Jak wyczyścić maszynkę do golenia? Krok po kroku
Maszynka do golenia jest niezawodna i precyzyjna, ale tylko wtedy, gdy jest odpowiednio utrzymana. Jak prawidłowo wyczyścić maszynkę do golenia, aby posłużyła jak najdłużej?
Czyszczenie golarki elektrycznej – krok po kroku
Z golarki elektrycznej należy po każdym użyciu usuwać resztki włosów. Raz na jakiś czas trzeba ją również dokładnie wyczyścić. Szczegóły na temat tej czynności powinny być zawarte w jej instrukcji obsługi. Przygotowałem jednak krótki przewodnik krok po kroku, jak czyścić golarkę elektryczną.
Przede wszystkim sprawdź, czy twoja golarka jest wodoodporna. Jeżeli tak, masz ułatwioną pracę. Jeżeli nie jest wodoodporna, pozostaje ci tylko czyszczenie jej na sucho.
Krok pierwszy: zdejmij głowicę golącą i delikatnie ostukaj ją o brzeg umywalki, żeby jak najwięcej ściętych włosków z niej wypadło. Uwaga, uderzaj ramą głowicy, nie folią, bo możesz ją w ten sposób uszkodzić. W przypadku głowicy rotacyjnej sprawdź w instrukcji obsługi, jak ściągnąć ją bez uszkodzenia zaczepów.
Krok drugi: szczególnie jeżeli używasz żeli lub kremów do golenia, opłucz głowicę pod bieżącą wodą. W ten sposób usuniesz pozostałe włosy.
Krok trzeci: przetrzyj głowicę i umieść ją z powrotem na miejscu.
Krok czwarty: głowicę skrop odrobiną wody i dodaj kilka kropli mydła w płynie. Włącz urządzenie, aż na jego powierzchni pojawi się piana. Maszynka powinna w ten sposób pracować przez kilkanaście sekund.
Krok piąty: nadal pracującą maszynkę spłucz wodą. Trzymaj ją głowicą ku dołowi. Dzięki temu usuniesz z niej piankę oraz resztki włosów.
Krok szósty: ponownie zdejmij głowicę i ponownie ją wypłucz. Zwróć uwagę, aby detergent został całkiem usunięty.
Krok siódmy: pozostaw głowicę do wyschnięcia. To bardzo istotne, aby folia i ostrza dokładnie wyschły przed ich założeniem i użyciem.
Golarka rotacyjna
Jeżeli masz golarkę rotacyjną, od czasu do czasu będziesz musiał wykonać jeszcze dodatkowe czynności. Należy do nich zdjęcie noży i grzebieni oraz ich dokładne wyczyszczenie. Nie można mieszać ze sobą tych elementów, ponieważ są one ściśle do siebie dopasowane. Dlatego odkładaj je razem.
W każdej golarce rotacyjnej ten proces może wyglądać odmiennie, dlatego sprawdź postępowanie w swojej instrukcji obsługi.
Ostrze i grzebienie możesz umyć pod bieżącą wodą. Następnie przetrzyj je ręcznikiem papierowym i pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Kiedy tak się stanie, użyj kilku kropli oleju do ich zabezpieczenia. Na końcu ponownie wszystko złóż.
Czyszczenie golarki na sucho
Jeżeli twojej golarki nie można myć w wodzie, pozostaje ci jedynie czyszczenie jej na sucho. W takim przypadku możesz jedynie ściągnąć i wytrzepać jej głowicę z ostrzami. Pracę ułatwi ci pędzelek, zazwyczaj dołączony do zestawu, którym łatwiej jest usunąć resztki zarostu.
Jeżeli jesteś na etapie poszukiwania idealnego urządzenia do golenia, to zapraszam cię na mój ranking golarek elektrycznych męskich. Do wyboru masz tam nie tylko podstawowe modele, są też takie ze stacją czyszczącą oraz z innymi ciekawymi funkcjami.
Jak często czyścić golarkę elektryczną?
Golarkę foliową z nadmiaru zgromadzonych w niej włosów powinieneś czyścić po każdym jej użyciu. Dokładne mycie przeprowadzaj mniej więcej co czwarte golenie.
Golarkę rotacyjną należy czyścić tak samo często jak foliową. Dodatkowo zajmij się myciem ostrzy i grzebieni co mniej więcej miesiąc.
Jak dbać o golarkę elektryczną, by służyła na długie lata?
Dobry stan golarki elektrycznej bezpośrednio przekłada się na zadowolenie z jej użytkowania. Jeżeli ostrzy nic nie będzie blokować, zdecydowanie sprawniej i dokładniej wykonasz całe golenie. Pozostaną one również ostre przez dłuższy czas.
Dezynfekcja
Pamiętaj, że poza myciem, warto swoją golarkę również dezynfekować. W ten sposób przedłużysz jej trwałość i zwiększysz higienę korzystania z urządzenia. Większość urządzeń można dezynfekować poprzez spryskanie na przykład spirytusem salicylowym albo Octaniseptem. Inna możliwość to Skinsept. Dzięki temu zapobiegniesz rozwojowi bakterii w zakamarkach ostrzy, które mają kontakt między innymi z naskórkiem.
Regularna wymiana ostrzy
Elementem troski o golarkę elektryczną jest również regularne wymienianie jej ostrzy. Informacje na ten temat znajdziesz w instrukcji. Pamiętaj, by wybierając szczoteczkę, sprawdzić ceny i dostępność części zamiennych.
Zaleca się, aby ostrza wymieniać raz na 6 miesięcy w przypadku regularnego używania. Jednak jeżeli zauważysz, że golarka gorzej usuwa nadmierny zarost i trudniej się nią operuje, być może będzie konieczne wcześniejsze wymienienie ostrzy.
Stacja czyszcząca
Nowoczesne golarki elektryczne są sprzedawane często razem ze stacją czyszczącą. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ w ten sposób nie jest konieczne ręczne czyszczenie maszynki. Wykonuje ona pracę przypominającą ręczne czyszczenie. A więc czyszczenie golarki elektrycznej, to nic bardziej prostego. Więcej o tym w poradniku jaką golarkę elektryczną wybrać.
Mam nadzieję, że wytłumaczyłem ci, jak wyczyścić maszynkę do golenia. Nie jest to trudne ani pracochłonne, a przynosi najlepsze rezultaty, dlatego nie zapominaj o regularnym czyszczeniu swojej maszynki do golenia.