Pranie butów w pralce – Jak to zrobić

Jak prać buty w pralce? To pytanie warto zadać, zanim włożysz ulubioną parę trampek czy butów sportowych do bębna. Koniecznie przestrzegaj pewnych zasad, aby ich nie zniszczyć, a więc nie potraktować zbyt wysoką temperaturą czy nie sprawić, że zwyczajnie zaczną się rozklejać.

Czy pranie butów w pralce jest możliwe?

Nie wszystkie buty nadają się do prania mechanicznego. Nie wolno tego robić z butami ze skóry naturalnej, zamszowej czy syntetycznej. Dlatego zanim włożysz obuwie do bębna, zapoznaj się z ich metką i umieszczonymi na niej zaleceniami producenta.

Z drugiej strony, ręczne pranie butów nie przyniesie tak dobrych efektów, jak mechaniczne. Przykładem butów nadających się do prania są trampki, które tylko tak zostaną w pełni odświeżone i zyskają wyrazisty kolor.

Praniu mechanicznemu nie mogą też podlegać buty klejone, ponieważ długotrwały kontakt z wodą może spowodować ich rozklejenie. Obuwie szyte jest znacznie bardziej wytrzymałe i odporne na działanie wody oraz intensywne ruchy bębna.

Warto jednak mieć na uwadze, że nawet mocne i wytrzymałe buty można prać rzadko, aby nie straciły swojego pierwotnego kształtu. W sytuacji ich zniszczenia, reklamacja producenta nie zostanie wtedy uwzględniona.

W jakim programie prać buty?

Dziś już wiele nowoczesnych, dobrych pralek posiada szereg programów poświęconych konkretnemu rodzajowi odzieży. Tak jest również z butami, które doczekały się swoich dedykowanych ustawień prania. Uwzględniają one np. pranie bez wirowania, przy niskiej temperaturze. Jeśli jednak twoja pralka nie ma takiego programu, to wybierz program krótki lub delikatny.

W jakiej temperaturze prać buty?

Uruchamiając program do prania butów można być prawie pewnym, że dedykowane ustawienia oszczędzą nasze obuwie i nie pozwolą go uszkodzić. Będzie to pranie mało intensywne, bez wirowania.

W razie konieczności samodzielnego dostosowania temperatury prania, zaleca się wybór 30 stopni Celsjusza. Taka temperatura być może nie zdoła usunąć intensywnych plam, ale pozwoli wyprać buty z zabrudzeń, oczyścić je i przywrócić kolor.

Jak prać buty w pralce?

Raczej odradza się pranie butów z innymi ubraniami, ponieważ mogą je zafarbować lub nawet uszkodzić czy porwać.

Najpierw należy wstępnie oczyścić buty z silnych zabrudzeń.

Koniecznie trzeba wyjąć sznurówki, ponieważ mogą się zaplątać w bębnie, a nawet wkręcić w mechanizmy pralki. Sznurówki pierz oddzielnie, namaczając je wcześniej w detergencie.

Zaleca się pranie butów w osobnych woreczkach przeznaczonych do tego celu. Siatki do prania wykonane są z poliestru i zamykane na zamek błyskawiczny, co sprawi, że buty z ostrymi wstawkami i dodatkami w żaden sposób nie uszkodzą bębna.

Buty pierz z dodatkiem proszku lub płynu do prania, co powinno wystarczyć, jeśli zależy Ci na pozbyciu się zabrudzeń.

Nie zaleca się zaś dodawania do prania zmiękczaczy, ponieważ mogą zniszczyć materiał, z jakich wykonane są buty.

Na koniec należy wysuszyć buty. Dobrze jest sobie pomóc suszarką i jej ciepłym strumieniem powietrza. Lepiej unikać suszarek automatycznych, ponieważ one dysponują zbyt dużą temperaturą, która może niekorzystnie wpływać na materiał naszego obuwia.

Suszenie na pełnym słońcu także się odradza, gdyż może to odbarwić obuwie. Najlepiej pozostawić wyprane buty blisko kaloryferów, a do wnętrza włożyć kulki z gazet, aby buty się nie odkształciły.

Do prania obuwia trzeba się więc dobrze przygotować, ale nie jest to trudne, o ile będziesz postępować zgodnie z instrukcjami producentów oraz ogólnymi zaleceniami.

Jaki butów nie należy prać w pralce?

Wiele rodzajów butów powinno być trzymanych z dala od pralki. Są to na pewno:

  • Buty ze skóry – te należy czyścić tylko ręcznie, miękkimi, wilgotnymi szmatkami. Nie wolno ich namaczać w wodzie, ponieważ skóra mogłaby zacząć pękać oraz pęcznieć.
  • Espadryle – to miękkie buty wykonane z w dużej mierze ze sznurka, jaki uległby zniszczeniu w bębnie pralki.
  • Obuwie trekkingowe z membraną – membrana to bardzo delikatny materiał, który szybko ulega zniszczeniu pod wpływem prania mechanicznego. Tego rodzaju obuwie jest wykonane z materiału wodoodpornego oraz oddychającego, dlatego trzeba je traktować w sposób specjalny.
  • Buty na obcasie – często są to buty ze skóry, która nie nadaje się do długotrwałego moczenia. Nie powinno się ich prać także ze względu na wystający ostry obcas, który może uszkodzić wnętrze pralki.
  • Buty z dodatkami – mowa tu o butach z ćwiekami oraz wszelkimi zdobieniami, które podczas intensywnych ruchów bębna mogłyby się oderwać i zatkać odpływ pralki.
  • Obuwie silnie zabrudzone – chcąc wyprać buty robocze czy intensywnie użytkowane, przed włożeniem do pralki należy je oczyścić z błota i dużych zabrudzeń, ponieważ mogą uszkodzić nasze urządzenie.
O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej