Jak wyczyścić dzbanek filtrujący? Różne sposoby czyszczenia

Dzbanek filtrujący Dafi i ręce osoby, która przeciera jego obudowę szmatką

Chociaż dzbanek filtrujący jest w stałym kontakcie z czystą wodą, również wymaga regularnego czyszczenia. Jak prawidłowo wyczyścić dzbanek filtrujący?

Jak wyczyścić dzbanek filtrujący. Krok po kroku

Dokładne mycie dzbanka filtrującego na pewno powinno odbyć się w momencie wymiany jego wkładu. Nie znaczy to jednak, że w innych sytuacjach nie powinno się tego robić. Oto krótka instrukcja krok po kroku, jak sobie z tym poradzić.

  1. Zacznij od rozłożenia dzbanka na najmniejsze możliwe elementy. Zdecydowanie ułatwi to proces jego oczyszczania.
  2. Wilgotną ścierką przetrzyj pokrywę. Uważaj na elektroniczny wskaźnik wymiany filtra.
  3. Pozostałe elementy dzbanka możesz umyć przy pomocy mokrej gąbki z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
  4. Wypłucz wszystkie nadające się do tego części.
  5. Pozostaw je do wyschnięcia albo wytrzyj ścierką.
  6. Przy wymianie filtra na nowy, umieść go w naczyniu z wodą na kilkanaście minut.
  7. Po złożeniu wszystkich elementów, umieść na miejscu filtr. Przefiltruj wodę 2 albo 3 razy, w zależności od zaleceń producenta. Uzyskaną w ten sposób wodę wykorzystaj w celach nie spożywczych. Potem można dzbanka używać już normalnie. 

Jeżeli jesteś na etapie poszukiwania dobrego dzbanka, to sprawdź mój ranking dzbanków filtrujących. Masz tam do wyboru podstawowe modele, jak również te większe i pojemniejsze oraz takie w zestawach z filtrami.

Jak usunąć kamień z dzbanka filtrującego? Domowe sposoby

Jak czyścić dzbanek filtrujący? Poza samym myciem dzbanka filtrującego, pamiętaj, że gromadzi się w nim sporo kamienia z wody. Zazwyczaj nie usuniesz go tak łatwo podczas samego mycia dzbanka. 

Aby o niego zadbać, możesz wykorzystać domowe, bezpieczne sposoby.

To, jak usunąć kamień z dzbanka filtrującego jest istotną kwestią z uwagi w ogóle na jego użytkowanie. Mocno zabrudzony dzbanek nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także może zanieczyszczać wodę.

Czyszczenie za pomocą octu

Ocet jest bardzo uniwersalnym środkiem nadającym się do skutecznego usuwania kamienia z różnych powierzchni. W przypadku dzbanków wykonanych ze szkła, przetarcie ich octem zmieszanym z wodą daje efekt pięknego połysku. 

Do mycia wnętrza dzbanka wykorzystaj mieszankę octu z wodą, którą wlejesz do środka. Pozostaw ją nawet na kilka godzin, a następnie dokładnie umyj dzbanek wodą z płynem, aby pozbyć się aromatu.

Czyszczenie za pomocą kwasku cytrynowego

Spore grono osób preferuje użycie kwasku cytrynowego zamiast octu, przede wszystkim z uwagi na brak nieprzyjemnego zapachu. Kwasek może co prawda działać nieco słabiej, ale ogólnie jest to niemal to samo. 

Również wymieszaj kwasek lub sok z cytryny z wodą i zalej tą mieszanką wnętrze dzbanka. Po kilku godzinach możesz go przepłukać. Powinien być znowu czysty i pozbawiony osadu.

Czy dzbanek filtrujący można myć w zmywarce?

Większość dzbanków można bez problemu myć w zmywarce. Pamiętaj jednak, aby rozłożyć go na możliwie najmniejsze części.

Do zmywarki nie powinno się wkładać elementów z gumą, na przykład z gumowymi uszczelkami oraz z metalem. Może to doprowadzić do ich odkształcenia się. Takie części powinno się myć wyłącznie ręcznie.

Wskaźnika LED nie można myć w zmywarce 

Bezwzględnie nie można również myć w zmywarce pokrywy ze wskaźnikiem LED. Czasami można go jednak bez problemu wyjąć. Pokrywa z ręcznym suwakiem może zostać umyta w zmywarce.

To, czy dany model dzbanka do filtrowania wody nadaje się do mycia w zmywarce, zależy w dużej mierze od tego, z jakiego materiału jest on wykonany. Szklany nadaje się bez problemu do takiego czyszczenia co potwierdza artykuł dzbanek filtrujący szklany czy plastikowy

Inaczej może się zdarzyć w przypadku dzbanka z tworzywa sztucznego. Zazwyczaj są one jednak wykonane z twardego tworzywa, które nie odkształca się łatwo. Mycie ich w temperaturze do 50 stopni Celsjusza nie powinno mieć na nie żadnego wpływu.

Jak często czyścić dzbanek filtrujący?

Zazwyczaj wkład filtrujący w dzbanku wymienia się co miesiąc (w zależności od ilości przefiltrowanej wody). Jednak taka częstotliwość mycia dzbanka z pitną wodą to zdecydowanie za mało. W tym czasie zdążą się już w nim zebrać różnego rodzaju osady.

Myj dzbanek co dwa tygodnie 

Dlatego najlepiej przeprowadzać takie mycie co dwa tygodnie. To odpowiedni okres, żeby woda pitna nadal była czysta.

Rzadsze mycie dzbanka to niestety ryzyko rozwinięcia się w nim różnego rodzaju drobnoustrojów. Szczególnie, jeżeli woda stoi w nim przez kilka godzin i więcej piszę na ten temat w artykule czy dzbanki filtrujące są zdrowe

Czy wiesz, że mogą się w nim pojawić nawet glony? To ryzyko stawiania dzbanka w nasłonecznionym miejscu, na przykład na parapecie.

Regularne mycie dzbanka filtrującego jest zatem bardzo istotną kwestią. Koniecznie zwróć na to uwagę. Szczególnie że mycie nie stanowi w zasadzie żadnego problemu i zajmuje kilka minut. Jeżeli masz zmywarkę, jest to zupełnie banalna kwestia.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0

Dodaj opinię lub komentarz