Jak używać golarki elektrycznej? Wskazówki i porady
Aby uzyskać odpowiednie rezultaty golenia, ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo korzystać z golarki elektrycznej. Dlatego przygotowałem krótki przewodnik na ten temat.
Golarka elektryczna i jej działanie
Golarka elektryczna działa za sprawą specjalnie wyprofilowanych ostrzy, których zadaniem jest ścieranie się włosów. Istnieją jej dwa podstawowe rodzaje:
- golarki foliowe
- golarki rotacyjne
Różnią się one między sobą budową, a także sposobem obsługi, dlatego wskażę różnice pomiędzy ich stosowaniem.
W przeciwieństwie do golarek manualnych, golarki elektryczne ścinają włosy na pewnej wysokości. Przez to skóra po goleniu nie jest perfekcyjnie gładka, ale jednocześnie jest także o wiele mniejsze ryzyko zacięcia się albo powstania podrażnień.
Wiele dobrych i polecanych modeli golarek pokazuje mój ranking golarek elektrycznych. Sprawdź sam moje zestawienie, bardzo możliwe, że znajdziesz coś dla siebie.
Jak używać golarki elektrycznej by dawała najlepszy efekt?
Najlepsze efekty uzyskasz, jeśli skóra w miejscu golenia będzie dość napięta. W trudniejszych miejscach możesz ją rozciągnąć przy pomocy drugiej dłoni. Pamiętaj o tym, by nie naciskać nadmiernie golarką na twarz, szczególnie modelem foliowym, bo może to spowodować podrażnienia.
Prawidłowe skierowanie golarki
Ostrze golarki powinno być zawsze skierowane w sposób pionowy w stosunku do skóry. Jeżeli pragniesz ogolić naprawdę długą brodę, najpierw skróć ją nieco przy pomocy trymera albo przynajmniej przytnij ją nożyczkami. Postępuj tak zawsze, jeżeli nie goliłeś się przez kilka dni.
Sprawdź czy golarka jest naładowana
Większość golarek elektrycznych jest skonstruowanych w ten sposób, iż szarpią one zarost w miarę wyczerpywania się ich baterii. Z tego powodu tak ważne jest regularne ładowanie akumulatora. Jeżeli bateria jest słaba, efekty golenia mogą być coraz gorsze.
Po użyciu golarki pamiętaj o jej wyczyszczeniu
Pamiętaj, aby po każdym użyciu, niezależnie od tego, czy golisz się na sucho czy na mokro, wyczyścić maszynkę elektryczną. Tylko właściwa dbałość o ten sprzęt daje gwarancję najlepszych rezultatów. W ten sposób ogolisz się dokładniej, a maszynka posłuży ci na dłużej.
Po czyszczeniu powinieneś także odłożyć maszynkę w miejsce, w którym może dobrze wyschnąć. Pamiętaj o regularnej wymianie ostrzy zgodnie z zaleceniami producenta.
Od czego zacząć golenie golarką?
Jak się golić maszynką elektryczną? Golenie golarką elektryczną zawsze zaczynaj od najtrudniejszych obszarów.
W większości przypadków będzie to szyja. To właśnie na niej najtrudniej jest manewrować i najłatwiej o podrażnienia. Włosy na jej powierzchni często niemal leżą, a do tego rosną w różnych kierunkach. Dlatego na początku warto zająć się właśnie tym obszarem.
Jak się golić golarką elektryczną na mokro?
Pamiętaj, że nie każda golarka elektryczna nadaje się do używania jej na mokro. Jeżeli nie wyobrażasz sobie, by nie użyć pianki albo chociaż wody, musisz wybrać właściwy model już na etapie zakupu.
Zmiękcz zarost a następnie nałóż żel
Przed przystąpieniem do golenia zmiękcz zarost poprzez zwilżanie go wodą przez około 3 minuty.
W dalszej kolejności nałóż żel, najlepiej nawilżający. Większość produktów tego typu posiada składniki alkaliczne. Dzięki niemu nie tylko łatwiej będzie ci pozbyć się uciążliwego zarostu, ale także zmniejszysz ryzyko podrażnień i zacięć.
Wykonuj okrągłe ruchy
Golenie na mokro wykonuj okrągłymi ruchami. Na końcu dobrze spłucz skórę na twarzy. Za każdym razem zakończ golenie przy użyciu emulsji po goleniu.
Przy goleniu na mokro zwróć uwagę, aby nie nałożyć zbyt dużo kremu do golenia. Jego nadmierna ilość może doprowadzić do zapychania się ostrzy maszynki. Trudniej jest później to usunąć. Taki sposób golenia wymaga jeszcze staranniejszego dbania o higienę maszynki. Po każdym użyciu umyj ją szczególnie dokładnie.
Jak się golić golarką elektryczną na sucho?
W przypadku, kiedy wybierasz golenie maszynką elektryczną na sucho, pamiętaj o dokładnym umyciu skóry wcześniej. W ten sposób pozbędziesz się z jej powierzchni wszelkich zanieczyszczeń.
Czystą skórę łatwiej jest ogolić i istnieje mniejsze ryzyko pojawienia się na jej powierzchni podrażnień. W tym celu możesz użyć wody z mydłem albo specjalnego żelu.
Wymyj twarz i odczekaj by wyschła, potem przystąp do golenia
Po umyciu wytrzyj twarz i odczekaj około 15 minut, aby skóra dokładnie wyschła. Także maszynka powinna być całkowicie sucha. Wtedy golenie maszynką elektryczną przebiegnie sprawniej.
Z wielu powodów najlepszym momentem na golenie się na sucho jest poranek, jeszcze przed wzięciem porannego prysznica.
Golenie golarką elektryczną na sucho – golarka foliowa
To, jak się golić maszynką elektryczną na sucho, zależy od rodzaju sprzętu. W przypadku modelu foliowego ryzyko pojawienia się podrażnień jest minimalizowane za sprawą wykorzystania folii – blaszki z dziurkami, która odseparowuje od skóry pionowo ustawione ostrza.
Ze względu na budowę, maszynkę foliową najlepiej jest trzymać pod kątem 90 stopni w stosunku do powierzchni skóry. Jeżeli masz długi zarost, stosownie wydłuż ruch.
Golenie golarką elektryczną na sucho – golarka rotacyjna
Innym rodzajem golarki elektrycznej jest taka z kilkoma głowicami, które obracają się niezależnie, czyli golarka rotacyjna. Ich atutem jest fakt, że radzą sobie nawet z grubym zarostem rosnącym w różnych kierunkach. W związku z tym należy tego rodzaju golarkę prowadzić ruchem okrężnym.
Pamiętaj, że golarki rotacyjne są nieco mniej wyrozumiałe dla skóry twarzy niż golarki wyposażone w folię. Z tego powodu podczas ich używania staraj się je w jak najmniejszym stopniu dociskać do twarzy.
Jak używać golarki elektrycznej – podsumowanie
Golarka elektryczna foliowa albo rotacyjna to bardzo duża wygoda, która z pewnością pomaga w tej codziennej czynności. Taki sposób golenia ma wiele zalet, do których należy przede wszystkim zmniejszenie ryzyka pojawienia się podrażnień. Aby jednak być w pełni zadowolonym z uzyskanych efektów, pamiętaj o tych kilku wskazówkach.
Równie ważne, co sam proces golenia, jest także zadbanie o sprzęt. Golarka powinna być zawsze czysta, a przy tym również mieć regularnie zmieniane części eksploatacyjne. Tylko wtedy cieszyć się będziesz zadbaną twarzą, a zakup nie będzie wyrzuceniem pieniędzy w błoto.