Lodówka nie chłodzi

Lodówka nie chłodzi? A więc całkowicie nie spełnia swojej funkcji. Wielu z nas w przypadku takiej awarii decyduje się na zakup nowego sprzętu, ponieważ wadliwy wydaje się być zupełnie niepotrzebny. Jednakże przyczyna takiej usterki może być bardziej błaha i łatwiejsza do usunięcia, niż nam się wydaje. Ważne jest, aby reagować szybko, w przeciwnym wypadku możemy stracić wszystkie produkt spożywcze, jakie są w jej środku.

Nowa, a nie chłodzi?

Często się zdarza, że zaczynamy wątpić w nasz nowy sprzęt, ponieważ po podłączeniu do zasilania z wnętrza komory wciąż nie wydobywa się oczekiwany chłód. Wydaje się, że jeśli jest nowa, to przecież nic nie powinno jej dolegać.

Tak jest w istocie, ponieważ lodówka nierzadko potrzebuje kilku, a nawet kilkunastu godzin na osiągnięcie prawidłowej temperatury chłodzenia produktów. Nie możemy więc od niej wymagać, że natychmiast po włączeniu zamrozimy w niej lody czy mięso.

To samo dotyczy lodówek starszych, które decydujemy się rozmrozić. Bywa, że będą potrzebować godzin, żeby ponownie powrócić do swojej temperatury chłodzenia. Zanim zareagujemy szybko, to po prostu poczekajmy, choćby do kolejnego dnia.

Zabrudzony skraplacz

To jedna z błahych usterek lodówki, która sprawia, że stanie się niefunkcjonalna. Może tak być jednak tylko przez chwilę, zanim nie oczyścimy skraplacza.

Zwykle znajduje się on z tyłu lodówki i odpowiedzialny jest za rozprowadzenie czynnika chłodzącego. Jeśli jest on tylko nieznacznie zabrudzony, to lodówka traci na swej wydajności.

W przypadku większych zanieczyszczeń, lodówka całkowicie zaprzestanie chłodzenia. Warto raz na jakiś czas sprawdzać stan skraplacza, aby wcześniej uniknąć problemów.

Uszkodzony silnik wentylatora

Silnik wentylatora ma za zadanie rozprowadzać zimne powietrze wewnątrz komory lodówki. Najpierw zaś wciąga powietrze przez wężownicę parownika, chłodzi ją, a następnie przepycha powietrze przez zamrażarkę i lodówkę.

Wentylator skraplacza chłodzi sprężarkę i wężownicę skraplacza podczas ich pracy. Wentylator powinien działać w momencie działania sprężarki. Jeśli wentylator skraplacza nie funkcjonuje prawidłowo, temperatura lodówki może wzrosnąć, a sprężarka może się przegrzać.

Stosunkowo łatwo określić czy element ten działa poprawnie. Wystarczy zakręcić śmigłem, aby sprawdzić czy nie zostało ono uszkodzone. Czasem może też wydawać, podczas pracy, bardzo głośny dźwięk, co oznacza jego usterkę.

Można się też pokusić o dokonanie sprawdzenia ciągłości uzwojeń silnika za pomocą miernika. W każdym wypadku można wymienić ten element nie narażając się na wygórowane koszty i przywracając lodówkę do prawidłowego stanu działania.

reklama

Przepalony termostat

Termostat to element, który przekazuje napięcie do silników wentylatora oraz do sprężarki. Sprawdzenie jego poprawnego działania odbywa się poprzez przekręcanie pokrętła. Podczas zmiany ustawienia powinno się usłyszeć kliknięcie. Jego brak będzie sugerować awarię termostatu i konieczność wymiany na nowy.

Awaria startera, czyli klixona

Klixon to niewielki element, ale bardzo potrzebny w ogólnym działaniu lodówki, ponieważ załącza pracę sprężarki. W przypadku, gdy ta nie będzie się uruchamiać, lodówka nie zdoła uzyskać odpowiednio niskiej temperatury. Wymiana tego podzespołu może być zbyt wymagająca dla amatora, dlatego lepiej posłużyć się fachową wiedzą profesjonalisty.

Wadliwy kondensator

Kondensator zapewnia dostępność energii dla sprężarki, która dzięki temu może się uruchomić. Nie załączają się więc następne funkcje urządzenia, a w rezultacie w komorze lodówki nie nastąpi oczekiwany chłód.

Zepsuta sprężarka

Sprężarka rzadko bywa bezpośrednią przyczyną usterki lodówki. Raczej dotyczy to innych elementów w jej obrębie. Do jej zadań należy sprężanie czynnika chłodzącego i rozprowadzanie go przez parownik i skraplacz. Wymiana tego podzespołu to już bardzo skomplikowana i wymagająca dużego zaangażowania praca, dlatego nie poleca się robić tego samodzielnie.

Awaria modułu sterującego

Awaria tego podzespołu to duża rzadkość, jednak może się to zdarzyć w wyniku powstających przepięć w sieci elektrycznej. Moduł będzie odpowiedzialny za sterowanie wszystkim funkcjami lodówki, dlatego szybko zorientujemy się, że nagle urządzenie nie spełnia wszystkich swoich funkcji poprawnie.

Uszkodzenie czujnika temperatury

Ten element ma za zadanie nieustannie monitorować temperaturę w lodówce. Odczyty te przesyłane są wprost do modułu sterującego urządzenia, który ustala dalszy postęp prac. W sytuacji, gdy odczyty te będą błędne lub podawane w sposób niewłaściwy, to dalsze funkcje także się poprawnie nie włączą. Lodówka straci swoją odpowiednią temperaturę. Czujnik temperatury sprawdzamy za pomocą multimera.

Rozszczelnienie lodówki

Rozszczelnienie to najgorsza przyczyna awarii urządzenia, ponieważ przez niektórych fachowców uważana jest za koniec jej życia. W lodówce ubywa czynnika chłodzącego, gdyż staje się nieszczelna. Być może ktoś podejmie się jej naprawy, ale będzie to kosztowne, pracochłonne i nie zawsze odbędzie się z sukcesem.

Zamrażarka nie chłodzi?

Czasem zdarza się, że lodówka chłodzi, a zamrażarka już nie. Należy więc wówczas sprawdzić wszystkie powyższe możliwe przyczyny takiej usterki. Najpierw upewnijmy się jednak czy nóżki urządzenia dają jej odpowiedni poziom i nie przechylają się w którąś ze stron. Warto też zwrócić uwagę czy drzwi urządzenia się aby nie rozszczelniły.

Żywotność lodówek

Zgodnie z raportami konsumenckimi, pierwsze naprawy odbywają się zwykle w ciągu siedmiu lat od zakupu lodówek. Głównie dotyczy to zamrażarek dolnych. Lodówki typu side by side naprawia się najczęściej po pięciu latach użytkowania, a lodówki z zamrażarkami górnymi w ciągu trzech lat od zakupu.

Podsumowując, wiele awarii lodówki da się naprawić i nie będą one zbyt kosztowne. Gorzej, jeśli uszkodzenie będzie dotyczyć rozszczelnienia urządzenia, wycieku czynnika chłodzącego czy uszkodzenia parownika. Wówczas nie warto oddawać jej do naprawy ze względu na bardzo wysokie koszty, które raczej przewyższą cenę zakupu nowego sprzętu. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, to zapraszamy do naszego rankingu lodówek, gdzie pokazujemy bardzo dobre lodówki w różnych cenach.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej