Dzbanek filtrujący szklany czy plastikowy? Który wybrać?

Dzbanek filtrujący do wody to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na ekologii. Dzięki niemu unikniesz konieczności kupowania butelkowanej wody i zawsze będziesz mieć dostęp do filtrowanej wody kranowej. Duży wybór i łatwa dostępność zachęcają do tego zakupu.

Przed zakupem dzbanka możesz mieć jednak o niego sporo pytań. Przede wszystkim, jaki wybrać dzbanek filtrujący: szklany czy plastikowy? Który materiał jest lepszy i trwalszy. Postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości biorąc pod uwagę ranking dzbanków filtrujących.

Szklany dzbanek filtrujący – jakie ma cechy?

Z pewnością szklany dzbanek do filtrowania wody jest bliższy współczesnym eko trendom, propagującym rezygnację z plastiku. Jeżeli się zużyje (co nie nastąpi wcale szybko), można go bez problemu poddać recyklingowi.

Cechą charakterystyczną szkła jest również łatwość jego utrzymania w czystości. Można je myć ręcznie albo w zmywarce. Szkło się nie odbarwia i prezentuje się atrakcyjnie.

Kiedyś samodzielne filtrowanie wody w dzbanku w domu nie było powszechnie dostępne. Wraz z wymyślaniem prostych, lekkich i niedrogich filtrów zaczęły one podbijać rynek. Szklany dzbanek jest na tyle popularny, że można go postawić bezpośrednio na stole także w trakcie obiadu i nikogo on nie zdziwi. Przypomina zwykły dzbanek na napoje.

Dzbanek filtrujący ze szkła zalety:

 • Atrakcyjny wygląd, przez który można trzymać go na blacie. Pasuje również do wielu już posiadanych sprzętów AGD. Wygląda bardzo elegancko i spodoba się osobom zwracającym uwagę na wszystkie detale.
 • Łatwy do mycia, nie odbarwia się.
 • Higieniczna czystość i brak ryzyka przenikania do wody żadnych szkodliwych substancji.
 • Dobry wygląd na dłużej, z uwagi na brak zarysowania.

Dzbanek filtrujący ze szkła wady:

 • Dość ciężki, dlatego nie nadaje się dla dzieci lub osób starszych.
 • Mały wybór, chociaż coraz więcej producentów decyduje się na ich wprowadzenie.
 • Realne ryzyko stłuczenia.
 • Konieczność użycia filtrów z plastiku.

Plastikowy dzbanek filtrujący – jakie ma cechy?

Wybór dzbanków filtrujących wykonanych z tworzywa sztucznego jest na rynku bardzo duży. Wśród nich znaleźć można także produkty naprawdę wysokiej jakości: trwałe i estetyczne. Przed zakupem sprawdź jednak, czy dany model jest pozbawiony BPA. Plastik bez niego jest bezpieczny, a pita z niego woda – naprawdę zdrowa.

Jeżeli chodzi o kwestie ekologiczne, także trzeba brać poprawkę na to, że solidny produkt używany jest przez lata. W międzyczasie zmienia się jedynie filtry, ale sam dzbanek nie ulega zniszczeniu. Jest więc także rozsądnym rozwiązaniem, z pewnością dużo lepszym niż sięganie po jednorazowe butelki.

Używanie plastikowego dzbanka nie ma wpływu na smak wody. Oczywiście pod warunkiem, że spełnisz kryteria producenta dotyczące częstotliwości wymiany filtrów.

Dzbanek filtrujący z plastiku zalety:

 • Lekki, przez co jest bardziej poręczny. Mniejsze modele mogą być bez problemu obsługiwane przez dzieci i mniej sprawne osoby.
 • Niższa cena w porównaniu do szklanego dzbanka.
 • Łatwe mycie.
 • Duży wybór.

Dzbanek filtrujący z plastiku wady:

 • Plastik przy nieostrożnym traktowaniu można porysować.
 • Nieco gorszy wygląd. Oczywiście są modele bardzo estetyczne, jednak to szklane uchodzą za naprawdę eleganckie.

Podsumowanie – Dzbanek filtrujący szklany czy plastikowy

Ostatecznie okazuje się, że te dwa rodzaje dzbanków są do siebie bardzo podobne. Ze względu na cenę, większą dostępność i produkcje z coraz lepszych materiałów, to dzbanki plastikowe do filtrowania wody mogą być lepszym wyborem. 

Każdy jednak musi się samodzielnie zastanowić, na czym mu tak naprawdę zależy i jakich funkcji oczekuje od swojego filtra. Dobry filtr wody będzie tak samo skutecznie współpracował z każdym dzbankiem, niezależnie od materiału, z jakiego jest wykonany.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej