Czy warto kupić matę antywibracyjną?

Dłoń z kciukiem w dół na tle pralki z matą antywibracyjną

Od pewnego czasu maty antywibracyjne cieszą się zainteresowaniem wśród klientów pralek. Wielu z nich nabywa je w nadziei, że nie tylko zmniejszą hałas generowany podczas wirowania urządzenia, ale też ograniczą występowanie awarii. Czy to jednak prawda? Czy aby na pewno mają tak dobre właściwości? Należy to obiektywnie zbadać.

Czym jest mata antywibracyjna?

Mata antywibracyjna pod pralkę to materiał, który umieszcza się jako podkładkę pod pralkę. Ma za zadanie tłumić wibracje i hałas, jaki towarzyszy głównie wirowaniu pralki. Producenci zapewniają, że zapobiega ona przesuwaniu się pralki po podłodze i jest przydatna szczególnie tam, gdzie pralka sąsiaduje z innymi urządzeniami AGD lub systemem szafek.

Nierzadko podkreśla się też, że mata pozwala przedłużyć żywotność pralki, ponieważ zapobiega przerwaniu styków czy delikatnych połączeń kabli lub przewodów.

Nasz ranking pralek i ranking pralek ładowanych od góry może okazać się przydatny, jeśli szukasz nowego modelu. Pozwoli on zaoszczędzić pieniądze i czas na szukanie.

Z czego wykonana jest mata antywibracyjna?

Przód pralki a pod pralką mata antywibracyjna

Na rynku dostępne są przede wszystkim trzy rodzaje mat, czyli te wykonane z pianki amortyzującej, z gumy prasowanej lub z kauczuku. Wszystkie charakteryzują się niemal tymi samymi właściwościami, choć pianka jest miła w dotyku i miękka, a kauczuk należy do bardziej zbitych.

Każda, w opinii producentów, ma za zadanie utrzymywać urządzenie w jednym miejscu i tłumić powstałe podczas jego działania drgania. Wśród potencjalnych zalet znajdują się więc właściwości izolujące, a także antypoślizgowe.

Istotną kwestią jest też ustabilizowanie pralki względem podłoża, co ma się przyczynić do dłuższej żywotności urządzenia. To jest bowiem podłączone zarówno do instalacji wodno-kanalizacyjnej, jak i elektrycznej. Podłączenie pralki musi więc być stabilne i solidnie trzymać się swego pierwotnego umiejscowienia.

Marketingowe zalety mat antywibracyjnych

Poza wymienionymi już wcześniej zaletami, niektórzy producenci bądź sprzedawcy sugerują również dodatkowe cechy mat. Jedną z nich ma być większy komfort korzystania z pralki, a więc wygodne wkładanie ubrań do bębna i równoczesne jego opróżnianie. Jeśli mata będzie odpowiednio dłuższa, ma nam służyć też za podkładkę pod kolano, choć ta jej pozytywna cecha wydaje się być jednak mocno przesadzona i chyba raczej zbędna.

Ceny mat tłumiących hałas

Maty dostępne w sklepach internetowych mogą nas kosztować niespełna 20 zł. W sklepach budowlanych polecane przez sprzedawców maty zaczynają się już od większych kwot, jednak nie będą przekraczać 60-70 zł. Wszystko zależy od wielkości i grubości nabywanej maty. Wąskie pralki ładowane od góry mają szerokość 45 cm, a standardowe urządzenia ładowane od przodu ok. 60 cm, co oznacza, że będziemy potrzebować dość obszernej maty.

Dla porównania, komplet 4 podkładek pod nóżki to znacznie mniejszy koszt, bo raptem 10 zł. Kupujemy przecież mniej materiału, a to może mieć sens.

Wielu sprzedawców będzie się prześcigać w sprzedaży maty, która ma mieć szereg dodatkowych cech, jak odporność na środki chemiczne czy wilgoć. Te ich pozorne właściwości mają za zadanie jedynie zwiększyć cenę tego produktu, bo raczej nie będą się sprawdzać w codzienny użytkowaniu.

Mata kontra rzeczywistość

Niektórzy specjaliści zawodowo zajmujący się tłumieniem hałasu urządzeń, np. w siłowniach czy w fabrykach otwarcie mówią, że maty antypoślizgowe są tylko marketingowym chwytem, który ma generować wysoką sprzedaż.

Otóż zgodnie z obliczeniami specjalistów, maty oferowane w sklepach nie mają wystarczających właściwości fizycznych, aby rzeczywiście mogły skutecznie tłumić hałas czy utrzymywać stabilnie pralkę w miejscu.

Przede wszystkim powinny być znacznie grubsze. Należałoby położyć pod pralkę najmniej 5 warstw maty, aby mówić o jakimkolwiek wyciszaniu hałasu. Oznacza to, że aby zapewnić sobie maksymalny komfort, wysokość tych podkładek musiałaby być bardzo duża.

Okazuje się, że jedna sztuka maty dedykowana dla klientów w żaden sposób nie rozwiązuje problemu, a wiele mówi się, że dobra mata nie powinna być cieńsza niż 1 centymetr, choć i taka grubość zwyczajnie nic nam nie da. Zakup maty o grubości 1 cm, tak często obecnie promowanej, ma za zadanie zaledwie uspokoić nabywców i dać im pozory dobrze spełnionego obowiązku wobec sąsiadów, którym wibracje i dźwięk chodzącej pralki tylko pozornie już nie będą przeszkadzać.

Warto też zwrócić uwagę, że sporo osób narzeka na te maty i są osoby, które mówią, że pralka bardziej “jeździ” po pomieszczeniu gdy mata jest pod nią.

Czy jest alternatywa dla maty antypoślizgowej?

Istnieje rozwiązanie problemu wibracji, co wcale nie musi być równoznaczne z zakupem maty antywibracyjnej, jaka w rzeczywistości raczej nie należy do skutecznych opcji. Lepszym pomysłem jest zakup odpowiednich podkładek pod same nóżki pralki. Nie ma bowiem potrzeby rozkładać pod pralką całej maty, jeśli wibracje i hałas wywołują jedynie nóżki bezpośrednio stykające się z podłogą.

Wyobraźmy sobie, za jak wiele niepotrzebnego materiału musimy zapłacić. Są to połacie gumy, kauczuku czy pianki, a byłoby potrzeba zaledwie kilku centymetrów kwadratowych materiału pod każdą z nóżek.

Jeśli szukasz więcej informacji, piszemy o tym w artykule dlaczego pralka skacze.

Chyba nie warto więc pochylać się nad takimi rozwiązaniami, jak mata antywibracyjna, płyta pod pralkę czy podest, bo wszystkie one zaburzają nam jedynie estetykę przestrzeni w zamian nie spełniając swojego zadania tak, jak obiecują.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej

Dodaj opinię lub komentarz