Jaką stację parową wybrać, na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Należysz do osób, które często i dużo prasują? W takim razie wiesz, że klasyczne żelazko nie zawsze daje idealny efekt. Jego nowocześniejszą odsłoną jest stacja parowa. Została ona stworzona do wytwarzania wysokiego ciśnienia wyrzucającego parę, która ma sobie poradzić nawet z najbardziej uciążliwymi zagnieceniami. Jaką stację parową wybrać?

Jak działa stacja parowa?

Jeszcze kilka lat temu stacje parowe spotkać można było raczej jako element wyposażenia atelier projektanta mody, a nie zwykły domowy sprzęt. Obecnie zdecydowanie się to zmienia. Nadal jednak stacja jest dość kosztownym zakupem. Ceny tych tańszych to około 1000 złotych. Górna granica jest o wiele wyższa.

Zwykłe żelazko także generuje oczywiście parę. W przypadku stacji parowej za jej wytworzenie odpowiada jednak osobne urządzenie. Jest ono nazywane bojlerem. Do niego podłącza się żelazko za pomocą przewodu przekazującego parę. Żelazko przystosowane do generatora pary jest znacznie lżejsze od tradycyjnego.

Stacja parowa ma spory zbiornik na wodę. To w niej pod wpływem ciśnienia powstają gęste kłęby pary wodnej.

Para wodna w kontakcie z tkaniną rozluźnia jej włókna. Dzięki temu bez użycia siły jest w stanie rozprasować nawet najbardziej uciążliwe zagniecenia. Nie chodzi więc o uzyskanie wysokiej temperatury, która może uszkodzić tkaninę albo o użycie dużej siły nacisku.

Jaki generator pary wybrać i na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Jaka stacja parowa, jakie ma funkcje to często pojawiające się pytanie w przypadku osób, które nie miały z nią do czynienia. Oto krótki przegląd najważniejszych elementów, o których trzeba wiedzieć przed zakupem. Przykładowe modele pokazuje nasz ranking stacji parowych.

Podstawowe elementy

 • Podstawowym parametrem podczas wyboru stacji parowej powinna być siła wytwarzania pary. Im jest większa, tym prasowanie jest łatwiejsze. Sprawdź, czy w wybranym przez Ciebie modelu ta wartość nie jest niższa niż 20 g/min. Dobrej jakości sprzęt powinien oferować wartość 120 g/min.
 • Im większa jest moc generatora pary, tym szybciej on działa. Mniej czasu stracisz na czekanie, aż urządzenie się rozgrzeje. Z drugiej jednak strony, wysoka moc oznacza wysokie zużycie prądu. Zazwyczaj dobry sprzęt ma moc 2200 W.
 • Wielu producentów osobno określa jeszcze czas nagrzewania. Niektóre modele mają opcję szybkiego nagrzewania, kiedy naprawdę się śpieszysz. Ze względu na wygodę, wskaźnik ten nie powinien przekraczać minuty.
 • Wielkość pojemnika na wodę bezpośrednio wpływa na wygodę używania generatora pary. Szczególnie jeżeli wolisz prasowanie wielu ubrań razem. Im większy pojemnik, tym rzadziej trzeba go uzupełniać. Jednak takie urządzenie będzie większe i cięższe. Przemyśl, czy masz miejsce, w którym będzie znajdowało się na stałe, czy raczej musisz się z nim przemieszczać. Wygodny zbiornik nie powinien być mniejszy niż 1,5 litra.
 • Ze zbiornikiem na wodę związane jest bezpośrednio także to, jakiego rodzaju ciecz wlewać można do środka. Większość generatorów pary zaleca wykorzystywanie specjalnej wody do żelazka albo wody demineralizowanej. Są jednak modele wzbogacone o system odkamieniania, do których można wlewać zwykłą wodę z kranu. To przydatne, jeżeli nie chcesz gromadzić butelek albo po prostu planujesz dużo prasować.

Elementy dodatkowe

 • Dodatkowe nakładki na dysze są raczej gadżetem, ale i na to warto zwrócić uwagę. Dzięki nim na przykład zbierzesz sierść z ubrania podczas prasowania.
 • Niektóre urządzenia oferują zmianę pozycji prasowania. Daje to możliwość prasowania w pionie, na przykład ubrań zawieszonych na wieszakach oraz pozwala na prasowanie w poziomie, na płasko.
 • Dodatkowe uderzenie pary sprawdzi się w przypadku na przykład grubych, ciężkich materiałów zasłon albo obrusów.
 • Stopa żelazka może być ceramiczna lub wykonana ze stali. Ten pierwszy typ częściej oferowany jest w tańszych urządzeniach. Jej zaletą jest łatwość prowadzenia po tkaninie.. Stopy stalowe są bardziej odporne na uszkodzenia i szybko się nagrzewają. Jednak cechy konkretnej stopy zależą od producenta, bo każdy ma własny przepis na ich dopracowanie.
 • Mniej istotnym, ale z pewnością elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, planując zakup generatora pary, jest długość jego przewodu zasilającego. Musi dawać swobodę użycia.
 • Funkcje zabezpieczające to raczej standard. Chodzi między innymi o automatyczne wyłączenie się w przypadku bezruchu oraz alarm niskiego poziomu wody. Sprzęt lepszej jakości będzie miał także czujniki dostosowujące generowaną parę do rodzaju tkaniny. Tym lepiej będzie ona więc zabezpieczona.
 • Na koniec kwestia dużo bardziej indywidualna. Będąc w sklepie stacjonarnym, możesz przymierzyć, czy dany sprzęt jest dla ciebie wygodny. Rozumieć przez to należy na przykład to, czy przyciski są odpowiednio rozmieszczone, a uchwyt będzie komfortowy nawet po dłuższym czasie użytkowania.

Podsumowanie

Nie jest więc oczywiste, jaki generator pary warto kupić. Rynek AGD oferuje sprzęty w bardzo rozbieżnych cenach. Musisz przede wszystkim zastanowić się, jak często będziesz jej używać i do jakich ubrań.

Osoba na co dzień chodząca w garniturach, nosząca jedwabne koszule i swetry z angory, powinna raczej zainwestować w sprzęt oferujący wysoką moc i wysokie ciśnienie generowania pary.

Jednak do codziennego prasowania koszulek dziecięcych albo odświeżania zasłon wystarczy sprzęt ze średniej półki cenowej.

Zdarza się, że generator pary jest mylony z dużo mniejszą parownicą, zwaną także steamerem. Nie można ich porównywać. Parownicę traktować można raczej jako uzupełnienie zwykłego żelazka, bo nadaje się do odświeżania i usuwania niewielkich zagnieceń z wiszących ubrań, zasłon albo pościeli. Stacja parowa ma bardziej rozbudowane funkcje i większą moc.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej