Generator pary czy parownica? – Wskazówki co lepiej wybrać

Urządzenia do prasowania, które wykorzystują moc pary wodnej, zyskują coraz większą popularność, ponieważ znacznie ułatwiają cały proces. Ale co będzie lepszym wyborem: stacja parowa czy parownica?
- Zasadnicze różnice między generatorem pary a parownicą do ubrań
- Co to jest generator pary?
- Co to jest parownica do ubrań?
- Zalety i wady stacji parowej (generatora pary)
- Zalety i wady parownicy do ubrań
- Co będzie lepsze? Generator pary czy parownica?
- Podsumowanie co lepsze, generator pary czy parownica
Zasadnicze różnice między generatorem pary a parownicą do ubrań

Niezależnie od tego czy wybierzesz parownicę do ubrań, czy generator pary, oba te rodzaje urządzeń do pracy wykorzystują parę wodną. Ma ona ogromne zalety, bo nie tylko usuwa zagniecenia, ale także odświeża a nawet dezynfekuje i usuwa brzydkie zapachy.
Do tego jest bezpieczna nawet dla delikatnych tkanin. Zasadnicza funkcja tych dwóch rodzajów urządzeń jest taka sama. Jakie są więc między nimi różnice?
Parownica do ubrań występuje w dwóch wersjach: niewielkiej ręcznej i dużo większego steamera stojącego. Generator pary wygląda jak niewielkie żelazko, które jest podłączone do dość dużego urządzenia stacjonarnego, do którego wlewa się wodę.
Generatory pary mają w swojej konstrukcji zastosowane bardzo duże bojlery, których zadaniem jest wyprodukowanie pary wodnej pod bardzo wysokim ciśnieniem. Wpływa to oczywiście na efektywność działania danego urządzenia.
W parownicach do ubrań stosuje się prostsze elementy grzejne, które mają również o wiele mniejszą moc. W związku z tym ich wydajność jest mniejsza, ale trzeba wziąć pod uwagę, że oba typy sprzętów wykorzystuje się do nieco innych czynności.
Co to jest generator pary?

Generator pary składa się z dwóch zasadniczych elementów: żelazka oraz stacji parowej. Zewnętrzna stacja parowa ma za zadanie wyprodukować parę wodną o odpowiedniej mocy. Dzięki temu żelazko, które przesuwasz po ubraniu, jest pozbawione pojemnika na wodę i podgrzewacza, przez co jest zdecydowanie lżejsze. Sprawdź mój ranking stacji parowych, masz w nim do wyboru różne ciekawe modele.
Para do żelazka jest doprowadzana poprzez specjalny przewód. Dzięki temu w nieco mniejszym zakresie niż w przypadku parownicy, jest możliwość prasowania generatorem pary w pionie. Do tego w tej pozycji nie skapuje z niego woda.
Co to jest parownica do ubrań?

Parownica do ubrań to niewielkie urządzenie przypominające depilator albo słuchawkę prysznicową. Ma wbudowany zbiornik na wodę oraz dyszę, przez którą po podgrzaniu wydobywa się para wodna. To właśnie tę część przykłada się do ubrania i „strzela” wytworzoną parą.
Urządzenie to musi być przez cały czas podłączone do prądu z gniazdka, ponieważ na razie technologia grzałek nie pozwala na wyprodukowanie urządzenia bezprzewodowego o wystarczającej mocy pary.
Wysoka temperatura uzyskiwana w taki sposób skutecznie rozluźnia włókna tkaniny, dzięki czemu rozprostowuje je. Co ważne, można, ale wcale nie trzeba ubrań rozkładać na desce do prasowania. Można używać jej do prasowania ubrań także w pozycji pionowej, na wieszaku. Istnieje wersja parownicy stojącej, gdzie specjalny wieszak jest nieodłącznym elementem sprzętu.
Mobilność pozwala na stosowanie jej także w podróży oraz przenoszenie po całym domu, na przykład do odświeżenia materaca albo kanapy. Jeżeli szukasz dobrej parownicy to zapraszam cię na moją stronę ranking najlepszych parownic do ubrań, masz do wyboru parę dobrych modeli w świetnych cenach.
Zalety i wady stacji parowej (generatora pary)

Zalety
- Bardzo wysoka skuteczność prasowania (natężenie pary przekraczające 100 gramów na minutę, często nawet 150 g/min, a parownice do ubrań zazwyczaj oferują wartości około 50 gram na minutę);
- Najlepiej radzi sobie z trudnymi zagnieceniami, również ze względu na większą stopę parową;
- Kształt żelazka ułatwia dotarcie do każdego zakamarka;
- Duży zbiornik na wodę;
- Możliwość nowoczesnych rozwiązań dostosowanych do rodzaju tkaniny;
- Brak problemu skapywania wody.
Wady
- Wysoki koszt zakupu;
- Trudniejsze przechowywanie i przenoszenie ze względu na wielkość;
- Konieczność używania wraz ze specjalnymi deskami do prasowania;
- Głośniejsze z uwagi na mocny bojler.
Zalety i wady parownicy do ubrań

Zalety
- Poręczne i lekkie;
- Ciche;
- Świetne do odświeżania wiszących tkanin;
- Niski koszt zakupu;
- Zmienne końcówki na przykład do usuwania sierści w trakcie prasowania;
- W modelach stojących jest zintegrowany wieszak.
Wady
- Gorzej radzą sobie z trudnymi zagnieceniami;
- Niewielki zbiornik na wodę;
- Mniejsza stopa parowa wydłuża prasowanie;
- Nie nadaje się do wszystkich tkanin.
Co będzie lepsze? Generator pary czy parownica?
To, czy lepiej wybrać generator pary czy parownicę zależy w największej mierze od tego, czego oczekujesz od wybranego urządzenia.
Niewątpliwie droższym zakupem będzie zdecydowanie się na generator pary. Tutaj koszt jest większy, ale otrzymujesz również znacznie więcej.
Moc wytwarzanej pary jest nieporównywalna i dlatego doskonale radzi sobie z prasowaniem nawet trudnych materiałów, takich jak na przykład len. Jeżeli lubisz mieć perfekcyjnie przygotowane ubrania, to najlepsza opcja dla ciebie, o czym pisałem w artykule jak działa generator pary.
Generator pary jest wydajniejszy w użytkowaniu

Ze względu na wydajność mogę ją polecić także paniom i panom domu, którzy zazwyczaj walczą z piętrzącą się górą ubrań do prasowania. Ten zakup przyśpieszy cały proces. Jeżeli do tej pory twoim sprzętem było po prostu żelazko, z pewnością to zauważysz.
Moc pary jest bezpieczna dla tkanin, ale jednocześnie w przypadku wielu ubrań wystarczy jedno przeciągniecie generatorem, by materiał był idealnie wyprostowany. Pomaga w tym również większa stopa oraz kształt ze ścięciem, który pozwala na dotarcie do wszystkich zakamarków, także kołnierzyków i guzików.
Steamer jest świetny do szybkich poprawek

Parownica do ubrań jest świetna do szybkich poprawek wyglądu stroju, jeśli śpieszysz się do wyjścia. Jest ona mniejsza, więc można ją mieć zawsze pod ręką, bez konieczności rozkładania całego sprzętu.
To również najlepsza opcja, jeżeli zobaczysz, że twoje zasłony powieszone w oknie nie wyglądają idealnie. Kilka ruchów załatwia sprawę. To samo dotyczy odświeżenia ubrań, na przykład zimowego płaszcza, który przesiąkł zapachem dymu papierosowego. Przeczytaj o tym jak działa parownica do ubrań.
Podsumowanie co lepsze, generator pary czy parownica
Musisz więc zdawać sobie sprawę z tego, że oba te urządzenia nie do końca działają zamiennie. Dlatego wybieraj je również pod tym względem, abyś potem nie czuł się rozczarowany swoim zakupem.
Wybrać parownicę do ubrań czy generator pary? Generalnie można założyć, że to generatory pary są lepszym zakupem. Co prawda ich koszt jest dużo wyższy, ale w ostatecznym rozrachunku całkowicie zastępują one klasyczne żelazko.
To istotne dla osób, które na co dzień noszą na sobie dużo gniecących się ubrań i zawsze muszą wyglądać bardzo schludnie, na przykład ubierają się w koszule. Pod względem wydajności te urządzenie nie ma sobie równych, co oznacza, że skutecznie będzie zwalczać górę prania czekającą na prasowanie.