Pralka nie pobiera płynu do płukania

Pralka to jedno z najczęściej użytkowanych urządzeń w domu i czasem może ulec awarii. Jeśli problem dotyczy poboru płynu do płukania, to nie warto od razu dzwonić do serwisu.
Poniżej pokazujemy jedne z najważniejszych powodów usterki i kilka rozwiązań. Większość z nich ma prostą przyczynę i jest łatwa w usunięciu.
Zanieczyszczenia w zasobniku

Jak często czyścimy szufladę na proszek? Powinniśmy to robić regularnie. W tym plastikowym pojemniku gromadzą się pozostałości po proszku do prania lub po innych detergentach. Osiadają one na jego ściankach, stopniowo przybierając na rozmiarze. Potrafią być twarde jak kamień i pralka w żaden sposób ich samodzielnie nie wyczyści, szczególnie gdy ciśnienie wody jest słabsze.
Z czasem kolejna porcja płynu do płukania nie ma szansy wydostać się z tak zanieczyszczonej szuflady i osiada na jej powierzchni. Warto więc nie tylko czyścić taki zasobnik regularnie pod bieżącą wodą z użyciem szczoteczki, ale także nie stosować zbyt dużej ilości detergentów. Ich pobranie, a później wypłukanie przegródki jest trudne podczas poszczególnych cykli prania, a zabrudzenia przybierają na sile.
W czyszczeniu uporczywych zabrudzeń zawsze pomocna jest soda lub kwasek cytrynowy, a nawet ocet. Doskonale usuwają zaśniedziały brud, rozpuszczając kamień i osady. Więcej o tym w poradnik jak wyczyścić pralkę i jak odkamienić pralkę.
Zapchany dozownik płynu

Dozownik płynu znajduje się nad szufladą na proszek. Można go zobaczyć po zdjęciu pokrywy pralki. Poprzez małe otwory do szuflady dostaje się woda pod ciśnieniem, dlatego muszą być drożne. Można je oczyścić drucikiem.
Jeśli jednak dozownik jest zbyt zabrudzony i przez to zupełnie niedrożny, to trzeba go wymienić na nowy. Tę część pralki, włącznie z szufladą, należy mieć na uwadze, ze względu na problem twardej wody, która zostawia osady.
Niesprawny wąż doprowadzający wodę do urządzenia

Każda pralka musi być wyposażona w wąż, który doprowadza wodę do urządzenia. To bardzo ważny element, bez którego nie możemy liczyć na jej sprawne działanie i pralka nie pobiera płynu.
Pierwsze co dobrze sprawdzić to czy zawór wody jest odkręcony.
Czasem jednak, wąż, który jest w zestawie, liczący zaledwie 1,5 metra, okazuje się być za krótki. Trzeba to ocenić jeszcze przed podłączeniem pralki, dobierając odpowiednie miejsce do jej ustawienia.
Wąż nie może być ściśnięty. Powinien być zamontowany luźno, aby umożliwić swobodny przepływ wody pod ciśnieniem. Co ważne, jego przetarcie czy uszkodzenie sprawi, że woda nie będzie się dostawać do pralki, a trafi poza jej obręb, zalewając nam pomieszczenie.
Przyczyną niewłaściwego przepływu wody w wężu jest też zbytnie zabrudzenie sitka. Osadzają się na nim zanieczyszczenia, rdza oraz osady kamienia. Należy je więc raz na jakiś czas przeczyścić, usuwając wszelkie nieczystości zmniejszające przepływ wody.
Awaria elektrozaworu
Woda kierowana jest do odpowiednich przegródek szuflady za pomocą elektrozaworów. Ich uszkodzenie może sprawić, że do którejś z komór nie będzie się mogła dostać. Jeśli jest to akurat miejsce na płyn do płukania tkanin, to nie uda się go pobrać.
Wszystkie elektrozawory powinny więc działać poprawnie, torując drogę w konkretne obszary pralki. Awaria elektrozaworu będzie jednoznaczna z jego wymianą bądź ewentualną naprawą, co najczęściej wiąże się z wizytą serwisanta.
Podsumowanie
Podsumowując, okazuje się więc, że awaria związana z przerwanym poborem płynu do płukania może być skutkiem niewłaściwej konserwacji urządzenia i złej eksploatacji. Najwięcej problemów wynika z zanieczyszczonych elementów pralki oraz osadów z twardej wody, dlatego pralka nie pobiera płynu.
Awarie mechaniczne podzespołów to już błędy fabryczne konkretnego modelu, ale także długoletnie użytkowanie sprzętu. Wszystko ma przecież prawo zwyczajnie zepsuć się po latach. Jeśli naprawa jest nieopłacalna to wtedy warto rozejrzeć się na nową pralką i sprawdzić polecane pralki lub polecane pralki ładowane od góry.
Ważne jest, by potrafić samodzielnie zdiagnozować problem i próbować go rozwiązać jak najmniejszym kosztem. Wizyta serwisanta niech stanie się ostatnim kołem ratunkowym, po jakie sięgniemy, gdy wyczerpią się już wszystkie pomysły i łatwe rozwiązania.