Jaki czajnik elektryczny wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Dwa czajniki stoją obok siebie, jeden plastikowy czajnik elektryczny a drugi czajnik elektryczny ze stali nierdzewnej Xiaomi

Obecnie czajniki elektryczne cieszą się niesłabnącą popularnością, przede wszystkim z uwagi na swoją funkcjonalność oraz szeroki wybór. No właśnie, jak wybrać czajnik elektryczny, aby idealnie spełnił on twoje oczekiwania?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze czajnika elektrycznego?

To, jaki czajnik elektryczny wybrać, zależy przede wszystkim od jego uniwersalnych cech. Przygotowałem listę podstawowych kryteriów, którymi powinieneś posługiwać się podczas zakupów. Bazowałem na modelach, które pokazuje mój ranking czajników elektrycznych, ponieważ uważam je za najlepsze.

Rodzaje grzałki

Spód czajnika elektrycznego Xiaomi z widoczną etykietą informacyjną

W czajnikach elektrycznych występują dwie podstawowe rodzaje grzałek. Pierwszym jest grzałka spiralna. Niegdyś była ona bardzo popularna, ale obecnie cieszy się mniejszym powodzeniem ze względu na swoje wady. 

Przede wszystkim grzałka jest na zewnątrz, a więc osadza się na niej kamień z wody, co zmusza do częstego czyszczenia. Poza tym ten rodzaj czajnika można postawić na podstawce tylko w jednej pozycji, a jeżeli grzałka nie jest przykryta wodą, czajnik może się spalić. 

Drugim rodzajem grzałki jest płytowa, która jest schowana w podstawie czajnika. Jest ona niewidoczna, a do tego zazwyczaj oferuje wyższą moc i swobodę odstawiania czajnika na podstawkę. Dlatego częściej spotkać można ją w nowoczesnych urządzeniach AGD.

Moc czajnika

Zbliżenie na etykietę informacyjną przyklejoną pod spodem czajnika elektrycznego Xiaomi

Im większa jest moc czajnika, tym woda jest gotowana szybciej. Równocześnie pobiera on wówczas więcej energii elektrycznej. Nie jest to jednak bardzo kosztowne o czym pisałem w artykule ile prądu zużywa czajnik elektryczny.

Na rynku dostępne są produkty o mocy w zakresie od 700 do nawet 3000 W. Takie o mocy od 2000 do 2400 W są najbardziej popularne, a czas zagotowania w nich litra wody to około 2,5 minuty. To naprawdę dobry rezultat.

Pojemność czajnika

Zbliżenie na wnętrze z zaznaczoną miarką na wodę w czajniku elektrycznym Xiaomi

Pojemność czajnika będzie miała duże znaczenie, jeżeli jesteś singlem, masz dużą rodzinę albo na przykład szukasz urządzenia do biura. W pierwszym przypadku zazwyczaj wystarcza model o pojemności do jednego litra, wówczas wody starczy także dla gości. 

Pamiętaj, że gotowanie mniejszej ilości wody jest bardziej ekonomiczne. Dla przeciętnej rodziny dobrym wyborem jest taki o pojemności 1,5 – 2 litrów. Tyle wystarczy, aby zalać nawet większy dzbanek herbaty. Do biura szukaj sprzętów około 3 litrowych. Również takie są dostępne na rynku, chociaż cieszą się mniejszą popularnością.

Rodzaje filtrów

Czajniki elektryczne mają również wbudowane filtry. Najtańszym i najbardziej popularnym jest filtr nylonowy, który wychwytuje jedynie większe zanieczyszczenia podczas wlewania wody do kubka. 

Taki wykonany z siateczki stalowej jest drobniejszy, a więc również bardziej skuteczny w zbieraniu drobniejszych cząsteczek kamienia. Innym rozwiązaniem jest filtr węglowy. Daje on radę pozbyć się nawet bardzo drobnych zanieczyszczeń, a do tego poprawia smak wody. 

Ciekawym rozwiązaniem jest dzbanek filtrujący do wody połączony z czajnikiem. W tym przypadku woda z wodociągu jest najpierw dokładnie filtrowana, a dopiero później gotowana. W ten sposób masz urządzenie dwa w jednym i nie musisz się przejmować dodatkowym jej filtrowaniem.

Obudowa czajnika, czyli z jakich materiałów jest zrobiony

Otwarty plastikowy czajnik elektryczny z widocznym wnętrzem
obok niego drugi otwarty czajnik elektryczny Xiaomi z widocznym wnętrzem wykonanym ze stali nierdzewnej

Obudowa czajnika wpływa na jego wygląd, ale także na to, czy jego używanie jest wygodne. Według mnie najważniejsze jest jednak jaki czajnik elektryczny jest najzdrowszy.

Najczęściej spotkać się możesz z obudową wykonaną z tworzywa sztucznego. Jest ona łatwa do utrzymania w czystości, dostępna w wielu kolorach i lekka, ale nieodpowiednio dobrana może się nagrzewać, a z czasem również rozszczelniać. 

Czajniki ze stali nierdzewnej są najzdrowsze, bardzo solidne i trwałe, ale niestety także cięższe i droższe. Zagotowana w nich woda dłużej utrzyma swoją temperaturę. 

Czajniki szklane prezentują się bardzo estetycznie, jednak mogą grozić stłuczeniem się. Istnieją także czajniki ceramiczne, bardzo często stylizowane na modę retro. Są niewątpliwie bardzo piękne, ale jednak mało odporne na uszkodzenia. Dobrym kompromisem będzie czajnik wykonany na zewnątrz z tworzywa sztucznego, a w środku zabezpieczony metalem.

Długość kabla

Dwie podstawy z kablem do czajników elektrycznych

Im dłuższy jest kabel czajnika, tym większe są możliwości jego przestawiania na blacie. Zazwyczaj wystarczająca jest długość jednego metra. W razie potrzeby większość modeli z obracaną podstawą ma również miejsce, w którym można nawinąć nadmiar kabla, aby nie przeszkadzał.

Podświetlenie

Nowoczesne czajniki wyposażone są w podświetlenie. W przypadku przezroczystych modeli wygląda to bardzo estetycznie, a do tego może być wygodne. Jeśli lubisz wieczorem napić się herbaty i nie chcesz włączać górnego oświetlenia.

Głośność pracy

Czajniki elektryczne bywają głośne, więc szczególnie jeżeli masz aneks kuchenny, zwróć uwagę na głośność ich pracy, która jest wyrażana w decybelach. Uzależniona jest ona od kilku czynników.

Dodatkowe funkcje w czajniku elektrycznym, na które warto zwrócić uwagę:

Zbliżenie na opakowanie czajnika elektrycznego Xiaomi, na którym są informacje  o funkcjach dodatkowych
  • Czajnik elektryczny z regulacją ciepła – odpowiedni programator pozwala na ustalenie, do jakiej temperatury ma zostać podgrzana woda w czajniku. To bardzo wygodne wówczas, kiedy chce się podgrzać wodę do konkretnych parametrów, aby na przykład zaparzyć herbatę.
  • Czajnik elektryczny z funkcją podtrzymania ciepła – takie modele posiadają specjalny programator, na którym ustawia się wybraną temperaturę. Przez dłuższy czas czajnik będzie utrzymywał stały poziom podgrzania wody, niezależnie od tego, czy jest to wrzątek, czy niższa temperatura.
  • Dodatkowe zabezpieczenia w czajniku elektrycznym – wśród dodatkowych zabezpieczeń ważne jest automatyczne wyłączanie czajnika po jego nagrzaniu się do temperatury 100 stopni Celsjusza. Posiada je większość dostępnych na rynku modeli. Innym zabezpieczeniem jest automatyczne wyłączanie się czajnika po zdjęciu go z podstawy.
  • Wskaźnik poziomu wody – pamiętaj, aby przed zakupem czajnika elektrycznego sprawdzić, w jakim miejscu ma on umieszczony wskaźnik poziomu wody. To bardzo wygodne rozwiązanie. Sprawdź, czy jest on po obu stronach czajnika i czy skala jest przejrzysta. Inaczej będziesz się tym irytować.

Polecane modele czajników elektrycznych

Jaki czajnik elektryczny kupić? Wybór jest duży, ale jest kilka modeli przodujących. Warto je sprawdzić, bo ich cena idzie w parze z jakością. 

Xiaomi 

Marka Xiaomi to chińskie przedsiębiorstwo. Znane przede wszystkim z produkcji smartfonów, a teraz również elektroniki użytkowej. W swojej ofercie posiadają również czajniki elektryczne, które wyróżniają się prostą budową oraz eleganckim białym wyglądem. 

SETTI+ 

Firma Setti+ to mniej znana marka, która oferuje specjalistyczne systemy, które zarządzają całą smart siecią w twoim domu. Wszystko tu jest zintegrowane z aplikacją w telefonie i działa przez WiFi. Możesz sterować za tą pomocą taśmami led, czujnikiem temperatury, stacją pogody oraz wieloma innymi urządzeniami. W tym właśnie czajnikiem elektrycznym tej marki. Ma on bardzo dużą moc, dużą pojemność oraz możliwość aż 5 stopniowej regulacji temperatury.

Tefal 

Jest to marka, która powstała we Francji. Znana jest przede wszystkim z produkcji różnego rodzaju patelni, garnków, czy też sprzętu kuchennego. W swojej ofercie posiadają również duży wybór czajników elektrycznych. Niektóre modele wyróżniają się nietuzinkowym oraz pięknym wyglądem. Jak również dużą mocą, dużą pojemnością oraz ukrytym elementem grzewczym, co daje możliwość łatwego czyszczenia.

Jaki czajnik elektryczny kupić? Marki powyżej warto wziąć pod uwagę.

Czajnik elektryczny jaki wybrać? Podsumowanie

Na rynku modeli czajników elektrycznych jest bardzo wiele. Dlatego decydując się na zakup uważnie prześledź ich parametry i zdecyduj się, na jakich funkcjach ci zależy. 

Nie każdy ma potrzebę posiadania sprzętów Smart i sterowania nimi poprzez aplikację. Po co więc dodatkowo za to płacić? Innym zależy przede wszystkim na niskim zużyciu energii elektrycznej albo na dużej pojemności. Czajnik elektryczny jaki wybrać? Sprawdź moje propozycje w rankingu, bo być może wśród nich znajdzie się twój ideał.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej

Dodaj opinię lub komentarz