Pralka nie wiruje

Po zakończonym cyklu prania i otwarciu drzwiczek, z bębna powinniśmy wyciągnąć wilgotne pranie. Jeśli jest zbyt mokre, a woda wciąż znajduje się wewnątrz bębna, to mamy do czynienia z awarią pralki.
To, że nie odwirowuje ona naszych rzeczy nie oznacza jeszcze, że musimy kupić nowe urządzenie. Istnieje kilka przyczyn takiego problemu. Wiele z nich może wymagać od nas choćby podstawowej wiedzy mechanicznej, jednak na początek zacznijmy od najprostszych pomysłów. Czasem wystarczy samodzielna naprawa w domu, aby wszystko wróciło do normy.
- Zbyt duża waga prania
- Za dużo piany
- Sprawdź źródło zasilania
- Przestań używać przedłużacza
- Ciało obce w bębnie pralki
- Zapchany filtr pompy odpływowej
- Usterka elementu sterującego
- Zabrudzony układ hydrostatyczny
- Obluzowany lub zerwany pasek napędowy
- Zużyte szczotki
- Spalony kondensator rozruchowy
- Zabrudzone styki na kostce wiążącej przewody
- Czy pralka sygnalizuje usterkę?
Zbyt duża waga prania

Bywa, że pralka słabiej odwirowuje wodę, co jest związane z nierównym rozłożeniem prania. Dotyczy to szczególnie ciężkich materiałów, jak koce czy kołdry. Podczas prania osiadają one po jednej stronie bębna.
Pralka może mieć też problem z osiągnięciem wysokiej prędkości wirowania, jeśli wsad nie jest dobrze zbilansowany.
Najpierw należy więc zajrzeć do środka i poprawić ułożenie prania, a nawet samodzielnie je trochę wyżymać pozbywając się nadmiaru wody, która wsiąka w materiał.
Warto pamiętać, że gdy pierzemy gabarytowo duże i ciężkie materiały, to lepiej jest nie upychać ich na ścisk, a zostawić więcej luzu w bębnie. Jeśli po ponownym włączeniu cyklu wirowania problem ten będzie się powtarzał, to rozwiązania trzeba szukać dalej.
Za dużo piany
Nierzadko wydaje się nam, że zastosowanie większej ilości detergentu do prania wywoła lepszy efekt, a pranie będzie czystsze i bardziej pachnące. Nic bardziej mylnego.
Jeśli pozwolimy sobie na przesadnie dużą ilość płynu czy proszku, to nie zdoła się on dobrze rozpuścić. Urządzenie nie odpompowuje wody a może ją także wylewać, zamiast wirować.
Stosujmy więc dokładnie taką ilość proszku czy płynu do płukania, jaka zalecana jest na konkretną wagę wsadu pralki. W tym przypadku więcej będzie oznaczać nic innego, jak gorzej.
Sprawdź źródło zasilania
Chociaż może się to wydawać oczywiste, sprawdź dwukrotnie, czy pralka jest dobrze podłączona do prądu. Uderzenie lub drganie w połowie cyklu mogło spowodować, że wtyczka wyskoczyła z gniazdka, a ponowne podłączenie może spowodować powrót do normalnej pracy.
Jeśli przewód zasilający jest prawidłowo umieszczony w gniazdku, sprawdź skrzynkę bezpieczników w domu, aby upewnić się, że któryś się nie wyłączył.
reklama
Przestań używać przedłużacza
Przewód zasilający pralki powinien być podłączony bezpośrednio do gniazdka, a nie do przedłużacza. Wiele przedłużaczy nie może przewodzić energii elektrycznej wystarczającej do zasilania silnika pralki, który może się przegrzać i samoczynnie wyłączyć.
Pralka prawdopodobnie znowu będzie działać po ostygnięciu silnika, ale problem raczej wystąpi ponownie. Ponadto poleganie na przedłużaczu może skrócić żywotność urządzenia.
Jeśli nie możesz przesunąć pralki bliżej gniazdka, poproś elektryka o podłączenie nowego gniazdka w rozsądnej odległości.
Ciało obce w bębnie pralki

Innym powodem awarii wirowania, którą można łatwo zauważyć i samodzielnie usunąć, jest obecność ciała obcego wewnątrz bębna. Jak do tego dochodzi? Przyczyna jest wręcz banalna. Wystarczy, że nie opróżnimy dokładnie kieszeni spodni czy innych ubrań, które wkładamy do pralki.
Podczas obracania bębna zaczynają one wypadać. Wówczas blokują bęben i zapobiegają jego swobodnym obrotom. Pralka nie ma szans wirować.
Szczególnie niebezpieczne dla urządzenia są małe przedmioty, jak wsuwka do włosów, spinacze czy monety. Dlatego należy przejrzeć bęben, by sprawdzić czy gdzieś się nie zagnieździły. Gorzej, jeśli dostaną się dalej i trzeba będzie rozebrać też inne elementy pralki.
Zapchany filtr pompy odpływowej

Czyszczenie filtra pralki należy wykonywać cyklicznie i każdy jest w stanie tego dokonać. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie on się znajduje. W umiejscowieniu tego drobnego elementu pomoże nam instrukcja i wskazówki producenta.
Zwykle jednak jest on zainstalowany na przedzie urządzenia, dla łatwości jego wyjmowania. Pozostałe ściany pralki, a więc boczne i tylna najczęściej są zastawione i należałoby wszystko przesuwać, aby móc się do niego swobodnie dostać.
Filtr służy do wychwytywania drobnych elementów, sierści, włosów czy fragmentów zabrudzeń. Dzięki niemu, nie dostaną się one do pompy, która w ten sposób nie będzie zapchana. Jeśli to on będzie przyczyną awarii wirowania, to nowe modele pralki powinny nas o tym poinformować kontrolką.
Dodatkowo możemy to także ocenić po brzydkim zapachu wypranych już ubrań. Odpływ, poprzez zatkanie zabrudzeniami, staje się niedrożny, a woda nie ma gdzie odpływać gromadząc się w pralce. Oznacza to, że cykl wirowania zwyczajnie się nie załączy przy takim napełnieniu wodą bębna.
Bezpieczne czyszczenie filtra należy wykonywać po uprzednim odłączeniu od gniazdka oraz po zakręceniu zaworu wody. Nadmiaru wody z bębna można się pozbyć przy pomocy wężyka. Sam filtr czyścimy pod bieżącą wodą lub w razie większego zabrudzenia, można się posłużyć płynem do naczyń. Jeśli nie będzie się już nadawał do ponownego użytku, to kupujemy nowy.
Usterka elementu sterującego
Wszystkie pralki wyposażone w wyświetlacz powinny poinformować nas o problemie poprzez sygnalizację kodu błędu. W takim wypadku można się pokusić o restart urządzenia. Informacje jak to zrobić, odnajdziemy w instrukcji. Lepiej więc nie wykonywać tego po omacku. Gdy po tym działaniu kłopot, mimo wszystko, nie zniknie, to najprawdopodobniej niezbędna będzie pomoc serwisanta i wymiana wadliwego elementu elektronicznego.
Zabrudzony układ hydrostatyczny
U góry, po prawej stronie bocznej ścianki pralki znajduje się urządzenie, którego zadaniem jest utrzymywanie stałego poziomu wody w pralce. To hydrostat pilnujący, aby pralka nie pobierała ani za mało, ani za dużo wody. Musi jej być w sam raz.
Istnieje wiele sygnałów mówiących o usterce tego istotnego podzespołu. Jednym z nich jest właśnie problem z zaburzonym pompowaniem wody i tym, że pralka nie przechodzi do kolejnego etapu prania. Hydrostat można próbować czyścić samodzielnie poprzez przedmuchanie rurki i czyszczenie wszystkich podzespołów odchodzących od hydrostatu, należy to jednak robić bardzo delikatnie, aby ich nie uszkodzić. Czasem lepiej jest wezwać do tej czynności fachowca, jeśli sami nie czujemy się na siłach.
Obluzowany lub zerwany pasek napędowy
Pasek napędowy to element znany tym, którzy choć trochę zetknęli się z mechaniką urządzeń. Jest on obecny także w pralce, gdzie wprawia bęben w ruch. Poprawność jego działania jest więc bardzo ważna. Ponadto musi pracować całą swoją powierzchnią.
Łatwo sprawdzić czy akurat to jest przyczyną usterki wirowania. Wystarczy zakręcić bębnem pralki. Jeśli nie poczujemy oporu, to najprawdopodobniej przyczyną będzie właśnie pasek. Nie powinien być ani przerwany w żadnym miejscu, ani nawet obluzowany.
Gdy chcemy się do niego dostać, to konieczne jest odkręcenie tylnej obudowy pralki. Tam, na koło pasowe i oś napędową silnika należy nałożyć pasek. W razie, gdyby był jednak przerwany, to trzeba zakupić nowy, zgodnie z modelem pralki. Na koniec należy zakręcić bębnem, aby pasek właściwie się ułożył i gotowe.
Zużyte szczotki
Gdy najprostsze próby usunięcia awarii pralki nie pomogły, to należy zacząć rozważać usterki poszczególnych podzespołów, co może się już wiązać z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów czy zaangażowania serwisanta.
Pralka wyposażona jest w szczotki węglowe, jakie pracują podczas działania maszyny. Mimo ich zużycia, bęben jest w stanie swobodnie się obracać w fazie cyklu piorącego, jednak podczas wirowania, a więc przy wyższych obrotach, nie będzie się już poruszał.
Zużycie szczotek oznacza zakup nowych, zgodnie ze specyfikacją producenta. Są one zamontowane po dwóch stronach silnika, więc to tam trzeba ich szukać. Należy pokusić się o jego wyjęcie, odpięcie szczotek i zainstalowanie nowych. Koniecznie trzeba pamiętać, że istotne jest tu prawidłowe podłączenie przewodów do szczotek.
Spalony kondensator rozruchowy
Kondensator rozruchowy jest odpowiedzialny za wprawianie pralki w wysokie obroty, które są właśnie konieczne do wirowania. Jego spalenie zakłóci ten proces. W takim wypadku konieczna jest wymiana podzespołu na nowy. Warto zaznaczyć, że trzeba kupić dokładnie taki sam, o odpowiedniej pojemności. Oceny działania kondensatora dokonuje się miernikiem, który dobieramy w zależności od jego rodzaju.
Zabrudzone styki na kostce wiążącej przewody
Zniszczenie lub zabrudzenie przewodów i styków to już problem dla elektryka. Jeśli potrafimy je wyczyścić lub sprawdzić samodzielnie, to pewnie jego pomoc nie będzie konieczna. Nie poleca się jednak w tym celu czyszczenia np. szczotką drucianą, bo delikatne przewody łatwo wtedy uszkodzić. Lepiej posłużyć się szczoteczką do zębów z miękkim włosiem, aczkolwiek jest to zadanie wymagające precyzji, ponieważ bywa zbyt ryzykowne.
Czy pralka sygnalizuje usterkę?
Wiele nowoczesnych pralek samodzielnie wskazuje na konkretną usterkę. To znaczne ułatwienie, ponieważ nie musimy zastanawiać się co jest tego przyczyną. Na wyświetlaczu może się wówczas pojawić konkretny kod błędu, jaki rozszyfrujemy z instrukcji producenta.
Pralki o wysokim zaawansowaniu technologicznym wyposażone są w Wi-fi i łączą się z urządzeniem mobilnym za pomocą aplikacji. To właśnie dzięki niej dowiemy się, co dokładnie dolega naszemu urządzeniu. Jest to najwygodniejszy sposób działania i z pewnością pozwala zaoszczędzić pieniądze oraz czas.
Bywa, że diagnozując problem poprzez aplikację nie musimy już wzywać serwisanta. Nierzadko są to niewielkie usterki, które usuniemy samodzielnie, jeśli tylko będziemy znać ich dokładną przyczynę. Jednak nawet w bardzo starych typach pralek migające diody mogą wskazywać na jakiś problem, choć to właśnie my musimy później dochodzić, gdzie leży kłopot. Powyższe wskazówki na pewno pozwolą go szybciej zlokalizować, a później rozwiązać.
Nasz ranking pralek pokazuje polecane modele w niezależnym zestawieniu. Czytaj więcej o nich jeśli szukasz nowej pralki dla siebie.