Dlaczego ekspres nie spienia mleka? Możliwe przyczyny

Spieniacz do mleka jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia ekspresu do kawy. Jak każda część, także on może ulec awarii. Dlaczego ekspres nie spienia mleka? Czy można naprawić ten problem samodzielnie?

Zabrudzony układ mleczny

Najbardziej popularnym, a zarazem najłatwiejszym do rozwiązania problemem, dlaczego mleko się nie spienia, jest zabrudzony układ mleczny. Właśnie wtedy spieniacz nie spienia mleka.

Dzieje się tak wówczas, kiedy osad nie jest na bieżąco usuwany, a jego nagromadzenie doprowadza do niedrożności. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie porządne przeczyszczenie układu mlecznego przy użyciu środków zalecanych przez producenta. Często są to na przykład specjalne tabletki, które łatwo się rozpuszczają i szybko usuną problem. 

Takie środki są bezpieczne dla delikatnych elementów plastikowych i gumowych, dlatego nie warto ryzykować domowymi sposobami.

Problem z dyszą spieniającą mleko

Podobnym przypadkiem, dlaczego ekspres nie spienia mleka, może być problem z dyszą. Jej światło jest niewielkie, dlatego wystarczy nawet nieduży zator, aby całkowicie uniemożliwić jej pracę.

Nawet jeżeli regularnie czyścisz obieg mleka, to i tak po kilku latach intensywnego użytkowania może pojawić się problem z dyszą spieniającą. Winne temu są zużywające się uszczelki. Trzeba je wówczas wymienić w serwisie. Ciągły kontakt z wysokim ciśnieniem i gorącą wodą wpływa na ich szybszą degradację.

Problem z elektrozaworem w ekspresie

Elektrozawór jest niewielką, ale bardzo istotną częścią ekspresu, która odpowiada za pobór wody oraz mleka. Dzięki niemu płyny są zasysane. Jego uszkodzenie doprowadzić może do tego, że ekspres nie spienia mleka, ponieważ steruje on modułem elektronicznym. 

Niestety, zarówno wykrycie tej usterki, jak i jej naprawa nie jest możliwa w warunkach domowych. Więc jeżeli twój spieniacz nie działa i sprawdziłeś inne możliwości, musisz oddać ekspres do naprawy.

Awaria elektroniki

Automatyczny ekspres do kawy jest wyposażony w wiele udogodnień. To dzięki nim po wciśnięciu tylko jednego przycisku możesz rozpocząć przygotowywanie kawy albo pianki. 

Odpowiedzią na pytanie, dlaczego mleko się nie spienia, może więc być awaria elektroniki w jego wnętrzu. Coś mogło się poluzować, przez co prąd nie przepływa już przez urządzenie prawidłowo. 

Także takie uszkodzenia są możliwe do naprawy wyłącznie w autoryzowanych punktach serwisowych, w których pracownicy mają do tego niezbędny sprzęt i umiejętności.

Jak dbać o system spieniacza, by uniknąć problemów?

Jeżeli ekspres do kawy nie spienia mleka, trzeba działać szybko, a ewentualna naprawa może być kosztowna. Dlatego zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż naprawiać rezultaty. Podstawą jest regularne czyszczenie obiegu mleka

Wiele producentów ekspresów proponuje automatyczne  przepłukanie go wodą po każdym użyciu. Co jakiś czas trzeba także dokładniej wyczyścić układ mleczny, stosując w tym celu płyn albo tabletki rekomendowane przez producentów ekspresów.

Sprawdź mój ranking ekspresów automatycznych i ranking ekspresów kolbowych, tam możesz dowiedzieć się więcej na temat tych urządzeń. 

Pamiętaj także, by nie zostawiać pojemnika z mlekiem poza lodówką i regularnie go czyścić. Mleko psuje się dość szybko, a później trudno jest usunąć jego resztki. Najlepiej czyścić go na koniec każdego dnia, w którym pojemnik był używany.

Nowoczesne ekspresy mają zintegrowany system spieniania mleka, dzięki czemu nie trzeba filiżanki nigdzie przestawiać. To duża wygoda, ale także nieco większe ryzyko uszkodzenia. 

Przyczyn, dlaczego ekspres nie spienia mleka, może być wiele. Pamiętaj, że w domowych warunkach możliwe jest jedynie porządne przeczyszczenie całego układu obiegu mleka. Jeżeli to nie pomoże, niezbędna będzie wizyta w autoryzowanym serwisie.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej