Ile waży lodówka?

Lodówka to jeden z największych sprzętów AGD, jakie posiadamy w domu. Jest więc też dość ciężka, a to bywa uciążliwe podczas jej wnoszenia oraz transportu.

Poniżej pokazujemy na przykładach ile ważą lodówki w różnych typach i rozmiarach.

Waga lodówek wolnostojących

Przeciętna lodówka wolnostojąca waży zwykle około 70 kg.

Dla przykładu, lodówka Samsung RB29FSRNDWW o wymiarach  178 x 59,5 x 66,8 cm waży ok. 70 kg.

LG GBP31DSLZN o wymiarach 186 x 59,5 x 67,5 cm i pojemności chłodziarki 234 l może się pochwalić również wagą 70 kg, choć jest o 8 cm wyższa, aniżeli wyżej wymieniony model.

Bosch KGN36MLES, przy niemal takich samych wymiarach i pojemności, ma wagę 73 kg.

Mile zaskakuje Amica FK299.2FTZXAA o wadze do 63 kg, ale jej wymiary są też mniejsze, aniżeli wcześniej wymienione sprzęty, czyli 180 x 54.5 x 59 i pojemność 180 l.

Powyższe modele wybraliśmy z naszego artykułu o wyborze najlepszych lodówek.

Trafiają się oczywiście modele cięższe, bo ważące nawet do 95 kg, ale także lżejsze, charakteryzujące się tylko 50 kg ciężarem. Wciąż mowa jest tu o urządzeniach do wysokości 180-200 cm. Raczej należy się jednak spodziewać, że przeciętna lodówka będzie się zbliżać do wagi 70-80 kg.

Najlżejsze są oczywiście lodówki najmniejsze, czyli o wysokości do 86 cm i te mogą ważyć zaledwie 14 kg.

Warto też pamiętać, że producenci oraz sprzedawcy najczęściej podają wagę produktu wraz z opakowaniem. Trzeba więc odliczyć ok 3-4 kg, które zawiera się w pudełku kartonowym, styropianie i innych elementach.

Waga lodówek pod zabudowę

Przeciętna lodówka do zabudowy waży zwykle około 60 kg.

Dla przykładu, Whirlpool ART 65021 o wymiarach  177 x 54 x 54,5 cm i pojemności chłodziarki 194 l ważny ok 52 kg.

Samsung BRB26602FWW przy niemal przy identycznych parametrach, waży około 61 kg.

Haier HBB 177 TNF o mniejszej pojemności 177l, waży około 65 kg.

Są to więc sprzęty znacznie lżejsze od wolnostojących, ponieważ zazwyczaj maja mniejsze wymiary. Jeśli zaś chcemy porównać lodówki pod zabudowę o wymiarze ponad 180-200 cm, to ich waga jest taka sama, jak w przypadku lodówek standardowych. Przykładem jest Samsung BRB30715DWW o wadze 80 kg.

Nie ma tu większych zmian, choć warto mieć na uwadze, że lodówka pod zabudowę będzie nieco trudniejsza w montażu i jej waga zawsze ma znaczenie. Powinna być więc też uwzględniona podczas dokonywania projektu mebli kuchennych.

Lodówki kilkudrzwiowe

Najpopularniejsze lodówki typu French Door czy Multidoor ważą zazwyczaj około 125 kg, a maksymalnie mogą nawet ważyć do 160 kg.

Są znacznie potężniejsze od tradycyjnych, otwierają się jak klasyczne szafy, a więc muszą być cięższe. Podsumowując, lodówki kilkudrzwiowe są aż o 50 kg cięższe, niż ich mniejsze, tradycyjne odpowiedniki.

Co wpływa na wagę lodówki?

Duża waga lodówki zależna jest od jej gabarytów. Dlatego im większe, wyższe i głębsze, tym cięższe są to sprzęty.

Nie ma żadnych wątpliwości, że na jej wagę wpływają też wszystkie elementy systemu chłodniczego. Sprężarka oraz wszelkie części składające się na niezawodność urządzenia muszą swoje ważyć.

Dodatkowo oczywiście sama obudowa, komora, a także liczne półki szklane, balkoniki, szuflady z tworzywa sztucznego itp. części. Lodówka to bowiem wielka szafa do przechowywania wielości produktów spożywczych, która musi się odznaczać stabilną konstrukcją, wytrzymałym wykonaniem i odpowiednią pojemnością. Jej duży ciężar jest więc całkowicie uzasadniony.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej