Jaki mop parowy wybrać, na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Mop parowy to urządzenie, które wybiera się z uwagi na oszczędność czasu podczas codziennego sprzątania. Jego działanie jest skuteczne i przyjazne dla środowiska, ponieważ wykorzystuje jedynie parę wodną, bez konieczności użycia dodatkowych detergentów.

W przypadku mopa parowego, jego cena niewątpliwie wpływa na jakość urządzenia i funkcje, jakie oferuje. Wiele sklepów ma w swojej ofercie niedrogie produkty. Czy jednak są one warte uwagi? Czy warto kupić mop parowy – jaki wybrać, by być w pełni zadowolonym z zakupu?

Moc urządzenia

W przypadku mopa parowego bardzo istotna jest moc, jaką oferuje. To od niej zależy jaki mop parowy wybrać, czy wytworzy on wystarczająco dużo pary, by faktycznie odświeżyć daną powierzchnię i pozbyć się z niej uciążliwych plam.

Zazwyczaj moc takiego sprzętu wynosi pomiędzy 1500 a 1800 W. Jej wysokość jednoznacznie wpływa na generowaną przez mopa parę i tym samym na to, jak dobrze radzi sobie z zabrudzeniami. Raczej nie warto brać pod uwagę urządzeń mających niższą moc. Para przez nie wytwarzana nie będzie zadowalająca.

Moc wpływa również na szybkość gotowości urządzenia do pracy oraz na to, ile czasu spędzisz na sprzątaniu. Więcej w tym temacie pokazuje nasz ranking mopów parowych.

Zbiornik na wodę

Im zbiornik na wodę jest większy, tym rzadziej trzeba ją dolewać. W przypadku właścicieli dużych domów wpływa to na wygodę używania tego rodzaju urządzenia. Zazwyczaj takie zbiorniki mieszczą od 0,5 do 0,8l. Musimy jednak zaznaczyć, że zużycie wody zamienianej na parę wodną nie jest wysokie. Zbiornik nie musi być więc bardzo duży albo można go wypełniać tylko do połowy.

Jednocześnie duży zbiornik na wodę powoduje zwiększenie ciężaru urządzenia. Tym samym trudniej jest je przenosić między piętrami albo myć glazurę na ścianie łazienki.

Takie elementy weź pod uwagę, jeżeli mop kupujesz na przykład w prezencie dla osoby starszej, chcąc pomóc jej w utrzymaniu czystości na co dzień..

Nie tylko waga, ale również ogólna ergonomiczność ma wpływ na działanie sprzętu. Takie elementy jak zwrotność i łatwość zginania wpływają na to, czy mopem jest wygodnie sprzątnąć podłogę na przykład pod łóżkiem lub komodą. Jego rączka powinna być miła w dotyku i pewnie leżeć w dłoni.

Końcówki

W mopie parowym, poza wspominaną już mocą urządzenia, bardzo ważny jest kształt końcówki do sprzątania. To od tego zależy, w jaki sposób dopasuje się ona do podłogi i znajdujących się na niej mebli.

Klasyczny kształt prostokąta jest duży, przez co taka końcówka pozwoli na szybsze umycie dużej powierzchni podłogi. Z kolei trójkąt będzie skuteczniej usuwał zabrudzenia w kątach. Wielu producentów oferuje także wymienne końcówki, które sprawdzą się na przykład do mycia fug albo odświeżania tapicerki. Weź to pod uwagę, decydując się na zakup konkretnego sprzętu. Im więcej końcówek, tym pełniej można wykorzystać potencjał urządzenia.

Najlepiej sprawdzają się końcówki z mikrofibry, dostosowane do używania ich na wielu różnych powierzchniach. Mikrofibra jest łatwa w czyszczeniu, można ją na przykład wygodnie prać. Jednak po czasie może się zniszczyć. Dlatego lepiej jest wcześniej sprawdzić, czy w razie konieczności można zakupić nowe końcówki na wymianę.

Niektóre sprzęty składają się z dwóch części. Duży mop jest idealny do mycia podłogi. Mniejszy, który można z niego wymontować, sprawdzi się chociażby do odświeżania kanapy albo umycia luster.

Dostosowanie poziomu mocy

Możliwość dobrania mocy urządzenia do rodzaju czyszczonej powierzchni może zdecydowanie wpłynąć na Twoje zadowolenie z jego pracy.

W przypadku terakoty i glazury mop powinien pracować na swoich stuprocentowych możliwościach.

Nieco inaczej jest w przypadku podłogi drewnianej albo wyłożonej panelami. Tego rodzaju nawierzchnie są bardziej wrażliwe na działanie pary.

Dlatego dobrze, jeżeli sam sprzęt wykrywa rodzaj powierzchni albo można to ustawić samodzielnie.

Zasilanie

Rodzaj zasilania wpływa na zadowolenie z użytkowania. Jeżeli mop musi być podłączony do prądu, przewód powinien mieć taką długość, by jak najmniej trzeba go było przełączać. Zwróć uwagę na modele, których przewód ma co najmniej 5 metrów długości.

Innym wyjściem jest zdecydowanie się na model akumulatorowy. Jednak w tym przypadku bardzo istotny jest czas pracy po jednym ładowaniu. Powinien wynosić co najmniej kilkadziesiąt minut, a sam proces ładowania urządzenia powinien przebiegać jak najsprawniej. Tym samym zaoszczędzisz czas, a sprzątanie będzie szybkie.

Funkcje dodatkowe

Mop parowy jest dość prostym urządzeniem, ale także w jego przypadku spodziewać się można dodatkowych funkcji. Należy do nich na przykład osobny pojemnik na płyn dający odświeżający zapach.

Ponieważ do pojemnika na wodę nie powinno się wlewać dodatkowych płynów, a część osób lubi czuć przyjemny zapach sprzątania, producenci wprowadzają dodatkowy zbiornik. W trakcie mycia wlać można do niego na przykład olejek eteryczny i ręcznie albo automatycznie po prostu pryskać na czyszczoną powierzchnię.

Woda używana do mopa

Każdy producent ma własne wskazówki co do tego, czym wypełniać pojemnik na wodę. Zazwyczaj, z uwagi na możliwość osadzania się kamienia, jest to woda demineralizowana albo destylowana, ewentualnie przefiltrowana woda kranowa. Bardzo istotne jest, by trzymać się ściśle tych wytycznych, ponieważ wpływają one na pracę urządzenia w dłuższej perspektywie czasowej.

Istnieją sprzęty z wbudowanym filtrem wody. Więcej na temat stosowania takich mopów przeczytasz w instrukcji urządzenia. Z pewnością ich stosowanie jest polecane osobom, które nie lubią kupować dodatkowych butli, nie mają ich gdzie przechowywać albo często zapominają o tego rodzaju produktach.

Podsumowanie

Para wodna skierowana w odpowiednie miejsce to prawdziwa siła do walki z uciążliwymi zabrudzeniami. Warto o tym pamiętać i wybierać właściwy sprzęt, dostosowany do swoich potrzeb i wyglądu swojego domu. Na podstawie tych elementów dowiesz się, jaki mop parowy będzie najlepszy dla Ciebie.

Zastanów się, jakiego rodzaju zabrudzenia najczęściej pojawiają się na Twojej podłodze. Przemyśl, czy używać go będziesz wyłącznie na panelach, czy w planach masz także czyszczenie innych powierzchni.

Zastanów się również, jak intensywnego efektu oczekujesz i przede wszystkim – jak wiele pieniędzy chcesz wydać na ten zakup. Dzięki naszemu rankingowi najlepszych mopów parowych z pewnością wybierzesz coś dostosowanego do Twoich potrzeb.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej