Budowa pralki – Jej najważniejsze elementy i ich funkcje

Wydawać by się mogło, że pralka nie należy do skomplikowanych urządzeń. Jednak w jej wnętrzu z pewnością znajdziemy takie elementy konstrukcyjne, które są godne opisu. Warto mieć przy tym na uwadze, że im więcej elektroniki w naszych domowych urządzeniach, tym większe szanse na ich awaryjność. 

Silnik pralki

O silnikach mówi się zwykle jako o sercach urządzeń. To właśnie one odpowiadają za ich podstawowe działanie. Nowoczesne pralki wyposażone są w silniki inwerterowe, czyli bezszczotkowe. Bez wątpienia wiodą dziś prym, ze względu na bardziej niezawodną i cichą pracę. Mając wybór, warto decydować się na urządzenia wyposażone właśnie w takie typy silników. My pokazujemy je w rankingu pralek, ze względu na bardzo dobre opinie serwisantów i użytkowników.

Bęben pralki

Kolejnym, bardzo istotnym elementem odróżniającym pralkę od innych urządzeń i gwarantującym ich funkcjonalność, jest bęben. Ten nie wydaje się być jakoś bardzo skomplikowany, jednak jego budowa i konstrukcja potrafi się różnić.

Producenci projektują własne, opatentowane faktury, żłobienia i tłoczenia powierzchni bębna, aby pranie stawało się bardziej wydajne i efektywne. Są to przetłoczenia w kształcie diamencików, kropel wody czy mające strukturę plastra miodu.

Trudno jednoznacznie ocenić ich skuteczność, ale rzeczywiście mogą ograniczać zagniecenia czy mechacenie się ubrań.

Łożyska pralki

Ci, którzy choć w minimalnym stopniu interesują się mechaniką, z pewnością zwracają baczną uwagę na łożyska, a szczególnie ich budowę. Producenci decydują się na montaż łożysk zintegrowanych bądź rozbieralnych.

Ze względu na mniejszą awaryjność, lepszym rozwiązaniem są łożyska wymienialne, ponieważ po czasie każde łożyska ulegają wyrobieniu i wówczas należy je wymienić.

W przypadku, gdy konstrukcja pralki jest zintegrowana, łożysk nie da się łatwo i samodzielnie wymienić na nowe. Być może trzeba będzie nawet kupić nową pralkę, co jest z pewnością kosztowne.

Grzałka pralki

Bez grzałki woda w pralce nie mogłaby się nagrzewać do żądanej temperatury. Wiele mówiło się kiedyś o dużej awaryjności grzałek spowodowanych osadami wapnia oraz kamienia, który pochodzi z twardej wody. Obecnie producenci starają się unikać tych problemów poprzez montowanie grzałek niklowanych bądź ceramicznych.

Programator

To jeden z ważnych elektronicznych podzespołów, którego zadaniem jest sterowanie odpowiednią kolejnością działania pralki. Rozpoczyna następujące po sobie cykle prania, a więc pranie wstępne, pranie zasadnicze, płukanie i wirowanie.

Hydrostat

Ten element ma za zadanie kontrolowanie ilości wody, jaka gromadzi się w bębnie. Oparty jest na specjalnym czujniku, który załącza i odłącza dopływ wody.

Amortyzatory i sprężyny

Na obu tych konstrukcyjnych częściach zawieszony jest silnik. To od ich jakości zależne jest tłumienie hałasu oraz drgań całej pralki. Stąd są tak istotne.

Przeciwwaga pralka

Sama pralka, ze względu na swoje części i konstrukcję, nie należałaby do ciężkich urządzeń, gdyby nie znajdująca się wewnątrz przeciwwaga. To dość pokaźny i przede wszystkim ciężki fragment betonu lub żeliwa, który ma na celu odpowiednio obciążyć pralkę, aby podczas intensywnych ruchów bębna nie mogła się przesuwać.

Pompa pralki

Pompa odpowiada za pompowanie wody zarówno tej czystej, służącej do prania, jak i brudnej, która jest pod koniec wypompowywana z urządzenia bezpośrednio do instalacji kanalizacyjnej.

Panel sterowania

Za jego pomocą użytkownik jest w stanie samodzielnie sterować urządzeniem, wybierać poszczególne funkcje pralki oraz ustawienia. Panel sterowanie nierzadko jest dotykowy, ze względu na coraz powszechniejsze nowoczesne rozwiązania technologiczne. Czytelny elektroniczny wyświetlacz sprawia, że obsługa pralki jest łatwa oraz intuicyjna.

Wciąż w wielu modelach spotykamy charakterystyczną gałkę obrotową, która pozwala wybrać konkretny program prania. Wokół niej widoczne są ikonki ułatwiające poruszanie się pomiędzy dostępnymi opcjami.

Drzwi pralki

Nie bez znaczenia na komfort użytkowania pralki są jej drzwiczki. W niektórych modelach mają one ograniczony kąt otwierania, dlatego poleca się wybierać te, które otwierając się nawet do 180 stopni, ponieważ łatwiej jest wówczas umieścić w bębnie dużych rozmiarów kołdrę czy narzutę.

Większość drzwiczek blokowana jest na zamek elektromagnetyczny. Jasnym jest, że powinny być szczelne, a jeśli dodatkowo potrafią zapewnić większą widoczność tego, co dzieje się w bębnie pralki, to korzystanie z urządzenia staje się jeszcze wygodniejsze.

Obudowa pralki

Warto wspomnieć także o obudowie pralki. Dobra jakość materiałów, z jakich są wykonane boczne ściany sprawi, że działanie pralki nie będzie tak hałaśliwe, ze względu na możliwość tłumienia hałasów i drgań.

Niektórzy producenci także i w tym aspekcie decydują się na opracowywanie własnych rozwiązań, których ściany posiadają charakterystyczne wgłębienia mające się przyczyniać do jeszcze większego tłumienia hałasu.

Nóżki pralki

Tak pozornie nieistotne części pralki, jak jej nóżki, także są ważne. Dzięki temu, że są regulowane to pozwalają precyzyjnie wypoziomować urządzenie.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej