Jaką golarkę elektryczną wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Golarka elektryczna jest dziś niezwykle popularnym narzędziem w arsenale dbającego o siebie mężczyzny. Tradycyjne maszynki ręczne mogą być kłopotliwe, ponieważ łatwo się nimi zaciąć i wymagają dodatkowych akcesoriów. Golarki elektryczne zapewniają precyzję i bezpieczeństwo, a także działają znacznie szybciej. Ale jaką golarkę elektryczną wybrać, gdy na rynku jest tak wiele możliwości?
Podstawowe rodzaje golarek elektrycznych
Główne zalety golarki elektrycznej, w porównaniu do zwykłej maszynki, to brak zacięć oraz jeden sprzęt do użytku przez lata. Oczywiście są też pewne wady, takie jak konieczność konserwacji. Pomimo tego, ten zakup jest dobrym pomysłem a polecane modele pokazuje moje porównanie najlepsze golarki elektryczne.
Nowoczesne modele golarek elektrycznych dzielą się na dwa zasadnicze typy: golarki foliowe oraz golarki rotacyjne.
Golarki foliowe
Golarki foliowe mają ostrza zabezpieczone cieniutką blaszką – czyli właśnie folią. Są w niej wykonane niewielkie otwory. W trakcie przesuwania golarki po skórze, włosy dostają się w nie i przez to są starannie przycięte bardzo nisko. Skóra nie ma jednak bezpośredniego kontaktu z ostrzami.
Pomiędzy różnymi modelami golarek foliowych zasadniczą różnicą jest wielkość tych otworów, ich kształt oraz ustawienie ostrzy. Wpływa to na jakość golenia. Zmienna jest także liczba modułów. Im jest ich więcej, tym strzyżenie jest skuteczniejsze.
Podstawowa niekorzyść to możliwość golenia tylko w górę i w dół. Jeżeli masz włoski rosnące w różnych kierunkach, niestety musisz sporo lawirować.
Golarka rotacyjna
W golarce rotacyjnej ostrza umieszczone są na kilku osobnych głowicach. Poruszają się nie tylko one, ale także sama głowa. Wszystkie działają niezależnie. Dzięki temu eliminują problem włosów rosnących w różne strony. Nadają się do użycia nawet w przypadku długiego i grubego zarostu.
Także tutaj występują blaszki, ale są one grubsze i ułożone na kształt okręgów. Nie przycinają one zarostu tak blisko skóry, jak golarki foliowe. Raczej nie są polecane dla posiadaczy wrażliwej skóry.
Poza tymi różnicami, te dwa typy golarek elektrycznych mają ze sobą również wiele wspólnego. Mają także podobne funkcje dodatkowe.
Jak wybrać dobrą golarkę elektryczną?
Wybierając golarkę elektryczną dla siebie, weź pod uwagę przede wszystkim swoje potrzeby. Zastanów się, w jakich warunkach będziesz używać tego sprzętu.
Często wyjeżdżasz? W takim razie ważny jest zastosowany akumulator (jego pojemność) oraz waga urządzenia. Przyda się blokada włącznika.
Masz wrażliwą skórę? Lepszym wyborem będzie golarka foliowa, która odseparowuje od siebie ostrza i naskórek.
Masz gęstą brodę i liczne włoski zarastające szyję? Golarka rotacyjna lepiej sprawdzi się w przypadku włosów rosnących w różnych kierunkach.
A może wręcz odwrotnie, jesteś fanem gładkości albo lubisz mieć wypielęgnowany, perfekcyjnie docięty zarost? Wówczas lepsza będzie golarka foliowa.
Funkcje golarek elektrycznych
Podstawową funkcją golarek elektrycznych jest oczywiście skuteczne usuwanie zarostu z twarzy. Mogą mieć przy tym także dodatkowe funkcje, które ułatwią i uprzyjemnią ich stosowanie.
- Zasilanie – Obecnie niemal wszystkie polecane modele golarek mają wbudowany akumulator. Po naładowaniu pozwala on na użytkowanie urządzenia przez określony czas. Istnieją także sprzęty działające na baterie oraz zasilane sieciowo. Są one jednak mniej praktyczne.
- Wygoda używania – Za wygodę używania odpowiadają takie funkcje, jak dioda informująca o poziomie naładowania sprzętu oraz oznajmiająca jego gotowość do pracy. Niektóre modele mają nawet nieduży wyświetlacz cyfrowy. Znaleźć można na nim informację o konieczności czyszczenia albo wymiany ostrzy.
- Używanie na sucho i mokro – Przed zakupem upewnij się, że dany model może być stosowany na mokro. Wówczas możesz go wziąć pod prysznic, czym przyspieszysz golenie. Możesz także stosować do niego różne żele. To opcja dla posiadaczy suchej skóry. Czyszczenie na mokro, przy użyciu wody, ułatwia ten proces.
- Czyszczenie – Golarkę elektryczną trzeba czyścić bardzo często. Zastanów się, czy w danym przypadku będzie to wygodne. Modele z wyższej półki posiadają system samoczyszczący. Pomimo tego i tak czasem trzeba będzie użyć dołączonej szczoteczki albo wody.
- Prostota obsługi – Idealna golarka powinna pewnie leżeć w dłoni tak, aby nie mogła się z niej wyślizgnąć. Uchwyt musi być bardzo wygodny i umożliwiać sprawne manewrowanie na twarzy. Atutem jest również niska waga.
- Tryby działania – Niektóre modele pozwalają na dopasowanie szybkości poruszania się ostrzy do rodzaju skóry oraz do gęstości zarostu. Można to ustawić samodzielnie, ale są producenci oferujący automatyczne sprawdzanie rodzaju zarostu.
Najważniejsze elementy golarek
Golarki elektryczne w swojej ofercie mają wszyscy najbardziej znani producenci sprzętu AGD. Nic dziwnego, że od nadmiaru wyboru może się zakręcić w głowie. Podpowiadamy, na jakie elementy zwrócić uwagę dobierając dobry sprzęt.
- Liczba głowic i folii. Im jest ich więcej, tym lepiej. Golenie jest dokładniejsze w krótszym czasie. Jest wtedy także bardziej komfortowe, bo po poszczególnych partiach skóry nie musisz przesuwać wielokrotnie.
- Ruchomość głowicy. Głowica, która się porusza, niezależnie od typu golarki, lepiej dostosowuje się do kształtu twarzy. To ważne w bardziej problematycznych miejscach, takich jak baczki albo szyja. Są modele, których głowice mogą obracać się nawet w 10 kierunkach.
- Podnoszenie zarostu. To system, który spotyka się w bardziej zaawansowanych modelach. Dzięki niemu nie ma szans na to, że część włosków przyklei się do skóry i przez to będą niemożliwe do usunięcia.
- Golenie na mokro. Możliwość używania golarki w połączeniu z wodą przyda się niemal każdemu mężczyźnie.
- Trymer. Schowany w uchwycie golarki trymer jest popularną opcją na perfekcyjne wyregulowanie linii wąsów lub bokobrodów.
- Napięcie. Jeżeli dużo podróżujesz, sprawdź, pod jakim napięciem używać można sprzętu. W przeciwnym razie możesz nie skorzystać z niego za granicą.
- Blokada. Jeżeli golarkę będziesz pakować do walizki, upewnij się, że ma ona blokadę podróżną. W ten sposób zabezpieczysz ją przed przypadkowym uruchomieniem się w bagażu.
- Czas ładowania. Od czasu ładowania zależy, jak szybko możesz używać swojego urządzenia.
- Baza. W niektórych zestawach jest dodana (albo można ją dokupić) specjalna baza ładująca i czyszcząca. Może ona czyścić, a nawet smarować urządzenie. Będzie ono z pewnością zadbane, ale podbija to znacznie koszt zakupu.
- Akcesoria. Dodatkowe akcesoria, takie jak wymienne głowice, są bardzo ważne. Dzięki nim przedłużysz żywotność sprzętu. Istotny jest także koszt ich zakupu. Musisz przekalkulować ekonomiczność takiej wymiany. Tańsze sprzęty mniej renomowanych marek mogą w ogóle nie oferować części zamiennych.
Podsumowanie
Wiele osób zastanawia się jaka golarka elektryczna będzie dobra. Bez względu na to, jaki sprzęt wybierzesz, unikaj bardzo tanich modeli. Zazwyczaj takie będą niewiele warte i szybko się zepsują. Uzyskany dzięki nim efekt golenia może Cię całkowicie rozczarować i zniechęcisz się do używania golarek elektrycznych.
Przed zakupem rozważ, jakie funkcje golarki są Ci naprawdę niezbędne. Zastanów się, za jakie elementy jesteś w stanie dopłacić i ile kosztuje jej eksploatacja. To, jaką golarkę elektryczną wybrać, zależy także od tego, jakiego rodzaju masz zarost oraz jaki rodzaj jego strzyżenia preferujesz.
Przewaga golarki elektrycznej nad zwykłą maszynką jednorazową to brak zacięć, szybka praca i jeden sprzęt do użytku na lata.