Jak otworzyć zablokowane drzwi od pralki

Jak otworzyć zablokowane drzwi od pralki

Po zakończonym praniu drzwi pralki nie chcą się otworzyć? To popularna usterka, która skutecznie uniemożliwia dostanie się do zawartości bębna, a co za tym idzie poprawne użytkowanie tego sprzętu AGD.

Jak otworzyć zablokowane drzwi od pralki? Nigdy nie należy robić tego siłą, skutkować może to wyrwaniem uchwytu i uszkodzeniem mechanizmu drzwi. Poniżej prezentujemy sprawdzone sposoby na otwarcie zablokowanych drzwiczek pralki.

Zasada działania blokady drzwi w pralce

Do czynienia możemy mieć z 2 systemami mechanizmu blokującego drzwiczki pralki. Najpopularniejszy z nich bazuje na pozystorze, czyli grzałce bimetalu. Podczas trwania cyklu prania, dociera do niego napięcie elektryczne ogrzewające element.

Na skutek działania ciepła, pozystor ulega rozszerzeniu, mechanicznie naciskając na haczyk od zamka i blokując go. Po zakończonym cyklu prania napięcie znika, a jego temperatura spada. Po upływie kilku chwil drzwiczki można z powrotem otworzyć.

Drugi typ to blokada elektromagnetyczna i ona pozwala otworzyć drzwi zaraz po odłączeniu prądu.

Dlaczego drzwiczki od pralki nie chcą się otworzyć?

Z problemem tym bardzo często do czynienia mamy po przerwie w dostawie prądu lub wówczas, gdy pralka nie wypompowała całej wody znajdującej się w bębnie.

Co zrobić w takiej sytuacji? Odłączamy urządzenie od zasilania, czekamy kilka minut, włączamy je ponownie i delikatnie ciągniemy za uchwyt.

Blokada rodzicielska

Drzwi pralki mogą się nie otwierać również na skutek przypadkowego uruchomienia blokady chroniącej przed dziećmi. Na szczęście, rozwiązanie tego problemu jest bardzo błahe i wystarczy wyłączyć blokadę. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, warto zapoznać się z instrukcją obsługi.

Woda wokół filtra

Kolejną przyczyną, która może być powodem usterki jest woda zalegającą wokół filtra. Niektóre modele pozwalają na awaryjne otwarcie urządzenia w sytuacji, w której zostanie on zalany wodą. Filtr należy wówczas wyciągnąć (najczęściej znajduje się on u dołu pralki) i dokładnie oczyścić pod bieżącą wodą.

Uszkodzony zamek

Po odłączeniu pralki z prądu i jej ponownym podłączeniu drzwi w dalszym ciągu są zablokowane? Przyczyną tego może być ułamanie części modułu otwierającego drzwiczki lub zamek. W tej sytuacji niezbędne będzie rozkręcenie obudowy i wyciągnięcie uszkodzonego elementu. Zadanie to najlepiej powierzyć specjalistom z serwisu AGD.

Problem z elektroniką

Niekiedy blokada drzwi pralki związana jest z wadą elektroniki urządzenia. Wówczas najczęściej konieczna jest wymiana modułu sterującego. W tym celu należy zwrócić się o pomoc wykwalifikowanych ekspertów.

Jak awaryjnie otworzyć zablokowane drzwi od pralki?

Co robić, jeżeli drzwiczki od pralki nie chcą się otworzyć? W tym celu odłączamy urządzenie od źródła zasilania i sprawdzamy, czy w bębnie nie znajduje się woda. Jeżeli tak się stało, czekamy aż wystygnie, odcinamy jej dopływ i odprowadzamy ją.

Sposoby na awaryjne otwieranie zależą od producenta. My pokażemy te dotyczące marek, które ma ranking pralek automatycznych.

W przypadku urządzeń marek Electrolux oraz AEG można to zrobić poprzez pociągnięcie w dół taśmy zwalniającej znajdującej się na dole urządzenia, obok filtra.

Pralki Samsung również są wyposażone w mechanizm awaryjnego otwierania drzwi. Jest on ulokowany obok filtra i ma postać zawleczki, którą należy pociągnąć.

A co, jeżeli chodzi o urządzenia firmy Bosch? Niezbędne będzie tu poluzowanie śrub śrubokrętem i pociągnięcie dźwigni awaryjnego odblokowania.

Warto pamiętać o tym, że nawet jeżeli udało się awaryjnie odblokować drzwi pralki, warto sprawdzić poszczególne podzespoły urządzenia. W ten sposób skutecznie uniknąć można poważniejszych awarii.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej