Dzbanek filtrujący szklany czy plastikowy? Który wybrać?

Dzbanek filtrujący Dafi

Dzbanek filtrujący wodę to świetne rozwiązanie dla osób dbających o ekologię. Dzięki niemu można zrezygnować z kupowania wody butelkowanej i zawsze mieć dostęp do filtrowanej wody z kranu. Szeroki wybór i łatwa dostępność sprawiają, że warto rozważyć taki zakup.

Przed zakupem dzbanka filtrującego możesz mieć jednak wiele pytań. Na przykład, czy lepiej wybrać dzbanek szklany czy plastikowy? Który materiał jest bardziej trwały i praktyczny? Postaram się rozwiać te wątpliwości, opierając się na najlepszych dzbankach filtrujących wodę z rankingu.

Szklany dzbanek filtrujący – jakie ma cechy?

Z pewnością szklany dzbanek do filtrowania wody jest bliższy współczesnym eko trendom, propagującym rezygnację z plastiku. Jeżeli się zużyje (co nie nastąpi wcale szybko), można go bez problemu poddać recyklingowi.

Cechą charakterystyczną szkła jest również łatwość jego utrzymania w czystości. Można je myć ręcznie albo w zmywarce. Szkło się nie odbarwia i prezentuje się atrakcyjnie.

Kiedyś samodzielne filtrowanie wody w dzbanku w domu nie było powszechnie dostępne. Wraz z wymyślaniem prostych, lekkich i niedrogich filtrów zaczęły one podbijać rynek. Szklany dzbanek jest na tyle popularny, że można go postawić bezpośrednio na stole także w trakcie obiadu i nikogo on nie zdziwi. Przypomina zwykły dzbanek na napoje i działa o czym pisałem w tekście czy warto używać dzbanek filtrujący.

Dzbanek filtrujący ze szkła zalety:

  • Atrakcyjny wygląd, przez który można trzymać go na blacie. Pasuje również do wielu już posiadanych sprzętów AGD. Wygląda bardzo elegancko i spodoba się osobom zwracającym uwagę na wszystkie detale.
  • Łatwy do mycia, nie odbarwia się.
  • Higieniczna czystość i brak ryzyka przenikania do wody żadnych szkodliwych substancji.
  • Dobry wygląd na dłużej, z uwagi na brak zarysowania.

Dzbanek filtrujący ze szkła wady:

  • Dość ciężki, dlatego nie nadaje się dla dzieci lub osób starszych.
  • Mały wybór, chociaż coraz więcej producentów decyduje się na ich wprowadzenie.
  • Realne ryzyko stłuczenia.
  • Konieczność użycia filtrów z plastiku.

Plastikowy dzbanek filtrujący – jakie ma cechy?

Wybór dzbanków filtrujących wykonanych z tworzywa sztucznego jest na rynku bardzo duży. Wśród nich znaleźć można także produkty naprawdę wysokiej jakości: trwałe i estetyczne. Przed zakupem sprawdź jednak, czy dany model jest pozbawiony BPA. Plastik bez niego jest bezpieczny, a pita z niego woda – naprawdę zdrowa.

Jeżeli chodzi o kwestie ekologiczne, także trzeba brać poprawkę na to, że solidny produkt używany jest przez lata. W międzyczasie zmienia się jedynie filtry, ale sam dzbanek nie ulega zniszczeniu. Jest więc także rozsądnym rozwiązaniem, z pewnością dużo lepszym niż sięganie po jednorazowe butelki.

Używanie plastikowego dzbanka nie ma wpływu na smak wody. Oczywiście pod warunkiem, że spełnisz kryteria producenta dotyczące częstotliwości wymiany filtrów.

Dzbanek filtrujący z plastiku zalety:

  • Lekki, przez co jest bardziej poręczny. Mniejsze modele mogą być bez problemu obsługiwane przez dzieci i mniej sprawne osoby.
  • Niższa cena w porównaniu do szklanego dzbanka.
  • Łatwe mycie.
  • Duży wybór.

Dzbanek filtrujący z plastiku wady:

  • Plastik przy nieostrożnym traktowaniu można porysować.
  • Nieco gorszy wygląd. Oczywiście są modele bardzo estetyczne, jednak to szklane uchodzą za naprawdę eleganckie.

Podsumowanie – Dzbanek filtrujący szklany czy plastikowy

Ostatecznie okazuje się, że te dwa rodzaje dzbanków są do siebie bardzo podobne. Ze względu na cenę, większą dostępność i produkcje z coraz lepszych materiałów, to dzbanki plastikowe do filtrowania wody mogą być lepszym wyborem. 

Każdy jednak musi się samodzielnie zastanowić, na czym mu tak naprawdę zależy i jakich funkcji oczekuje od swojego filtra. Dobry filtr wody będzie tak samo skutecznie współpracował z każdym dzbankiem, niezależnie od materiału, z jakiego jest wykonany. Możesz też więcej o tym przeczytać w artykule czy dzbanki filtrujące są zdrowe.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0

Dodaj opinię lub komentarz