Dzbanek filtrujący, czy warto go używać?

Dzbanek filtrujący Dafi stoi na blacie kuchennym

Oczywiście można pić wodę mineralną z butelek, ale jest to nieekologiczne i kosztowne. Alternatywą jest filtrowanie wody z kranu za pomocą dzbanka z filtrem. Uzyskana woda jest czysta i gotowa do picia lub gotowania. Podpowiadamy, czy warto mieć taki dzbanek i jak go używać.

Czy warto mieć dzbanek filtrujący?

Współcześnie większą wagę przywiązuje się do kwestii związanych z ekologią. Zauważyć można trend rezygnacji z wielu plastikowych elementów jednorazowego użytku. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są produkty, które mogą być stosowane wielokrotnie. Jednymi z takich są najlepsze dzbanki filtrujące wodę.

Jakie są zalety tego wyboru?

  • Czysta, odpowiednia do picia woda uzyskiwana ze zwykłej wody kranowej. Dostępna całodobowo i bez limitu.
  • Zmiana na lepsze smaku potraw, jeżeli do gotowania używać będziesz przefiltrowanej wody.
  • Brak osadów z kamienia w czajniku albo w ekspresie do kawy.
  • Tańszy niż korzystanie z wody butelkowanej.
  • Prostota stosowania, dlatego to wybór odpowiedni na przykład dla starszych albo schorowanych osób.
  • Mieści się wszędzie, także na bocznej półce lodówki.

Wady dzbanka filtrującego

  • Dość powolna filtracja, przez co dzbanek nadaje się tylko do pozyskiwania wody pitnej.
  • Przefiltrowaną wodę trzeba spożyć maksymalnie w ciągu 12 godzin. Inaczej na skutek nasłonecznienia mogą się w niej rozwijać różne drobnoustroje. Z tego powodu również dzbanek trzeba często dokładnie myć.
  • Pokrywa dzbanka nie zabezpiecza przed przedostawaniem się do niego drobnoustrojów. Szczególnie węgiel aktywny we wkładzie filtrującym jest narażony na rozwój mikroorganizmów. Dlatego koniecznie trzeba przestrzegać czasowej wymiany filtrów, zazwyczaj raz na miesiąc.
  • Dzbanki ze szkła, ale także z plastiku są co prawda trwałe, ale upadek albo silne uderzenie może je uszkodzić, dlatego trzeba na nie uważać o czym pisałem w artykule dzbanek filtrujący szklany czy plastikowy.

Jak działa dzbanek filtrujący?

Dzbanek filtrujący najlepiej sprawdzi się w przypadku stosowania w połączeniu z wodą wodociągową. Przy wodzie z własnego ujęcia, kiedy jej skład nie został dokładnie przebadany, użycie może nie być odpowiednie. 

Problemem jest fakt, że filtry w dzbankach nie są przystosowane do filtrowania niektórych zanieczyszczeń, takich jak jony amonu, azotyny, azotany etc. Woda z własnego ujęcia może mieć zanieczyszczenia mikrobiologiczne, których nie jest w stanie usunąć zwykły filtr. Przy wodzie wodociągowej, która jest na bieżąco badana, nie ma tego ryzyka.

Wszystkie dzbanki z filtrem działają na podobnej zasadzie. Woda z górnej komory, dzięki sile grawitacji, przepływa do dolnej. Stamtąd może zostać nalana do dowolnego naczynia. Najważniejszy jest wkład filtrujący. To w nim zachodzi proces oczyszczania wody.

Podstawowe zanieczyszczenia, które mogą zostać usunięte to:

  • Zanieczyszczenia stałe, takie jak rdza, które mogą przenikać z sieci wodociągowej;
  • Chlor i jego związki używane do dezynfekcji rur;
  • Ołów i niektóre inne metale ciężkie;
  • Kamień i osady, powodujące twardość wody;
  • Zanieczyszczenia organiczne i pestycydy (ich obecność w składzie wody w nadmiernych ilościach jest niezgodna z przepisami prawa, które jasno określają dopuszczalne stężenia).

Są jednak różne zanieczyszczenia, których wkład dzbanka z filtrem nie jest w stanie usunąć, przede wszystkim z uwagi na zbyt krótki kontakt z wodą. Należą do nich:

  • Mikroorganizmy;
  • Rozpuszczone żelazo oraz mangan;
  • Azotany i azotyny;
  • Jony amonu oraz amoniak.

To, jak działa dzbanek filtrujący, zależy również od tego, jakiego rodzaju wkład do niego wybierzesz. To tez opisałem w tekście czy dzbanki filtrujące są zdrowe.

Jak używać dzbanka filtrującego?

Dzbanek filtrujący może być używany na co dzień jako jedyne źródło wody dla całej rodziny. Przefiltrowaną wodę warto jest stosować do gotowania, aby polepszyć smak potraw, a także wlewać ją do różnych sprzętów AGD, przede wszystkim, by zapobiec zbyt szybkiemu osadzaniu się w nich kamienia. Dlatego można ją stosować do:

  • Czajnika;
  • Ekspresu do kawy;
  • Piekarnika z funkcją parową;
  • Stacji parowej;
  • Oczyszczacza powietrza etc.

Przed stosowaniem do konkretnego sprzętu zapoznaj się z jego instrukcją obsługi.

Pamiętaj, aby regularnie wymieniać wkład filtrujący, zgodnie z zaleceniami producenta. Zazwyczaj jest to okres jednego miesiąca. Wiele modeli dzbanków ma elektroniczny wyświetlacz, informujący o konieczności zmiany filtra.

Nowy filtr warto wypłukać 2 razy. Dopiero później można go normalnie używać.

Jaki filtr do dzbanka wybrać?

Powinno się sięgać zawsze po filtr do dzbanka renomowanego producenta. Na rynku jest dostępnych wiele tańszych zamienników, ale nie wszystkie faktycznie spełniają swoją funkcję.

Jest wiele rodzajów wkładów, które mają różne funkcje. Oto popularne rodzaje:

  • Standardowy wkład: jego działanie opiera się na węglu aktywnym oraz żywicy jonowymiennej. To popularny rodzaj idealny do standardowego oczyszczania wody wodociągowej. Przy jego stosowaniu zauważysz, że woda jest smaczniejsza, pozbawiona zapachu i o przezroczystej barwie. Żywica jonowymienna usuwa z niego kamień.
  • Wkład o zwiększonym poziomie usuwania twardości: taki wkład w większym stopniu obniża twardość wody. Jego stosowanie powinno się odbywać w przypadku bardzo twardej wody, czyli o twardości powyżej 250 mg/l.
  • Wkład alkalizujący: podnosi on poziom pH wody. Zawiera dodatkowo złoże alkaliczne.
  • Wkład magnezowy: to specjalny typ filtra przeznaczony dla osób, które chcą zwiększyć poziom magnezu w swoim organizmie. Jego stężenie wzrasta o kilkanaście do kilkudziesięciu mg/l. Ma on jednak wadę – nie zmniejsza twardości wody.

Jak czyścić dzbanek filtrujący?

Czyszczenie dzbanka filtrującego nie jest trudne do wykonania. Zazwyczaj można go myć w zmywarce albo ręcznie, po wyjęciu filtra oraz ewentualnych elementów elektronicznych, jak wskaźnik wymiany wkładu.

Dzbanek warto dokładnie wytrzeć, by zapobiec pojawieniu się na jego powierzchni nieestetycznych zacieków. Zazwyczaj dzbanki są wykonane z plastiku, rzadziej ze szkła. To, jak czyścić dzbanek filtrujący, zależy także od wskazówek producenta konkretnego modelu. Z pewnością trzeba to robić regularnie, by zapobiec powstawaniu bakterii.

Podsumowanie czy warto mieć dzbanek filtrujący?

Zdecydowanie warto zaopatrzyć się w dzbanek z wkładem filtrującym. Jego stosowanie ma wiele zalet, a mało wad.

Podstawowym aspektem jest ten ekonomiczny, bo stosowanie dzbanka jest niedrogim sposobem na skuteczne nawodnienie. To ważne zwłaszcza dla osób, które dużo czasu spędzają w domu. Oczywiście dzbanek można mieć także w pracy.

Drugą istotną korzyścią jest ten ekologiczny: do produkcji dzbanków i wkładów używa się zdecydowanie mniej plastiku, niż ma to miejsce w jednorazowych butelkach. Dlatego warto skorzystać z tego rozwiązania, ale dopasować dzbanek do swoich potrzeb.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej

Dodaj opinię lub komentarz