Golarka foliowa czy rotacyjna? Którą wybrać?

Odpowiednia golarka znacznie ułatwia życie. Nie tylko samo golenie jest szybsze i wygodniejsze, ale także zarost i skóra wyglądają lepiej. Dlatego konieczny jest dobór odpowiedniego sprzętu. Obecnie popularnym rozwiązaniem jest zakup golarki elektrycznej. Tylko która będzie lepsza, golarka głowicowa czy foliowa? Bardzo dobre modele pokazuje nasz ranking golarek elektrycznych a poniżej porównujemy te dwa typy.

Czym jest golarka foliowa?

Nazwa „golarka foliowa” może Ci nie mówić zbyt wiele. Jej nazwa pochodzi od folii, którą pokryte są ostrza. Nie jest to jednak zwykła folia, a bardzo cienkie blaszki. Ich zadaniem jest zabezpieczenie skóry przed skaleczeniem się. Są w nich drobne otwory. Włos, który przez nie dostanie się do środka, jest obcinany przez oscylujące ostrza.

Podstawową zasadą przy stosowaniu golarki foliowej jest to, że działa ona jak kosiarka do trawnika. Można nią poruszać tylko do przodu i do tyłu. Niemożliwie jest wykonywanie okrężnych ruchów. To dla wielu mężczyzn może stanowić duży problem.

Zalety golarki foliowej

 • Delikatna dla skóry. Dlatego polecana jest w przypadku mężczyzn o skórze wrażliwej.
 • Dokładne golenie. Ten rodzaj golarki poradzi sobie nawet z niskimi włoskami. Efektem jest dobrze wygładzona skóra. To istotne zwłaszcza jeżeli całkowicie golisz zarost.
 • Codzienne golenie. To dobre rozwiązanie dla osób, które golą się codziennie i nie chcą czuć nawet najmniejszych odrastających już włosków.
 • Szybkość działania. Obecność folii przyśpiesza proces. Poruszanie się tylko w górę i dół sprawia, że poranne zabiegi zajmą Ci niewiele czasu.

Wady golarki foliowej

 • Brak ruchu rotacyjnego. Podstawową wadą golarki foliowej jest fakt, że można nią poruszać tylko w górę i dół. Przez to nieco trudniejsze może być uzyskanie bardziej wymyślnego strzyżenia zarostu. Najlepiej sprawdzi się do całkowitego golenia włosów albo perfekcyjnego przystrzyżenia wąsów i brody na prosto.
 • Głośna. Poprzez ruch ostrzy i silnik w środku, ten rodzaj golarki będzie głośniejszy od innych. Z drugiej strony oczywiście producenci starają się stworzyć modele nieco zmniejszające ten problem.

Czym jest golarka rotacyjna?

Wygląd golarki rotacyjnej już na pierwszy rzut oka różni się od modeli foliowych. W jej skład wchodzą osobne głowice (zazwyczaj trzy), które obracają się niezależnie od siebie. W golarce są zastosowane specjalne wgłębienia, przez które przechodzą włosy, a następnie są one przycinane przez noże.

Poza głowicami, ruchy wykonuje także sama głowa urządzenia. Mogą się one poruszać w inną stronę, przez co poradzą sobie także z włosami rosnącymi w różnych kierunkach.

Podstawową różnicą jest możliwość wykonywania okrągłych ruchów we wszystkich kierunkach, a nie tylko do góry i dołu.

Zalety golarki rotacyjnej

 • Cicha. Modele rotacyjne są co do zasady znacznie cichsze od wersji foliowej.
 • Idealna do grubych włosów. Mężczyźni obdarzeni gęstym zarostem, który do tego szybko odrasta, będą zadowoleni z takiego wyboru.
 • Do włosów rosnących w różnych kierunkach. Sporo osób ma problem z włosami, szczególnie na szyi, które nie rosną w jednym kierunku. W takim przypadku użycie golarki foliowej jest utrudnione. Najlepszym wyborem jest użycie modelu rotacyjnego, którym wykonywać można bardziej zamaszyste ruchy.
 • Nie trzeba jej używać regularnie. Jeżeli masz problem z codziennym goleniem, modelem rotacyjnym znacznie lepiej poradzisz sobie z kilkudniowym zarostem.

Wady golarki rotacyjnej

 • Mniejsza precyzja. Za sprawą niezależnych głowic trudniej jest uzyskać precyzyjne przystrzyżenie zarostu. Oznacza to większe trudności na przykład z uzyskaniem prostej linii brody. Jeżeli lubisz taki sposób strzyżenia, zdecydowanie wybierz golarkę foliową.
 • Dłuższy czas golenia. Rano bardzo się spieszysz? Lepszym wyborem zatem będzie model foliowy. Golenie rotacyjne zajmuje nieco więcej czasu. Nie jest to gigantyczna różnica, tym niemniej istnieje.
 • Nieodpowiednia dla wrażliwej skóry. Masz podrażnienia na skórze po goleniu? Zdecydowanie wybierz produkt zabezpieczony folią. Golarka rotacyjna ma również nieco dłuższy kontakt ze skórą, co także wzmaga podrażnienia.

Golarka foliowa czy rotacyjna – podstawowe różnice

 1. Różnicą widoczną już na pierwszy rzut oka jest budowa. Model foliowy będzie miał 3 lub 4 blaszane folie, za którymi skrywają się rzędy ostrzy. Produkt rotacyjny ma trzy niezależne od siebie głowice, przez które jest szerszy (obejmuje większą część skóry w jednym czasie).
 2. Golarka foliowa jest szybsza od rotacyjnej. Jej ostrza mogą wibrować nawet 14 000 cykli na minutę.
 3. Z tym wiąże się także generowany przez nią hałas – drgania powodują, że nie jest to produkt cichy.

Golarka rotacyjna czy foliowa – podobieństwa

 1. Czasami wolisz golić się na sucho, a czasami na mokro? Oba te rodzaje golarek to umożliwiają. Sprawdź konkretny model i zalecenia producenta. Możliwość używania na mokro ułatwia również czyszczenie sprzętu.
 2. Wytrzymałość baterii wpływa na częstotliwość ładowania. Chcesz jechać na wakacje, a niekoniecznie masz miejsce na zabieranie ładowarki? Nowoczesne baterie litowo-jonowe stosowane w golarkach elektrycznych to nawet godzina pracy po jednym naładowaniu.
 3. Skóra nie ma kontaktu z ostrzami, dlatego takie typy golarek minimalizują możliwość zacięcia się. To ogromna różnica w porównaniu do produktów manualnych.
 4. Wiele modeli foliowych i rotacyjnych ma wbudowany, wysuwany trymer w rękojeści. Dzięki temu bardziej precyzyjnie przystrzyżesz na przykład bokobrody.
 5. Wszystkie są także dosyć szybkie. Różnice istnieją, tak jak wspominaliśmy o tym wyżej, ale nowoczesne modele są po prostu dość sprawne.

Podsumowanie który typ golarki wybrać

Tak samo, jak ma to miejsce w przypadku każdego rodzaju sprzętu AGD, także golarkę musisz dopasować do swoich potrzeb. W tym przypadku głównym wyznacznikiem powinien być rodzaj zarostu. Posiadacze bujnej brody powinni wybrać raczej golarkę rotacyjną. Natomiast fani idealnie przystrzyżonych włosów albo całkowicie nagiej skóry, skupić się muszą bardziej na modelach foliowych.

Golarka głowicowa czy foliowa lepiej sprawdzi się jako prezent? W tym przypadku po prostu obserwuj obdarowywanego mężczyznę, by lepiej poznać jego preferencje. W obu tych typach wybrać możesz świetne modele z różnej półki cenowej.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej