Jak działa mop parowy i jak go używać?

Wiele osób zastanawia się, jak działa mop parowy i w jaki sposób go używać, by być zadowolonym z efektów sprzątania. To urządzenie wyglądem przypomina odkurzacz pionowy. Jednak, zamiast wciągać brud do środka, generuje parę wodną. Rozpuszcza ona wszelkie zanieczyszczenia i pozwala na zachowanie higienicznej czystości bez konieczności użycia detergentów.

Budowa mopa parowego

Działanie mopa parowego nie jest skomplikowane. Urządzenie to ma wbudowany zbiornik na wodę. W zależności od jego wielkości, tyle płynu zmieści się w środku. To woda jest głównym motorem napędowym jego działania.

Grzałka elektryczna, zasilana prądem z sieci lub z akumulatora, podgrzewa wodę, zmieniając jej stan skupienia. Ciepła para wodna wydostaje się na zewnątrz i w ten sposób czyści, odświeża i dezynfekuje wybrane powierzchnie.

Jednocześnie, ponieważ nie jest to ciekła woda, jak w klasycznym ręcznym mopie, odparowuje ona bardzo szybko. Tym samym podłoga krócej jest wilgotna i zmniejsza się ryzyko powstawania na jej powierzchni smug.

Do dokładnej aplikacji pary w miejsca zabrudzeń służy końcówka. Może mieć ona różny kształt i tym samym działać w różny sposób.

Różne rodzaje mopów parowych

Eksploatacja mopa parowego nie jest droga. Nie trzeba w nim używać dodatkowych detergentów. Również samo zużycie wody nie jest wysokie. Sprzęt ten ma dość prostą konstrukcję, a co za tym idzie, nie jest specjalnie awaryjny.

W teorii działanie mopa parowego nie jest więc skomplikowane. Jednak poszczególne modele mogą się znacznie między sobą różnić, szczególnie pod względem mocy uzyskiwanej pary, a także ergonomii urządzenia. Trzeba to przeanalizować przed zakupem, na przykład czytając nasz ranking mopów parowych.

Jak używać mopa parowego?

Jeżeli na podłodze znajdują się większe zanieczyszczenia, takie jak na przykład duże okruszki, piasek, włosy zwierząt, na początku odkurz podłogę. W ten sposób zmniejszysz ryzyko jej porysowania, a także zabezpieczysz końcówkę mopa przed rozerwaniem się. Samo sprzątanie będzie efektywne.

Na podłodze jest stara, mocno zaschnięta plama? W takim razie kilka minut przed rozpoczęciem sprzątania namocz ją wodą. Ta czynność nie jest kłopotliwa, a skróci czas wykorzystywania mopa.

Po podgrzaniu wody w mopie (zazwyczaj urządzenie oznajmia to specjalną diodą), możesz przystąpić do jego użycia. Prowadź go po podłodze w taki sam sposób, co klasyczny mop. Nie trzeba przy tym szczególnie uważać, bo sprzęt nie pozostawia raczej za sobą smug. Ewentualny nadmiar wody należy wytrzeć suchą ścierką.

Po skończonym sprzątaniu zatroszcz się o to, by w pojemniku nie pozostała woda. Może ona spowodować pojawienie się kamienia. Nakładkę mopa można z niego zdjąć dopiero wówczas, kiedy porządnie wystygnie.

reklama

Możesz też myć inne powierzchnie

Nowoczesne mopy parowe są urządzeniami wielofunkcyjnymi. Oznacza to, że jednym sprzętem można umyć zarówno podłogę wyłożoną kafelkami, jak i na przykład po zmianie końcówki wykorzystać go do wyczyszczenia okien.

Specjalne elementy pozwalają na czyszczenie także powierzchni tapicerowanych, takich jak kanapy albo dywany. To dobry sposób na ich odświeżenie bez konieczności prania.

Czego nie można myć mopem parowym?

Jednym z niewielu ograniczeń dotyczącym użycia mopów parowych, jest stosowanie ich na powierzchniach welurowych. Para pod ciśnieniem może skutecznie zniszczyć ten materiał.

Przy użyciu pary nie można czyścić również żadnych wyrobów ze skóry. Dotyczy to na przykład skórzanej tapicerki samochodowej i kanapy w takim obiciu.

Z większą ostrożnością należy podejść do czyszczenia takim mopem podłóg laminowanych. Warto przeprowadzić test na niewielkiej powierzchni, w niewidocznym miejscu. Takiej podłogi w ogóle nie powinno się sprzątać na mokro zbyt często.

Gorąca para zniszczy wosk oraz naturalny olej zabezpieczający drewno. Oczywiście nie powinno się jej używać także do czyszczenia surowego drewna. Pod wpływem wilgoci może ono zacząć gnić i pęcznieć.

Mop parowy jest urządzeniem raczej bezpiecznym dla różnego typu podłóg. Uważać trzeba w zasadzie przede wszystkim w kontekście podłóg z naturalnego drewna, niezabezpieczonych przed wilgocią, a także niektórych paneli, których producenci jednoznacznie dają znać, że nie można ich myć na mokro.

Wilgoć na powierzchni podłogi utrzymuje się bardzo krótko. Para szybko odparowuje, dlatego mopy parowe nie są bardziej ryzykowne w użytkowaniu niż zwykłe mopy. Dodatkowo para rozpuszcza brud. Podłogi nie wymagają więc szorowania, które skończyć się może powstawaniem na ich powierzchni rys.

Pracując z mopem parowym, zawsze zapoznaj się dokładnie z instrukcją jego producenta. Dotyczy to wielu elementów. Szczególnie istotna jest prawidłowa zmiana końcówek. To wówczas można się dotkliwie poparzyć bardzo gorącą parą. W takiej sytuacji należy bardzo wnikliwie zapoznać się z wytycznymi, aby uniknąć wypadku.

Mop parowy przyjazny dla dzieci i alergików

Z wyjątkiem koniecznej uwagi w trakcie zmieniania końcówek, mop parowy jest urządzeniem bardzo bezpiecznym. Mogą go używać rodzice małych dzieci, a także alergicy. Brak dodatkowych detergentów oznacza brak używania silnej chemii do zachowania wzorowego porządku. Czyszczenie przebiega w sposób bardzo naturalny.

Umyta powierzchnia już po kilku chwilach jest przygotowana do używania. Mop myje, ale i naturalnie suszy podłogę. To szczególnie ważne w łazienkach i kuchniach wyłożonych terakotą. Na przykład po kąpieli, kiedy podłoga jest mokra, warto go użyć, by szybciej stała się ona sucha i gotowa do bezpiecznego chodzenia po niej.

To, jak używać mopa parowego w prawidłowy sposób, ma bardzo duże znaczenie dla zadowolenia z jego zakupu. Dlatego dobrze przemyśl zakup pod kątem jego późniejszego użytkowania.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej