Czy do mopa parowego można wlać płyn do mycia?

Samo użycie mopa parowego umożliwia zachowanie higienicznej czystości podłogi. Dzieje się tak dzięki wysokiemu ciśnieniu pary wodnej i temperatury, którą generuje to urządzenia. W takim stanie skupienia ciepła woda dociera do wszelkich zakamarków, które trudno byłoby wyczyścić tradycyjnym mopem. Poza tym skutecznie usuwa różnego rodzaju drobnoustroje.

Jednak niektórzy użytkownicy chcą jeszcze poszerzyć możliwości swojego urządzenia parowego i wlać do niego środek chemiczny, na przykład do mycia podłogi. Ale czy do mopa parowego można wlać płyn czyszczący?

Co można wlewać do mopa parowego?

Większość producentów tego rodzaju produktów jasno określa, jakiego rodzaju środki mogą być wlewane do ich zbiornika. Zazwyczaj określony jest również rodzaj wody. W większości przypadków jest to wręcz wyłącznie woda demineralizowana, destylowana albo przynajmniej przefiltrowana, aby zapobiec gromadzeniu się kamienia obecnego w zwykłej „kranówce”.

Niektórzy użytkownicy uważają jednak, że samo użycie wody to za mało. Przeszkadza im między innymi brak zapachu. Wielu osobom dopiero on kojarzy się z prawdziwą czystością podłogi.

Dlaczego wlewanie płynów do mopa parowego to zły pomysł?

Do mopa parowego nie można wlewać żadnych płynów do mycia.

Działanie mopa parowego opiera się na podgrzaniu wody do wysokiej temperatury, w której zmienia ona swój stan skupienia. Jeżeli do tego samego pojemnika dolejesz chemiczny środek, on również zostanie podgrzany.

Nie trzeba być chemikiem, aby być świadomym, że w takich popularnych płynach jest sporo środków, których zadaniem jest zwalczanie brudu. Jednak po pierwsze mają one inną gęstość niż zwykła woda. Po drugie podgrzanie płynu do temperatury około 120 stopni Celsjusza sprawi, że powstaną opary o niekorzystnym działaniu na ludzki organizm.

Nie tylko jest to niebezpieczne dla zdrowia, ale także może skończyć się natychmiastowym uszkodzeniem urządzenia. Z tego powodu płynów do mycia podłóg używaj wyłącznie do odświeżenia jej tradycyjną metodą.

Jakich środków zapachowych można używać w mopie parowym?

Na rynku są obecne specjalne płyny do użycia w mopach parowych. Przypominają one jednak zapachową wodę do żelazek. Nie mają innej funkcji poza nadaniem umytej podłodze subtelnego aromatu.

W przypadku takich środków trzeba zachować ostrożność. Czasami producenci wprost informują, że zadaniem płynu jest jedynie dodanie zapachu. Nie jest on zbyt trwały i w zasadzie jedynie uprzyjemnia samo mycie. Niekiedy jednak zachwalają jego skuteczność w usuwaniu bakterii. Nie jest to prawda – zanieczyszczenia usuwa sama para wodna, a użycie płynu nie wpływa na ten fakt w żaden sposób.

Zazwyczaj więc kupując taki płyn, decydujesz się po prostu na dość kosztowną perfumowaną wodę demineralizowaną, która nie zaszkodzi, ale i nie pomoże w myciu. Co więcej, niektórzy producenci mopów parowych zastrzegają, że używanie tego rodzaju produktów może wpłynąć na utratę gwarancji. Najlepsze urządzenia, które opisujemy w porównaniu mopy parowe ranking, w zupełności dają sobie radę samą wodą. Dlatego w naszej opinii nie jest to gra warta świeczki, a efekty nie są współmierne do ryzyka.

Płyn do mopów parowych nie jest jedynym rozwiązaniem umożliwiającym uzyskanie przyjemnego zapachu. Inną opcją są modele mopów, które mają osobny pojemniczek z atomizerem, którym po prostu rozpyla się olejek eteryczny na podłodze. Nie jest to zbyt wygodne, a zapach szybko się ulatnia. Tym niemniej jest taka możliwość przewidziana przez producentów.

Inną opcją są krążki zapachowe do montowania na głowicy. To również dotyczy jedynie wybranych modeli mopów.

reklama

Podsumowanie

Po zakupie mopa parowego koniecznie zapoznaj się z jego instrukcją obsługi. Znajdziesz tam niezbędne informacje na temat jego użytkowania. Dotyczą one również rodzaju wlewanej do zbiornika wody i możliwości stosowania różnych dodatkowych płynów. Jeżeli producent jednoznacznie na to nie zezwolił albo po prostu nie jesteś pewien, to stosuj jedynie czyszczenie wodą. Możesz spróbować także się z nim skontaktować w tej sprawie.

Jedną z zalet mopów parowych jest fakt, że do czyszczenia używają one wyłącznie czystej wody. Przez to mogą być stosowane przez alergików. Również w taki sposób reklamują je ich producenci. Z tego powodu odpowiedź na pytanie: „czy do mopa parowego można wlać płyn?” powinna być negatywna. Nie jest to ani potrzebne, ani skuteczne.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej