Jaki czajnik elektryczny jest najzdrowszy? Opis typów

Materiał z jakiego został wykonany czajnik elektryczny jest bardzo ważny. Jest to dla nas istotne ze względów zdrowotnych. Okazuje się, że ma to duże znaczenie, ponieważ z czajnika korzystamy wielokrotnie w ciągu dnia. Dlatego nie powinien mieć negatywnego oddziaływania na zdrowie naszego organizmu. Jaki więc dobrze wybrać?

Czajniki z plastiku

Jeśli podczas wyboru czajnika sugerujemy się głównie ceną, to z pewnością w pierwszej kolejności zwrócimy uwagę na czajniki wykonane z plastiku. Niestety, te mają bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Podczas doprowadzania wody do temperatury wrzenia, mikroskopijne cząsteczki plastiku mogą się uwalniać i przedostawać do gotowanej wody. Czasem jest to wręcz wyczuwalne w smaku i zapachu, choć nie sposób jest to zauważyć gołym okiem.

Wszystko za sprawą bardzo szkodliwego biosfenolu A. Mimo iż czajniki pozornie produkowane są z odpornego na wysoką temperaturę plastiku, to jednak nie można wykluczyć, że jego związki nie dostaną się do wody.

Dlatego też koniecznie wybierajmy materiał BPA-Free, jaki jest go pozbawiony. Ponadto plastik jest bardzo delikatnym materiałem, który łatwo uszczerbić. Chemiczny fenol, czyli biosfenol A, znajduje się również w jednorazowych butelkach na wodę czy innych plastikowych pojemnikach, o czym warto jest pamiętać. Łatwiej się jednak uwalnia, kiedy jest nieustannie podgrzewany do temperatury wrzenia.

Czajniki z aluminium

Poza czajnikami plastikowymi, unikajmy również tych wykonanych z aluminium. Na szczęście nie ma ich wiele na rynku. W czasie podgrzewania wody z takich urządzeń może się uwalniać glin, a ten jest wysoce szkodliwy. Gromadzi się i odkłada w narządach wewnętrznych, również w tkance mózgowej, co prowadzi do rozwoju poważnych chorób. 

Czajniki ze stali nierdzewnej

Dużą popularnością wśród klientów cieszą się czajniki ze stali nierdzewnej. Te czajniki są nie tylko trwałe, ale również mają elegancki i stylowy wygląd.

Niektóre z nich zawierają nawet filtr kamienia zapobiegający gromadzeniu się kamienia wewnątrz zbiornika.

Nie uwalniają do wody żadnego złego smaku, ani nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

Te czajniki elektryczne są najzdrowsze i często zapewniają dobry stosunek jakości do ceny. Nasz ranking czajników elektrycznych zawiera kilka najlepszych modeli w porównaniu.

Jedynym problemem może być gorąca powierzchnia zewnętrzna, ale producenci rozwiązali ten problem za pomocą konstrukcji o podwójnych ściankach. W ten sposób sprzedaje się niektóre czajniki ze stali nierdzewnej, które utrzymują chłód na zewnątrz, nawet gdy woda w środku gotuje się.

Czajniki szklane

Ludzkość zna szkło już od wieków i mimo iż bywa kruche czy podatne na uszkodzenia mechaniczne, to jednak stanowi jeden z najbardziej wdzięcznych materiałów. Dodatkowo potrafi być niezwykle estetyczne i nigdy nie wychodzi z mody.

Obecna technologia pozwala wykorzystywać szkło w wielu dziedzinach przemysłu, ponieważ staje się coraz wytrzymalsze, odporne na wysokie temperatury, a na nawet duży nacisk siły. Dlatego też warto zwrócić uwagę na czajniki produkowane ze szkła, głównie tego żaroodpornego. Mają całą masę zalet.

Po pierwsze pięknie się prezentują, są elegancko. Po drugie w żaden sposób nie zagrażają naszemu zdrowiu. Na rynku dostępne są czajniki szklane, które dzięki przezroczystej konstrukcji pozwalają podpatrzeć co dzieje się w ich wnętrzu, zagotować wodę na naszych oczach. Tym bardziej, jeśli opatrzone są oświetleniem Led.

Czajniki szklane są bez wątpienia zdrowe, ponieważ szkło nie wydziela żadnych niekorzystnych związków, nie topi się i ma obojętny zapach. Szkło nie jest jednak idealne, gdyż mocno się nagrzewa i trzeba mieć na uwadze, aby nie dotykać obudowy czajnika podczas gotowania.

Dodatkowo przezroczyste czajniki łatwo się brudzą, jako że szybko osadzają się na nich osady z kamienia. Z drugiej jednak strony bez problemu doprowadzimy je do ładu. Trzeba tylko uważać, żeby nie upadły na podłogę, ponieważ wówczas stłuką się.

Czajniki z ceramiki

Ceramika jest piękna, nie zmienia smaku i zapachu wody, aczkolwiek ma jedną wadę – łatwo ją stłuc czy uszczerbić, a w tym względnie przypomina więc swój szklany odpowiednik.

Ceramika to niemal ekskluzywny i przez to bardzo modny materiał, dlatego czajniki ceramiczne uchodzą za wyjątkowo gustowne, ale i dość drogie i mniej dostępne. Musimy za nie zapłacić więcej, niż za czajniki szklane, ale też będą się pięknie i oryginalnie prezentować w każdym wnętrzu. Można je opatrzyć indywidualnym wzorem i uchodzą nawet za małe, użytkowe dzieła sztuki.

Czajniki silikonowe

O tych czajnikach wiedzą głównie miłośnicy ekstremalnych podróży, ponieważ są bardzo poręczne, lekkie i łatwo jest je spakować, wszędzie zabierając ze sobą. Silikon to odporny na wysoką temperaturę, elastyczny materiał, jaki nie wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie.

Zwróć tylko uwagę aby był z dobrego materiału i bez BPA.

Silikonowy czajnik da się więc złożyć do plecaka. Czy ktoś jednak chciałby mieć takie urządzenie we własnym domu? Raczej nie, choć są z pewnością staje się bardzo niezbędnym akcesorium.

Jaki czajnik najlepszy dla naszego zdrowia?

Kupując czajnik warto w pierwszej kolejności postawić na jego bezpieczeństwo. Nie powinien szkodzić naszemu zdrowiu, dlatego nabywajmy czajniki wykonane ze szkła bądź stali. Ceramiczne także odwdzięczą się nam zarówno dobrym wyglądem, jak i neutralnymi właściwościami zdrowotnymi.

Jeśli zależy nam na tanim czajniku, to plastikowy wiedzie pod tym względem prym, jednak odradzamy takie oszczędności. Nie polecamy eksperymentować na własnym zdrowiu i narażać się na problemy.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej