Kwaśna kawa z ekspresu? Oto kilka przyczyn

Kwaśna kawa z ekspresu nie tylko jest niesmaczna, ale może być wręcz szkodliwa. Oto kilka powodów, dlaczego kawa z ekspresu jest kwaśna. Niektóre spośród tych problemów możesz wyeliminować samodzielnie.

Nieodpowiedni czas parzenia

Częstym powodem, dla którego kawa jest niesmaczna, są ustawienia ekspresu. Szczególnie istotnym jest wybór czasu parzenia. Zaleca się, aby wynosił on około 25 sekund

Zbyt długie oraz zbyt krótkie parzenie wpływa na smak otrzymanego napoju. Jeżeli masz taką możliwość, spróbuj go samodzielnie zmienić.

Zbyt grubo mielona kawa zaparza się szybko, ale napar jest przy tym niedoparzony. W razie problemów spróbuj zmienić w ustawieniach młynka grubość mielenia.

Nieodpowiednia temperatura wody

Kwaśna kawa z ekspresu to często także skutek nieodpowiedniej temperatury jej parzenia. Zbyt niska negatywnie wpływa na cały proces. 

Najlepiej, jeżeli ziarna są parzone w temperaturze nieco przekraczającej 90 stopni Celsjusza

Awaria elementu grzewczego może doprowadzić do tego, że uzyskiwana temperatura jest niższa. Nawet kilka stopni mniej wpływa na jakość przygotowywanego napoju. 

W takim przypadku konieczna jest wizyta w serwisie, aby usunąć usterkę.

Dobre ekspresy dbają o odpowiednie parametry parzenia kawy. Sprawdź mój ranking ekspresów automatycznych i ranking ekspresów kolbowych. Podpowiada, które modele są warte uwagi. 

Niewystarczająca ilość wody 

To temperatura wody i czas parzenia mają kluczowe znaczenie dla uzyskanego smaku kawy, ale nie można zapominać również o ilości wody. 

Jeżeli jest jej zbyt mało, proporcje zostaną zaburzone. Skutkuje to  gorszym smakiem. Taka kwaśna kawa z ekspresu nikomu nie sprawi przyjemności.

Jakość i zły wybór ziaren

Złej jakości i nieprawidłowo przechowywane ziarna powodują powstanie kwaśnej kawy. Dotyczy to szczególnie produktów marketowych, w niskiej cenie. 

Niedojrzałe ziarna, zaatakowane przez szkodniki, ze śladami pleśni będą po prostu niedobre. Najlepiej wybieraj kawę z lokalnych palarni, która ma podaną datę wypalania. 

Takie ziarna będą pełne aromatu, a do tego z opisu kawy dowiesz się wiele o jej smaku.

Po otwarciu paczki pamiętaj o jej szczelności, najlepiej przełóż ziarna do hermetycznego opakowania. Nie można ziaren trzymać również za długo, ponieważ wietrzeją.

Rodzaje kawy

W innym przypadku kwaśna kawa z ekspresu wynika po prostu ze smaku samych ziaren. 

Na rynku jest ich ogromny wybór, a co za tym idzie, niektóre mogą mieć specyficzny posmak. 

Istnieją nawet kawy owocowe, wzbogacane o takie aromaty. Miejsce zbiorów, czas wypalania, rodzaj rośliny – to wszystko wpływa na uzyskiwany aromat. Spróbuj zmienić rodzaj kawy. W końcu trafisz na taką, która będzie ci odpowiadać.

Musisz również wiedzieć, że nie wszystkie ziarna kawy nadają się do używania ich w ekspresie ciśnieniowym. Kawy jasno palone zazwyczaj mają bardziej kwaśny posmak.

Zabrudzony ekspres

Poważnym problemem, dlaczego kawa z ekspresu jest kwaśna, może być brudny ekspres. 

Nagromadzony w nim osad oraz kamień zmieniają jej smak. Dlatego tak ważne jest regularne odkamienianie ekspresu i jego ręczne czyszczenie, aby uniknąć problemów.

Złogi wapniowe nadają kawie mineralny posmak, a resztki kawy oraz mleka psują się w środku. Doprowadzają nawet do powstania pleśni, która przenika potem do gotowego napoju. 

W ciepłym i wilgotnym środowisku ma idealne warunki do rozwoju. To bardzo szkodliwe. 

Dlatego zmiana smaku kawy jest sygnałem alarmowym, że ekspres należy porządnie wyczyścić.

Czysty ekspres = smaczniejsza kawa

Podczas czyszczenia ekspresu kieruj się wskazówkami zawartymi w instrukcji obsługi i używaj wyłącznie rekomendowanych produktów. Regularność w tym zakresie popłaca, bo Twoja kawa zawsze będzie po prostu smaczna.

Z drugiej strony pamiętaj, aby po odkamienianiu ekspresu dokładnie go wypłukać. 

Resztki środków chemicznych używanych do czyszczenia mogą wpłynąć na uzyskiwany smak i z pewnością nie są zbyt zdrowe.

Dlaczego kawa z ekspresu jest kwaśna? Jak widać powyżej, powodów może być wiele. 

Na szczęście większość tych problemów możesz naprawić samodzielnie i to od nich powinieneś rozpocząć swoje śledztwo.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej