Dlaczego lodówka nie chłodzi a zamrażarka działa

Lodówka, która odmawia posłusznego działania, to nie lada kłopot. Tym bardziej, że pracuje tylko zamrażarka, a chłodziarka nie chłodzi. Co może być powodem takiego problemu i jak sobie z nim poradzić? Czy aby na pewno trzeba kupować nową lodówkę, czy może lepiej znaleźć przyczynę tej awarii?

Częste otwieranie drzwi

Wielokrotnie mówi się, że lodówka nie może być często otwierana, a już z pewnością nie powinno się jej zostawiać otwartej dłuższy czas. Niektóre urządzenia są nawet wyposażone w alarm otwarcia drzwi, który uruchamia się po kilkudziesięciu sekundach, przypominając o konieczności jej domknięcia. Wówczas ciepłe powietrze nie dostanie się do środka.

Nieprawidłowo ustawiona temperatura

Optymalna temperatura w lodówce powinna wynosić około 5°C. W przypadku innego ustawienia, należy zmienić te parametry. W zamrażalniku powinniśmy zaś mieć około – 18°C.

Źle umiejscowiona lodówka

Warto też wziąć pod uwagę, że lodówka nie powinna stać zaraz przy samej ścianie, jeśli nie została do tego przystosowana, ponieważ musi mieć odpowiednią wentylację. Dodatkowo należy zachować odstęp od szafek kuchennych oraz odizolować ją od piekarnika. Ten generuje ciepłe powietrze i podczas otwierania lodówki, może ono dostać się do środka.

reklama

Umieszczanie w chłodziarce gorących potraw

Nie wolno wkładać do lodówki gorących czy jeszcze ciepłych potraw, ponieważ będą one oddawać swoją temperaturę i obniżać tę, która panuje już w lodówce. Warto więc wcześniej ostudzić zawartość naczyń, a dopiero później umieścić je w komorze chłodziarki.

Nieregularne mycie lodówki

Wystarczy, że zapominamy odszraniać lodówkę, która pozbawiona jest funkcji No Frost, co przyczyni się do jej zaburzonej pracy. Aby pozbyć się tego kłopotu, należy raz na jakiś czas odszraniać i myć urządzenie, a odwdzięczy się prawidłowym działaniem.

Nieszczelne drzwi lodówki

Bywa, że na drzwiach lodówki uszczelka nie przylega właściwie, odkleja się. Ten pozornie mały błąd może nas kosztować brak oczekiwanej temperatury w komorze chłodziarki. Aby to sprawdzić, warto przycisnąć kawałek papieru drzwiami i sprawdzić czy zsunie się na dół, czy będzie się dobrze trzymał. Taką zużytą już uszczelkę można samodzielnie zdrapać i przykleić nową, ale należy to wykonać bardzo precyzyjnie.

Niedziałający agregat

Poza tymi prostymi przyczynami braku odpowiedniego chłodzenia, możemy się spotkać także z technicznymi problemami lodówki. Zadaniem agregatu jest rozprowadzenie czynnika chłodzącego w lodówce. Jeśli zamrażalnik mrozi, wewnątrz komory panuje zbyt duża temperatura, a agregat jest gorący i pracuje za głośno, to może być właśnie awaria agregatu. Jego sprawność powinien ocenić fachowiec, a w razie konieczności wymienić go na nowy.

Zabrudzony skraplacz

Skraplacz to widoczna na zewnątrz część urządzenia. Może ona ulec zabrudzeniu kurzem i wówczas czynnik chłodzący nie będzie prawidłowo rozprowadzany. Trzeba się będzie wówczas liczyć z mniejszą wydajnością urządzenia, które musi ciężej pracować.

Awaria silnika wentylatora

Wentylator jest odpowiedzialny za rozprowadzanie chłodnego powietrza w komorze lodówki. Aby sprawdzić czy silnik wentylatora działa, to konieczne jest poruszenie jego śmigłem. Gdy obraca się bez problemu, to problem będzie tkwił jednak gdzieś indziej.

Awaria klixona – startera

Jeśli zauważymy, że sprężarka się nie załącza, a w konsekwencji w komorze nie ma obiegu zimnego powietrza, to problem może tkwić w klixonie. Raczej nie poleca się wymieniać tego elementu samodzielnie.

Zepsuty kondensator

Kondensator jest konieczny do załączania sprężarki, a gdy nie będzie działał, to sprężarka się nie uruchomi i nie rozprowadzi czynnika chłodzącego. Kondensator to element, który musi zapewnić odpowiednią dawkę zasilania podczas startu.

Awaria sprężarki

Możemy mieć także do czynienia z awarią sprężarki, która rozprowadza czynnik chłodniczy przez parownik do skraplacza. Ona sama jednak nie jest częstą przyczyną kłopotów z chłodzeniem komory, aczkolwiek także warto jest ocenić jej stan.

Przepalony termostat

Termostat ma za zadanie przekazywać napięcie do tak istotnych elementów, jak silnik wentylatorów oraz sprężarka. Jego uszkodzenie także może zaburzyć cały proces chłodzenia. Jeśli więc nie słyszymy charakterystycznego kliknięcia podczas obracania pokrętłem, to może oznaczać jego uszkodzenie.

Problem z czujnikiem temperatury

Czujnik na bieżąco monitoruje poziom temperatury w lodówce i przekazuje ten odczyt do modułu sterującego. W przypadku jego awarii, sprężarka nie będzie się załączać lub będzie to robić wtedy, kiedy nie potrzeba. Może to być jednym z powodów dlaczego lodówka nie chłodzi a zamrażarka działa.

Niedziałający moduł sterujący

Ostatecznie kłopot może też leżeć po stronie samego modułu sterującego. To on steruje wszystkimi ważnymi funkcjami lodówki. Nie jest to częsta przyczyna awarii chłodzenia, ale bywa, że z niego wynika.

Rozszczelnienie lodówki

Wyciek czynnika chłodzącego to najpoważniejszy problem lodówki, który może być trudny do usunięcia. Czasem wręcz lepiej nie podejmować się takiej naprawy, ponieważ na niewiele się ona zda. W takiej sytuacji konieczny okaże się zakup nowego urządzenia. Jeśli tak się stanie pozostaje sprawdzić lodówki wolnostojące i do zabudowy a następnie kupienie najlepszej dla siebie.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 3 Średnia ocena: 3.7
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej