Odkamienianie ekspresu – Jak to zrobić samemu

Dłoń osoby, która wkłada tabletkę odkamieniającą do ekspresu do kawy Nivona

Aby zrobić dobrą kawę twoje urządzenie wymaga regularnego dbania o nie. Podstawą jest odkamienianie ekspresu. Jak często odkamieniać ekspres? Czym odkamieniać ekspres? Czy sprawdzą się w tym przypadku domowe sposoby?

Jak odkamienić ekspres do kawy – krok po kroku

Krok 1

Proces rozpoczyna się od oczyszczenia tacki ociekowej i opróżnienia pojemnika na fusy. Zazwyczaj odkamienianie trwa kilkanaście – kilkadziesiąt minut. Wymaga podstawienia pod dyszę naczynia o większej pojemności, by zmieściła się w nim cała wlana do ekspresu woda. 

Krok 2

Środek odkamieniający wsypuje się lub miesza z wodą w zbiorniku wypełnionym do określonej wysokości. Proces ten jest automatyczny, ale w trakcie warto kontrolować, czy przepłukiwana przez dyszę woda mieści się w podstawionym naczyniu. Czasami ekspres sygnalizuje w trakcie procesu, by na przykład przepłukać pojemnik na wodę.

Krok 3

Niektóre modele wzbogacone o spieniacz do mleka podczas odkamieniania czyszczą również go. Po wszystkim nie zapomnij o przepłukaniu pojemnika na wodę, nawet kilkukrotnie, ponieważ mogą się w nim znajdować resztki odwapniacza. Trochę odpowiedziałem dlaczego ekspres nie spienia mleka w innym artykule.

Ogólnie o tym jak odkamienić ekspres do kawy

Regularne konserwowanie ekspresu do kawy zdecydowanie przedłuża jego żywotność

Wiele urządzeń ma wbudowane zabezpieczenie, które wręcz zablokuje możliwość korzystania z niego, jeżeli odkamienianie ekspresu nie zostanie przeprowadzone w konkretnym momencie.

Szczegółowe zasady odkamieniania powinny być zawarte w instrukcji obsługi

Modele z wyświetlaczem często pokazują także uproszczone kroki bezpośrednio na nim. To duże ułatwienie, a ponieważ samo odwapnianie nie jest skomplikowane, po pierwszym razie będziesz w stanie przeprowadzić to już bez podpowiedzi.

Sposoby na to, jak odkamieniać ekspres do kawy, zależą od konkretnego modelu, a także typu ekspresu ciśnieniowego. 

Najwięcej uwagi poświęcić trzeba będzie półautomatycznemu ekspresowi kolbowemu, który wymaga starannego przepłukania kolby. Nowoczesne ekspresy automatyczne w dużej mierze samodzielnie wszystko wykonują, więc jest to bardzo wygodne.

Czym odkamienić ekspres?

To, czym odkamienić ekspres, to bardzo rozbudowana kategoria. Producenci tworzą preparaty w formie płynów, proszków czy tabletek. 

Powinno się używać zawsze środków rekomendowanych przez daną markę. Tego rodzaju środki chemiczne mają bardzo silne działanie, bo w końcu muszą rozpuścić złogi wewnątrz wąskich rurek. Nieprawidłowe zastosowanie tak mocnych środków może doprowadzić do uszkodzeń wewnątrz ekspresu! 

W instrukcji obsługi zawsze powinna znajdować się informacja, po jakie środki można sięgać oraz jakie rodzaje kwasów są zalecane lub niezalecane do użytku w konkretnym urządzeniu.

Domowe sposoby na odkamienianie

Pytanie: „jak odkamienić ekspres do kawy domowym sposobem?” pojawia się bardzo często. Wiele osób myśli, że wykorzystanie środków dostępnych w szafce kuchennej lub łazienkowej pozwoli zaoszczędzić pieniądze na zakup odkamieniacza i będzie bardziej ekologiczne. 

Odkamienianie octem

Pamiętać trzeba jednak o tym, że na przykład ocet, świetny do czyszczenia czajnika, nie poradzi sobie z usunięciem kamienia z wąskich przewodów doprowadzających wodę. Co gorsza, takie domowe metody mogą wręcz przepchnąć kamień do miejsca, w którym pozbycie się go będzie wymagało pomocy serwisu. Nie obejmuje tego gwarancja.

Odkamienianie kwaskiem cytrynowym

Bardzo często pojawia się pytanie: „jak odkamienić ekspres do kawy kwaskiem cytrynowym?”. Tak jak już wspomniałem, wybór domowej metody, nie zalecanej przez producenta sprzętu, w najlepszym przypadku może po prostu nie spełnić swojej funkcji, a w najgorszej – doprowadzić do uszkodzenia sprzętu, które oczywiście nie podlega gwarancji. 

Nie warto więc ryzykować, nie mając pewności, czy te metody w ogóle zadziałają. Kwasek cytrynowy nie jest co prawda intensywnie działającym środkiem, więc nie powinien dokonać dużych spustoszeń, ale nie warto ryzykować. 

Może on uszkodzić znajdujące się w środku plastiki. Poza tym zarówno ocet, jak i kwasek mają swój dość mocny zapach, który będzie przez dłuższy czas wyczuwalny w przygotowywanych napojach.

Po co odkamieniać ekspres do kawy?

Regularne odkamienianie ekspresu do kawy przedłuża jego żywotność. Jest niezbędne nawet wówczas, jeżeli w ekspresie używa się tylko filtrowanej wody i stosuje dobrej jakości filtr. Oczywiście takie działania ograniczają osadzanie się osadów, ale nie likwidują ich zupełnie.

Nieodpowiednio odkamieniany ekspres może się zapowietrzać, głośno pracować, parzyć mniej smaczną kawę (zdarza się kwaśna kawa z ekspresu), a wręcz całkowicie przestać działać. Dojść może do uszkodzeń jego wnętrza. 

Dlatego każdy posiadacz takiego sprzętu kuchennego powinien zdawać sobie sprawę z ryzyka i od początku zaopatrzyć się w niezbędne preparaty. Naprawa będzie bardzo kosztowna.

Sprawdź najlepsze ekspresy do kawy i najlepsze ekspresy kolbowe w moich rankingach, aby dowiedzieć się więcej o tych urządzeniach. 

Jak często odkamieniać ekspres?

To, jak często odkamieniać ekspres, zależy od danego modelu. Nowoczesne urządzenia same informują o konieczności jego przeprowadzenia. Informacja ta musi także być zawarta w instrukcji obsługi sprzętu. 

Różnica w smaku to sygnał do odkamieniania ekspresu 

Pamiętaj o przeprowadzeniu odkamieniania, jeżeli tylko zauważysz jakieś różnice w jakości przygotowywanej kawy. Woda będzie słabiej przelewała się do kubków, ekspres zacznie głośniej pracować etc. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być właśnie pojawienie się nadmiernych osadów. 

Dlatego zawsze dobrze jest mieć kupiony w zapasie specjalny płyn rekomendowany przez producenta ekspresu oraz filtr do wody, bo często ich wymiana jest powiązana.

Twardość wody a odkamienianie

Częstotliwość odkamieniania zależy od twardości wody. Kupując nowy ekspres, warto ją zmierzyć i od razu w ustawieniach sprzętu, jeżeli jest taka możliwość, ustalić prawidłowy poziom. Zgodnie z nim urządzenie będzie automatycznie przypominać o konieczności przeprowadzenia tego procesu. 

Zazwyczaj mówi się, że ten proces powinno się przeprowadzać co około 200-300 przygotowanych napojów. Jeżeli pijesz dwie filiżanki dziennie, powinno się to robić więc co 3-4 miesiące.

Mam nadzieję, że udowodniłem ci, iż regularne odkamienianie ekspresu jest bardzo istotne. Kupując ten sprzęt AGD, po prostu powinieneś od razu się na to przygotować. Na szczęście, jest to proces prosty i dość szybki.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej

Dodaj opinię lub komentarz