Czy dzbanki filtrujące są zdrowe? Wyjaśniam jak jest

Dzbanek filtrujący Dafi oraz wkład do dzbanka

Wiele osób zastanawia się, czy woda z dzbanków filtrujących jest zdrowa. W związku z tym postanowiłem zgłębić ten temat i opisać swoje wnioski w artykule poniżej.

Czy dzbanki filtrujące są zdrowe? Jak działa dzbanek filtrujący?

Działanie dzbanka filtrującego dla użytkownika jest wręcz banalnie proste. Wystarczy przez specjalną wlewkę nalać do niego wody do określonego poziomu. W przeciągu niedługiej chwili, zostanie ona przefiltrowana przez wymienny wkład i przeleje się do drugiej części dzbanka. 

Stamtąd można ją nalać bezpośrednio do kubka, czajnika albo garnka za pośrednictwem wygodnego dzióbka.

Budowa dzbanka filtrującego 

Budowa dzbanka filtrującego jest bardzo prosta. Zazwyczaj jest on wykonany z tworzywa sztucznego, rzadziej ze szkła, o czym pisałem w artykule dzbanek filtrujący szklany czy plastikowy. Dzbanki mają różną pojemność i kształt, który dopasować można do swoich potrzeb. Można w nich używać filtrów różnego typu.

Filtry usuwają takie zanieczyszczenia jak metale ciężkie, chlor, rdzę i inne rodzaje mechanicznych osadów. Wykorzystują do tego procesy fizykochemiczne. 

W mniejszym stopniu usuwane są takie substancje jak azotany, azotyny, mikroorganizmy, w tym bakterie. Większość wkładów umożliwia także zmianę stopnia twardości wody.

Filtr alkalizujący ma za zadanie również podnieść pH wody. Przy wyborze wkładu z magnezem możesz się spodziewać dodatkowej dawki magnezu w twojej porcji wody.

Czy woda z dzbanka filtrującego jest zdrowa?

Jak najbardziej woda z dzbanka filtrującego jest zdrowa, nie musisz się jej obawiać. W większości wkładów używany jest węgiel aktywny, a więc całkowicie naturalne rozwiązanie. 

Zatrzymuje zanieczyszczenia

Skutecznie zatrzymuje on chociażby zanieczyszczenia mechaniczne których nie brakuje w sieci wodociągowej. Oprócz tego neutralizuje on również substancje wykorzystywane do dezynfekcji rur.

Oczywiście również picie wody bezpośrednio z kranu jest bezpieczne. Przepisy między innymi nałożone przez Unię Europejską spowodowały, że z wodociągów wypływa woda całkowicie zdatna do picia.

Pamiętaj jednak, że w drodze do twojego kranu musi ona pokonać daleką drogę poprzez system rur, nieraz wiekowych. 

Powstają w nich na przykład osady, co jest całkowicie normalnym zjawiskiem. Nie są one może niebezpieczne dla zdrowia, ale z pewnością wpływają na gorszy smak.

Sprawia, że woda lepiej smakuje 

Dzbanek z filtrem eliminuje to ryzyko. Masz pewność picia czystej, smacznej wody, po którą sięgać może każdy. Pamiętaj jedynie o konieczności regularnego wymieniania filtrów. Woda po przefiltrowaniu nadaje się do picia przez czas 12 godzin. Potem wylej ją i wlej świeżą.

Jaki dzbanek filtrujący wybrać?

To proste – dopasuj dzbanek filtrujący do swoich potrzeb. Inna pojemność sprawdzi się dla singla, a inna dla dużej rodziny. Jeżeli pijecie naprawdę dużo wody, może najlepiej sprawdzić się duży nablatowy filtr. 

Zobacz, z jakiego tworzywa wykonany jest dany sprzęt. Bardzo wygodny jest wskaźnik określający, kiedy należy wymienić filtr w dzbanku. Wówczas z pewnością się nie pomylisz i nie będziesz musiał nigdzie zapisywać tej daty. 

Duży wybór dzbanków pokazuje mój ranking dzbanków filtrujących. Sprawdź, które według mnie są najlepsze i dlaczego właśnie te wziąłem pod uwagę.

Rodzaje filtrów do wody

Istnieje naprawdę wiele rodzajów filtrów do wody, które różnią się chociażby swoim kształtem. 

W związku z tym zawsze dopasowuj konkretny filtr do posiadanego przez siebie modelu. Inaczej albo nie zmieści się on do otworu, albo nie będzie ściśle przylegał, przez co niefiltrowana woda będzie przelatywała po bokach naczynia.

Sam rozmiar to nie jest jednak koniec różnic pomiędzy poszczególnymi propozycjami. Największą popularnością cieszy się filtr, który dodatkowo jest w stanie wzbogacać filtrowaną przez siebie wodę w magnez. 

Inna propozycja to filtry alkalizujące, które podnoszą pH wody. Filtry takie radzą sobie z odkamienianiem szczególnie twardej wody, która występuje w wielu regionach Polski.

Używaj tylko oryginalnych filtrów 

Koszt takiego filtra to zazwyczaj kilkanaście złotych. Nie warto na tym oszczędzać, dlatego wybieraj oryginalne filtry. Umieszczony w środku filtr węglowy działa skutecznie. Nie zawsze można powiedzieć to o produktach „no name”.

Odpowiadając na pytanie: “dzbanki filtrujące czy są zdrowe?”, śmiało można stwierdzić, że tak. Dzbanki z wkładem filtrującym to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale także ekonomiczne o czyn pisałem w artykule czy warto używać dzbanek filtrujący.

Pozwalają ograniczyć produkcję plastiku, zmniejszyć wydatki na wodę butelkowaną, a także zaoszczędzić czas i siły, które poświęca się na przynoszenie ze sklepu zgrzewek napojów.

To rozwiązanie nie jest drogie, a ma mnóstwo korzyści. Z pewnością taka woda jest zdrowa i możesz ją pić bez żadnych obaw. Pamiętaj tylko o regularnym czyszczeniu dzbanki filtrującego.

Nadaje się ona do spożycia przez każdego: dziecko, osoby starsze, a także osoby chorujące przewlekle. Wielość możliwości doboru filtra do swoich potrzeb powoduje, że tego typu opcja ma naprawdę wiele zalet.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 1 Średnia ocena: 5
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej

Dodaj opinię lub komentarz