Zmywarka nie chce się włączyć – 8 przyczyn i rozwiązań

Jeśli Twoja zmywarka nie chce się włączyć, to skorzystaj z tego poradnika i sam spróbuj rozwiązać ten problem.

Czasami zmywarka nie włącza się z prostych powodów i jej naprawa jest łatwiejsza niż mogłoby się wydawać. Proste usterki możesz naprawić sam co pokazujemy poniżej.

1. Upewnij się, że zmywarka jest podłączona

Bywa że zmywarka nie włącza się, ponieważ nie jest podłączona do zasilania lub występuje problem z bezpiecznikiem w instalacji. Upewnij się, że zmywarka jest prawidłowo podłączona i że bezpieczniki obwodu nie zostały wyzwolone.

2. Zobacz czy blokada przed dziećmi nie jest włączona

Patrząc na nowe zmywarki, które opisujemy w rankingu, niektóre modele są wyposażone w funkcję blokady przed dziećmi, która uniemożliwia uruchomienie zmywarki. Sprawdź instrukcję obsługi i upewnij się, że ustawienia blokady rodzicielskiej są wyłączone.

Warto też sprawdzić czy nie została włączona funkcja opóźnionego startu. W takim przypadku wystarczy ją wyłączyć na panelu sterowania.

3. Zresetuj zmywarkę

Jeśli zmywarka nie uruchamia się, ale kontrolki są włączone, być może przycisk uruchamiania został naciśnięty więcej niż jeden raz. Jednokrotne naciśnięcie przycisku Start uruchamia cykl, późniejsze naciśnięcie innego przycisku może włączyć jakąś niepożądaną funkcję.

Poczekaj, aż cykl opróżniania się zakończy i spróbuj uruchomić zmywarkę ponownie.

Jeśli to nie pomaga, zresetuj ją używając kombinacji przycisków odpowiedniej do Twojego urządzenia.

4. Sprawdź czy zamek drzwi działa prawidłowo

Zamek drzwi utrzymuje je zamknięte podczas cyklu zmywania, aby zapobiec wyciekowi wody.

Mieści się w nim również czujnik, który pozwala dostarczyć zasilanie do elementów sterujących zmywarki. Jeśli drzwi zmywarki nie zostaną prawidłowo zamknięte, nie otrzyma ona zasilania, aby rozpocząć cykl zmywania.

Zlokalizuj czujnik zamknięcia w górnej części drzwi zmywarki i sprawdź czy nic nie blokuje jego działania.

Na końcu upewnij się, że drzwi zostały dobrze zamknięte.

5. Awaria panelu sterowania

Po upewnieniu się, że drzwi zamykają się prawidłowo, sprawdź panel sterowania. Ta część odpowiada za sterowanie elementami zmywarki. Gdy panel jest uszkodzony to zmywarka nie będzie działać prawidłowo.

Jeśli nie czujesz się na siłach w naprawie tego elementu, polecamy kontakt z lokalnym serwisem.

6. Zepsuty włącznik 

Włącznik jest najczęściej używanym przyciskiem dlatego też istnieje duża szansa na jego zepsucie się. Wadliwy lub nieprawidłowo wciśnięty włącznik może być przyczyną nieuruchamiania się zmywarki.

Znajdź włącznik na panelu sterowania i upewnij się, że nie jest zablokowany.

Sprawdź, czy więcej niż jeden przycisk nie został naciśnięty w tym samym czasie. Jeśli naciśnięto więcej niż jeden przycisk, spowoduje to brak możliwości włączenia.

7. Bezpiecznik termiczny

Gdy bezpiecznik termiczny ulegnie awarii, płyta główna nie otrzyma żadnego zasilania i zmywarka nie uruchomi się. 

Możesz sam poszukać tego bezpiecznika ale pamiętaj o odłączeniu zmywarki od prądu. Powinien znajdować się w górnej części płytki drukowanej i będą do niego podłączone dwa przewody. 

Sprawdź jego ciągłość za pomocą multimetru. Jeśli bezpiecznik termiczny jest przepalony , należy go wymienić.

8. Sprawdź przekaźnik silnika

Jeśli zmywarka nie chce się włączyć i sprawdziłeś, że jest zasilana, przekaźnik uruchamiania silnika może być uszkodzony. Znajdź część obok silnika i użyj multimetru, aby sprawdzić ciągłość. Część cewki przekaźnika powinna wykazywać ciągłość przez cały czas, podczas gdy część styku przełącznika powinna wykazywać ciągłość tylko po aktywacji.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej