Czy mopem parowym można myć panele?

W polskich domach większość osób na podłodze, a czasami również na ścianach, montuje panele. Czy w przypadku tej okładziny mop parowy będzie dobrym wyborem? Czy mycie paneli mopem parowym nie wpłynie na ich wygląd?

Czy każdy materiał nadaje się do mycia mopem parowym?

Prawie każdy właściciel paneli podłogowych wie, że ten rodzaj materiału nie lubi się z wodą. Wystarczy nie zauważyć mokrej plamy po podlewaniu kwiatu doniczkowego, aby pojawiły się nieestetyczne bąble. Woda w panele wsiąka dość szybko, a naprawa uszkodzenia nie jest prosta.

W przypadku mopa parowego zagrożeniem nie jest sama temperatura pary. Ją w większości przypadków można dostosować do rodzaju powierzchni. Bardziej niebezpieczna jest właśnie woda, która może pozostawać na podłodze. W takim przypadku powstawać mogą wypukłości albo odbarwienia na niektórych materiałach.

Musisz wziąć pod uwagę, że w przypadku tradycyjnego mopa, czas schnięcia podłogi jest jeszcze dłuższy. Oznacza to, że materiał jest jeszcze szerzej narażony na kontakt z nią. Dlatego stosowanie mopa parowego jest wręcz bezpieczniejsze niż ręczne mycie podłogi na mokro.

Jeżeli panele w swoim opisie mają informację o braku wysokiej wodoodporności, po mycie parowe sięgaj rzadko. Na co dzień przecieraj je raczej wilgotną ściereczką w miejscu zabrudzenia. 

Delikatne panele przed użyciem mopa parowego powinny być także porządnie odkurzone. Wówczas nawet niewielkie drobinki brudu mogą pozostawić na nich swój ślad. Mop wytwarza wysokie ciśnienie, które może tak na nie wpłynąć.

Panele laminowane

Panele laminowane, które zazwyczaj można kupić w dużych sklepach budowlanych, nie sprawiają problemów w kontakcie z parą.

Warto dla pewności sprawdzić informacje jakie podaje na ten temat producent. Często znajdują się one na opakowaniu, które mamy razem z panelami.

Podczas mycia warto ustawić mop parowy na niski wyrzut pary, tak by nie było jej zbyt dużo. Przyda się też nakładka zbierająca nadmiar wody. Nasz artykuł o tym jaki wybrać mop parowy ranking, pokazuje najlepsze do tego modele.

Panele woskowane i olejowane

Rodzajami paneli drewnianych, które nie powinny być czyszczone mopem parowym, są te pokryte naturalnymi albo syntetycznymi olejami lub woskami. W kontakcie z wodą mogą się one zmywać, odsłaniając drewno. Wówczas nie nadają się już do użytku. Ich pielęgnacja ogólnie jest dość uciążliwa i dlatego mało kto chce wybierać je do swojego domu.

Panele lakierowane

Ostrożnie z mopem parowym trzeba postępować także w przypadku paneli pokrytych lakierami:

  • fotoutwardzalnymi;
  • chemoutwardzalnymi;
  • wodorozcieńczalnym.

Lakiery są generalnie odporne na kontakt z wodą. Jednak ich skład chemiczny może sprawić, że będą na nią różnie reagować. Zakłada się, że panele takie są odpowiednio zabezpieczone.

Jednak, jeżeli jesteś właścicielem właśnie takiej podłogi, przeprowadź test na małej, niewidocznej powierzchni. Dzięki temu upewnisz się, że całość będzie bezpieczna. Sprawdzian możesz przeprowadzić pod łóżkiem albo za szafką. Tam niewielkie wybrzuszenie, które ewentualnie może się pojawić, nie będzie widoczne.

Panele winylowe

Czy mopem parowym można myć panele winylowe? Tak. Są one wręcz specjalnie zabezpieczane przed wilgocią. Niegroźna jest im nawet rozlana woda.

Niezabezpieczone drewno

Najbardziej narażone na wilgoć jest niezabezpieczone drewno. Na nim nigdy nie można stosować mopa parowego. Zazwyczaj takie deski pojawiają się już jednak tylko w starych domach wiejskich albo kamienicach.

Jak myć panele mopem parowym?

Jeżeli Twój sprzęt to oferuje, sprawdź ustawienia specjalne do mycia paneli. Może to być funkcja dostosowania mocy do rodzaju czyszczonej powierzchni albo też nakładka, która zbiera nadmiar wody. Jeżeli nie pozostaje ona na podłodze, panele są bezpieczne.

Reasumując: mopa parowego nie należy używać na takich rodzajach paneli (i podłóg w ogóle), które nie powinny być myte na mokro. Czas schnięcia takiej pary wodnej jest jednak krótszy niż w przypadku tradycyjnego mycia, dlatego mop parowy jest bezpieczniejszy.

Jeśli podłogi mogą by c myte wodą to czyszczenie parą wodą im nie zaszkodzi.

Delikatniejsze powierzchnie trzeba po prostu traktować z wyczuciem.

Plusy używania mopa parowego na panelach

Stosowanie mopa parowego na podłogach takich jak panele ma bardzo dużo zalet. Jeżeli są gładkie i w wersji lakierowanej, nie zostają na nich zacieki widoczne „pod światło”. Nie musisz obawiać się smug, które potem trzeba ręcznie zmywać.

W przypadku chropowatych materiałów imitujących surowe drewno, para dociera do wszystkich zakamarków. Masz więc pewność, że panele podłogowe są naprawdę czyste.

Nie jest to możliwe przy użyciu tradycyjnego mopa.

Co więcej, wcale nie trzeba używać dodatkowych środków chemicznych. To ważna informacja dla alergików oraz ogólnie osób, które chcą odchodzić od stosowania silnych środków. Moc pary wodnej wystarcza. W perspektywie czasu jest to również oszczędność.

Podsumowanie czy mopem parowym można myć panele

Mop parowy jest niewątpliwie nowoczesnym urządzeniem, które ułatwi codzienne sprzątanie. Doceniają go szczególnie rodzice małych dzieci i właściciele zwierząt domowych. Jeżeli Ty także należysz do grona miłośników porządku, rozważ jego zakup. Tym bardziej że sprawdzi się on na większości podłóg obecnie wybieranych do wnętrz. Samo mycie paneli mopem parowym w większości przypadków jest bezpieczne i wygodne. Dla tych bardziej wymagających warto używać mniej pary.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej