia i przyspiesza ten proces. Jak działa generator pary i jakie są jego zalety?

Co to jest generator pary? 

Żelazko od stacji parowej, a obok bojler stacji parowej Philips

Generator pary inaczej jest nazywany stacją parową. Pod względem budowy nieco przypomina tradycyjne żelazko. 

Składa się z dwóch zasadniczych elementów. Dużego bojlera, do którego wlewa się wodę oraz połączonego z nim przewodem żelazka, które jest lekkie i poręczne, dlatego przy pomocy tego urządzenia można prasować również zawieszone tkaniny.

To w bojlerze woda jest podgrzewana i pod wysokim ciśnieniem, w formie pary wodnej, wtłaczana do żelazka. Nim rozprowadzisz parę wygodnie po całej tkaninie. Nie ma przy tym ryzyka przypalenia. 

Para wodna świetnie poradzi sobie z nawet najbardziej uciążliwymi zagnieceniami. Efektem jest szybkie prasowanie i doskonałe rezultaty bez obaw o zniszczenie ulubionego ubrania.

Generator pary może być wzbogacony o dodatkowe funkcje, które tylko poszerzają zakres jego możliwości. Jednak podstawowy model jest raczej prosty i tak naprawdę nie wymaga żadnych dodatków. 

Mając generator pary nie musisz już posiadać żadnych dodatkowych urządzeń. Pamiętaj jednak o zakupie deski do prasowania ze specjalną „półką” na postawienie tego urządzenia. Sam bojler jest dość ciężki i przez to trudniej go przestawiać. 

Bardzo dobre i funkcjonalne modele możesz znaleźć w moim zestawieniu najlepsze generatory pary, jest tam duży wybór tych urządzeń w różnych przedziałach cenowych.

Jak działa generator pary?

Żelazko stacji parowej Philips z widoczną stopą, które trzyma dłoń osoby, a w tle bojler stacji parowej

Jak działa żelazko z generatorem pary? Jest to tak naprawdę bardzo proste. Ty poza włączeniem urządzenia musisz pamiętać jedynie o uzupełnianiu wody. Zazwyczaj pojemnik jest duży, więc nie trzeba tego robić zbyt często.

Generator pary poza podgrzewaniem wody i wytwarzaniem w ten sposób wysokiego ciśnienia, jest także wygodnym miejscem do odkładania gorącego żelazka. W ten sposób minimalizujesz ryzyko poparzenia się.

Stacja parowa, aby jej działanie było faktycznie skuteczne, musi wytworzyć ciśnienie minimum 3,5 do 6,5 bara. Dzięki temu z powodzeniem rozluźnia ona włókna tkaniny. To para ma tutaj główne znaczenie. 

Klasyczne żelazko wykorzystuje raczej swój ciężar i wysoką temperaturę stopy żelazka. Przy generatorze nie trzeba nawet dotykać stopą żelazka powierzchni materiału, aby prasowanie było skuteczne. Więcej o tym w artykule stacja parowa czy żelazko.

Zalety posiadania żelazka z generatorem pary

Stacja parowa Philips

To, jak działa stacja parowa sprawia, że to urządzenie ma bardzo wiele zalet:

  • Oszczędność czasu – mocna para działa skutecznie, więc nie trzeba kilka razy przeciągać żelazka po tym samym fragmencie. Wszystko zrobisz szybciej. Dodatkowe trójkątne zakończenie takiego specjalnego żelazka pozwala dokładnie dojechać do wszystkich zakamarków ubrania.
  • Delikatne działanie – przez to, że stacja parowa wykorzystuje wyłącznie parę wodną, tkaniny, nawet delikatne, są całkowicie bezpieczne. Dotyczy to również takich elementów jak koronki, cekiny, gumowe naszywki etc.
  • Łatwe prasowanie dla każdego – w przypadku generatorów pary nie dobierasz żadnych parametrów. Oznacza to, że nie musisz zmieniać parametrów w zależności od rodzaju materiału. Prasowanie jest bardzo proste i każdy sobie z tym poradzi. Są także specjalne funkcje, automatycznie dopasowujące się do rodzaju materiału.
  • Odświeżanie materiałów – masz w domu alergika? W takim razie docenisz funkcję odświeżania i dezynfekcji. Gorąca para świetnie sobie z tym poradzi, więc niektóre rodzaje ubrań, na przykład grube swetry albo jeansy będziesz prać po prostu rzadziej. Skutecznie pozbędziesz się na przykład aromatu dymu papierosowego.
  • Prasowanie w pionie – żelazko dołączone do stacji parowej nie ma pojemnika na wodę ani żadnej elektroniki. Dzięki temu jest naprawdę lekkie i świetnie sprawdzi się także do pionowego prasowania na przykład zasłon. W niektórych modelach jest nawet dołączony specjalny stojak na ubrania, który ułatwia prasowanie ich w pozycji pionowej.

Czy generator pary i stacja parowa to jest to samo?

Generator pary i stacja parowa to nazwy dokładnie tego samego urządzenia. Czasami używa się także nazwy system parowy, ale ona nie konkretyzuje, o jakie dokładnie urządzenie chodzi.

Czym innym jest natomiast parownica. Chociaż również posługuje się do prasowania parą wodną, to jednak ze względu na mniejszą moc i niewielki pojemnik na wodę, nie wytwarza jej pod takim ciśnieniem. Pisałem o tym w artykule generator pary czy parownica.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze generatora pary?

Prasowanie koszuli stacją parową Philips

Kupując generator pary musisz zwrócić uwagę na niektóre elementy. Do najważniejszych należy moc urządzenia. To od mocy uzależnione jest, jak szybko urządzenie się rozgrzeje i jaka będzie wytwarzana przez nie para. Dlatego w tym przypadku szukaj sprzętów o jak najwyższej mocy, bo skróci ci to czas prasowania.

Wytwarzanie pary 

Ciśnienie pary jest elementem nieco zbliżonym do mocy. Im jest wyższe, tym sprzęt lepiej poradzi sobie nawet z trudnymi zagnieceniami na tkaninach takich jak len. 

Niektóre generatory pary mają dodatkową funkcję uderzenia pary. To świetna sprawa, jeżeli trafisz na jakieś uporczywe zagniecenie. Po naciśnięciu przycisku ogromna moc pary uderza w konkretne miejsce i skutecznie rozluźnia włókna. Dobry strumień ciągłej pary powinien mieć wielkość od 160 gram na minutę. Wyrzut pary może mieć wielkość od 600 gram na minutę.

Rodzaj materiału z jakiego jest wykonana stopa żelazka 

Stopa żelazka może być wykonana z różnego rodzaju materiału i to także ma znaczenie dla ogólnego zadowolenia użytkownika. Najczęściej spotykane są stopy ze szkła, ceramiki, stali, emalii, granitu oraz aluminium.

Długi przewód 

Długość przewodu także ma znaczenie. W końcu stacja parowa musi być przez cały czas podłączona do gniazdka. Jeżeli masz zamiar ustawić ją w miejscu oddalonym od źródła prądu, dłuższy przewód znacznie ułatwi sprawę. Dotyczy to zresztą także grubszego przewodu łączącego stację parową z żelazkiem.

Duży pojemnik na wodę 

Pojemnik na wodę powinien być jak największy. Najbardziej wydajna jest opcja o wielkości dwóch litrów.

Dodatkowe funkcje 

Dodatkowe funkcje stacji parowej bywają bardzo pomocne. Najważniejszą jest kwestia czyszczenia i odkamieniania, których nie da się uniknąć przy tego rodzaju sprzęcie. 

Producenci automatyzują to jak najbardziej się da, ale zastosowane rozwiązania są różne i nie każde będzie odpowiednie dla każdego. Pomocna jest możliwość automatycznego wyłączania się urządzenia po odstawieniu żelazka na miejsce, a także automatyczne dopasowanie temperatury do rodzaju tkaniny.

Jak działa generator pary – podsumowanie

Mam nadzieję, że już wiesz, co to jest generator pary, jak działa stacja parowa i jakie są jej zalety. To niewątpliwie bardzo pomocne urządzenie, szczególnie dla osób, które dużo prasują. Na przykład rodziców małych dzieci albo pracowników, którzy są zmuszeni do zachowania dress codu w miejscu pracy.

Dzięki swojej budowie i funkcjom, generator pary jest bardzo delikatny dla wszystkich rodzajów materiałów. Używając go, nie musisz się obawiać zniszczeń. Z jego obsługą poradzi sobie każdy, także osoba bez doświadczenia w tego rodzaju pracach, dlatego warto w niego zainwestować.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej

Dodaj opinię lub komentarz