Lodówka się nie wyłącza – Kilka przyczyn i rozwiązań

Niesprawna lodówka objawia się nam przez niewłaściwe utrzymanie temperatury chłodzenia, przez co na przykład nie będzie się wyłączać. Widać to zatem już gołym okiem. Czy jest to jednak powód do zmartwień i wymiany na nowy model? Być może warto wstrzymać się z takimi decyzjami, poszukać przyczyny awarii i starać się je usunąć.

Niewłaściwa eksploatacja

Lodówka nie będzie się w ogóle wyłączać, kiedy nie uda się jej osiągnąć żądanej przez termostat temperatury chłodzenia. Zwykle przyczyną jest niewłaściwa konserwacją urządzenia, ponieważ nie dbamy o regularne czyszczenie poszczególnych elementów czy rozmrażanie, gdy zachodzi taka potrzeba.

Nie zaleca się też ustawiania lodówki zbyt blisko urządzenia generującego ciepło, jak piekarnik czy kaloryfery. Pamiętajmy, by otwierać drzwi lodówki tylko na krótko. To wszystko sprawi, że ciepłe powietrze w zbyt dużej ilości nie będzie się dostawać do środka. Takie nasze działanie pozwoli częściej odpoczywać sprężarce.

Jednakże istnieją również inne przyczyny nieustannego działania lodówki. Są to wszelkie awarie podzespołów urządzenia, jak np. uszkodzenie modułu sterującego lub czujników. W takiej sytuacji nierzadko będzie trzeba prosić o pomoc fachowca przy odnalezieniu zepsutego elementu oraz jego wymianę na nowy.

Brudne zwoje skraplacza

Lodówka może intensywnie pracować, jeśli zwoje skraplacza porasta kurz i brud. W pierwszej kolejności trzeba je więc oczyścić. W tym celu należy dostać się do tylnej ściany urządzenia, na której zamontowana jest czarna, bardzo charakterystyczna kratownica.

Nic dziwnego, że tak chętnie osiada na niej kurz i wszelkie zanieczyszczenia, ponieważ jest całkowicie odkrytym elementem. Rzadko mamy z nim styczność, bo na co dzień go nie widzimy.

Wyczyszczenie zwojów skraplacza suchą ścierką może więc rozwiązać problem. Zaleca się to robić raz na kilka miesięcy.

Nieszczelne drzwi lodówki

Dobrze jest sprawdzić szczelność drzwi lodówki. Wystarczy już mała, niemal niewidzialna szczelina, aby lodówka się nie wyłączała. Czujnik aktywuje system chłodniczy, ponieważ w komorze wyczuwalna jest zbyt duża temperatura. Ciepłe powietrze dostaje się do jej wnętrza.

Przyczyną może być więc uszkodzenie uszczelki, którą trzeba wówczas wymienić. Lodówka może też stać na nierównym podłożu lub być nieprawidłowo wypoziomowana, stąd drzwi nie będą w stanie się szczelnie zamykać.

Oblodzenie czujnika temperatury

Nieprawidłowa konserwacja sprzętu, a więc zbyt rzadkie jego czyszczenie lub odmrażanie, może powodować fałszywe odczyty wyników wielu tak delikatnych elementów, jak czujniki.

Jednym z nich jest właśnie czujnik temperatury, który ma za zadanie na bieżąco kontrolować jaka temperatura panuje we wnętrzu lodówki. Jeśli nie spełnia swojej funkcji, ze względu na oblodzenie czy zabrudzenie, to będzie pracować nieustannie lub przeciwnie, całkowicie przerwie pracę i spowoduje, że lodówka nie będzie się w ogóle włączać.

Awaria termostatu

Termostat jest sercem urządzenia, który nierzadko ulega uszkodzeniu. Pierwszym tego objawem będzie niewłaściwa temperatura w lodówce, mimo jej ciągłej pracy. Na przemian, możemy zaobserwować zanadto zmrożone produkty, a wręcz oblodzone i rozpuszczający się lód, który objawia się cieknącą wodą.

Termostatu nie naprawi się samodzielnie. Trzeba kupić nowy, stosowny do modelu i jeśli mamy taką wiedzę techniczną – należy go zamontować.

Rozszczelnienie czujnika chłodzącego

Wyciek czynnika chłodzącego to dość poważna awaria, której raczej nie będziemy w stanie samodzielnie usunąć. Trzeba ponownie napełnić układ, a to najlepiej wykona fachowiec.

Pierwszym objawem problemów z czynnikiem chłodzącym jest skraplanie się wody na tylnej, wewnętrznej ścianie lodówki lub pojawienie się wody na dolnej półce. Można to też zaobserwować w zamrażarce, która ma kłopoty z odpowiednim mrożeniem produktów i nieustannie się rozmraża.

Problem z drożnością przewodu czujnika chłodzącego

Lodówka nie musi mieć wycieków czynnika chłodzącego, aby układ chłodzący działał nieprawidłowo. Przyczyną takiego stanu rzeczy bywa też oblodzenie rurki od wewnątrz, przez co czynnik chłodzący przepływa z trudem, ze względu na zwężenie światła w przewodzie. W konsekwencji wyłączenie sprężarki nie będzie możliwe, ponieważ lodówka nie osiąga odpowiedniej temperatury.

Uszkodzenie grzałki rozmrażającej

Szron, który powstaje na parowniku roztapia się z pomocą grzałki. Gdy zaś proces roztapiania zostaje zaburzony przez awarię grzałki, parownik pozostaje zamarznięty, a cały układ chłodzenia zostaje przerwany. Grzałkę należy więc sprawdzić, ale poleca się powierzyć to zadanie specjalistom.

Awaria modułu sterującego

Moduł sterujący uruchamia grzałkę rozmrażającą szron na parowniku. Działa on kilka razy dziennie wyłączając system chłodzenia i załączając grzałkę. Kiedy ulega awarii, nie odbiera żadnych komunikatów, co sprawia, że lodówka będzie działać cały czas. Wymiana modułu sterującego powinna więc załatwić ten problem i sprawić, że cały proces wróci do normalności.

Jeśli problemu nie da się naprawić to polecamy kupno nowej lodówki, od znanej marki. Najmniej awaryjne lodówki to artykuł, który powstał w oparciu o opinie serwisantów i raporty awaryjności.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat zajmuję się sprzętem AGD i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej