Dlaczego pralka skacze?

Pralka skacze

Pralka skacząca przy wirowaniu to popularny problem, z którym raz na jakiś czas boryka się prawie każdy posiadacz tego urządzenia. Dlaczego się tak dzieje? Poniżej prezentujemy możliwe przyczyny.

Niewłaściwa ilość prania

Dlaczego pralka skacze przy wirowaniu? Może być to związane zarówno za dużą, jak i zbyt małą ilością pranych ubrań. W pierwszym przypadku, ciężka, duża odzież nasiąknięta wodą prowadzi do przeładowania bębna, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie urządzenia.

Z drugiej strony, jeżeli włożymy do pralki za mało ubrań i ustawimy wysokie obroty, będą się one gwałtownie przemieszczać, wywołując nadmierne wibracje.

Z problemem tego typu najczęściej do czynienia mamy w przypadku pralek starszej generacji. Nowsze modele są bowiem wyposażone w specjalne systemy wyważania bębna gwarantujące równomierne rozkładanie załadunku. Co więcej, informują one użytkownika o ryzyku przeładowania bębna.

Jak poradzić sobie z tym problemem? Wystarczy nie dopuścić do przeładowania bębna, a gdy już się to stanie – zredukować obroty wirowania.

Blokada transportowa

Podskakiwanie pralki to problem, z którym bardzo często borykają się posiadacze nowych, świeżo zakupionych urządzeń. Nie wszyscy z nich zdają sobie bowiem sprawę z tego, że posiadają one wbudowane śruby mające za zadanie chronić bęben w czasie transportu.

Po dostarczeniu pralki należy zapoznać się z instrukcją obsługi i sprawdzić, w którym dokładnie miejscu znajdują się wspomniane fabryczne blokady.

Później wystarczy je zdjąć i schować w bezpieczne miejsce (mogą się okazać przydatne podczas konieczności naprawy urządzenia czy przeprowadzki).

Niewłaściwe wypoziomowanie

Aby pralka mogła działać w sposób prawidłowy, musi zostać odpowiednio wypoziomowana. W przeciwnym wypadku, może nie tylko zacząć podskakiwać. Konsekwencją tego może być również uszkodzenie bębna lub łożysk i obicie znajdujących się obok niej mebli.

Regulację nóżek pralki wykonuje się podczas jej montażu. Warto jednak raz na jakiś czas sprawdzić, czy w dalszym ciągu znajdują się one w optymalnym położeniu.

Z biegiem czasu mogą się bowiem stopniowo obniżać. Gdy pralka skacze przy wirowaniu, należy przy pomocy poziomicy sprawdzić poszczególne brzegi urządzenia, tak aby trzymały poziom.

Ruchome podłoże

Kolejną przyczyną omawianego problemu może być to, że powierzchnia, na której stoi nie jest idealnie równa i należycie twarda. Wynika to ze ścierania się powierzchni płytek czy paneli na skutek codziennego użytkowania. Pralka zaczyna wówczas nie tylko podskakiwać, lecz również głośno pracować. Jak pozbyć się tego problemu? Wystarczy zaopatrzyć się w specjalne podkładki lub matę wyrównującą.

Kolejne przyczyny są już nieco trudniejsze w rozwiązaniu, ale zanim sprawdzisz nowe polecane najlepsze pralki, zapoznaj się z nimi bo być może uda się je usunąć.

Uszkodzenie amortyzatorów

Pralka skakać może również na skutek uszkodzonych amortyzatorów. Gdy ulegną one wyrobieniu, urządzenie nie tylko podskakuje, lecz wydaje również charakterystyczne trzaski. Chcąc pozbyć się tego problemu, należy wymienić amortyzatory na nowe. Nie są to drogie części, a ich montaż nie należy do skomplikowanych.

Uszkodzone lub rozciągnięte sprężyny

Znajdujące się w naszych domach pralki często skaczą na skutek uszkodzenia lub rozciągnięcia sprężyn, czyli elementów, które odpowiadają za tłumienie drgań urządzenia. W tym przypadku, w zupełności wystarczająca będzie wymiana części na nowe. Nie należy to do skomplikowanych zadań, co sprawia, że część posiadaczy poradzi sobie z tym zadaniem.

Jak widać, skakanie pralki podczas wirowania może mieć wiele przyczyn. Najczęściej są one jednak błahe i łatwe do wyeliminowania. Jeżeli odpowiednio szybko zajmiemy się tym problemem, nie będziemy musieli obawiać się o konieczność zakupu nowego sprzętu.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej