Jaki czajnik elektryczny jest najzdrowszy? Opis typów

Czajnik elektryczny ze stali nierdzewnej Xiaomi w kolorze białym, obok niego stoi czajnik elektryczny z plastiku również w kolorze białym

Materiał z jakiego został wykonany czajnik elektryczny jest bardzo ważny. Jest to dla nas istotne ze względów zdrowotnych. Okazuje się, że ma to duże znaczenie, ponieważ z czajnika korzystamy wielokrotnie w ciągu dnia. Dlatego nie powinien mieć negatywnego oddziaływania na zdrowie naszego organizmu. Jaki więc dobrze wybrać?

Czajniki ze stali nierdzewnej

Otwarty czajnik elektryczny Xiaomi z widocznym wnętrzem ze stali nierdzewnej

Dużą popularnością wśród klientów cieszą się czajniki ze stali nierdzewnej. Te czajniki są nie tylko trwałe, ale również mają elegancki i stylowy wygląd.

Niektóre z nich zawierają nawet filtr kamienia zapobiegający gromadzeniu się kamienia wewnątrz zbiornika.

Nie uwalniają do wody żadnego złego smaku, ani nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

Te czajniki elektryczne są najzdrowsze i często zapewniają dobry stosunek jakości do ceny. Najlepsze czajniki elektryczne to moje porównanie i zawiera kilka najlepszych modeli.

Jedynym problemem może być gorąca powierzchnia zewnętrzna, ale producenci rozwiązali ten problem za pomocą konstrukcji o podwójnych ściankach. W ten sposób sprzedaje się niektóre czajniki ze stali nierdzewnej, które utrzymują chłód na zewnątrz, nawet gdy woda w środku gotuje się.

Czajniki z plastiku

Plastikowy czajnik elektryczny w kolorze białym

Jeśli podczas wyboru czajnika sugerujemy się głównie ceną, to z pewnością w pierwszej kolejności zwrócimy uwagę na czajniki wykonane z plastiku. Niestety, te mają bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Podczas doprowadzania wody do temperatury wrzenia, mikroskopijne cząsteczki plastiku mogą się uwalniać i przedostawać do gotowanej wody. Czasem jest to wręcz wyczuwalne w smaku i zapachu, choć nie sposób jest to zauważyć gołym okiem.

Wszystko za sprawą bardzo szkodliwego biosfenolu A. Mimo iż czajniki pozornie produkowane są z odpornego na wysoką temperaturę plastiku, to jednak nie można wykluczyć, że jego związki nie dostaną się do wody.

Dlatego też koniecznie wybierajmy materiał BPA-Free, jaki jest go pozbawiony. Ponadto plastik jest bardzo delikatnym materiałem, który łatwo uszczerbić. Chemiczny fenol, czyli biosfenol A, znajduje się również w jednorazowych butelkach na wodę czy innych plastikowych pojemnikach, o czym warto jest pamiętać. Łatwiej się jednak uwalnia, kiedy jest nieustannie podgrzewany do temperatury wrzenia.

Czajniki z aluminium

Poza czajnikami plastikowymi, unikajmy również tych wykonanych z aluminium. Na szczęście nie ma ich wiele na rynku. W czasie podgrzewania wody z takich urządzeń może się uwalniać glin, a ten jest wysoce szkodliwy. Gromadzi się i odkłada w narządach wewnętrznych, również w tkance mózgowej, co prowadzi do rozwoju poważnych chorób. 

Czajniki szklane

Zbliżenie na szklany czajnik elektryczny w trakcie gotowania wody

Ludzkość zna szkło już od wieków i mimo iż bywa kruche czy podatne na uszkodzenia mechaniczne, to jednak stanowi jeden z najbardziej wdzięcznych materiałów. Dodatkowo potrafi być niezwykle estetyczne i nigdy nie wychodzi z mody.

Obecna technologia pozwala wykorzystywać szkło w wielu dziedzinach przemysłu, ponieważ staje się coraz wytrzymalsze, odporne na wysokie temperatury, a na nawet duży nacisk siły. Dlatego też warto zwrócić uwagę na czajniki produkowane ze szkła, głównie tego żaroodpornego. Mają całą masę zalet.

Po pierwsze pięknie się prezentują, są elegancko. Po drugie w żaden sposób nie zagrażają naszemu zdrowiu. Na rynku dostępne są czajniki szklane, które dzięki przezroczystej konstrukcji pozwalają podpatrzeć co dzieje się w ich wnętrzu, zagotować wodę na naszych oczach. Tym bardziej, jeśli opatrzone są oświetleniem Led.

Czajniki szklane są bez wątpienia zdrowe, ponieważ szkło nie wydziela żadnych niekorzystnych związków, nie topi się i ma obojętny zapach. Szkło nie jest jednak idealne, gdyż mocno się nagrzewa i trzeba mieć na uwadze, aby nie dotykać obudowy czajnika podczas gotowania.

Dodatkowo przezroczyste czajniki łatwo się brudzą, jako że szybko osadzają się na nich osady z kamienia i trzeba je odkamieniać. Z drugiej jednak strony bez problemu doprowadzimy je do ładu. Trzeba tylko uważać, żeby nie upadły na podłogę, ponieważ wówczas stłuką się.

Czajniki z ceramiki

Elektryczny czajnik ceramiczny oraz dłoń osoby, która podnosi wieczko czajnika

Ceramika jest piękna, nie zmienia smaku i zapachu wody, aczkolwiek ma jedną wadę – łatwo ją stłuc czy uszczerbić, a w tym względnie przypomina więc swój szklany odpowiednik.

Ceramika to niemal ekskluzywny i przez to bardzo modny materiał, dlatego czajniki ceramiczne uchodzą za wyjątkowo gustowne, ale i dość drogie i mniej dostępne. Musimy za nie zapłacić więcej, niż za czajniki szklane, ale też będą się pięknie i oryginalnie prezentować w każdym wnętrzu. Można je opatrzyć indywidualnym wzorem i uchodzą nawet za małe, użytkowe dzieła sztuki.

Czajniki silikonowe

O tych czajnikach wiedzą głównie miłośnicy ekstremalnych podróży, ponieważ są bardzo poręczne, lekkie i łatwo jest je spakować, wszędzie zabierając ze sobą. Silikon to odporny na wysoką temperaturę, elastyczny materiał, jaki nie wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie.

Zwróć tylko uwagę aby był z dobrego materiału i bez BPA.

Silikonowy czajnik da się więc złożyć do plecaka. Czy ktoś jednak chciałby mieć takie urządzenie we własnym domu? Raczej nie, choć są z pewnością staje się bardzo niezbędnym akcesorium.

Jaki czajnik najlepszy dla naszego zdrowia?

Otwarty czajnik elektryczny Xiaomi z widocznym wnętrzem ze stali nierdzewnej

Kupując czajnik warto w pierwszej kolejności postawić na jego bezpieczeństwo. Nie powinien szkodzić naszemu zdrowiu, dlatego nabywajmy czajniki wykonane ze szkła bądź stali. Ceramiczne także odwdzięczą się nam zarówno dobrym wyglądem, jak i neutralnymi właściwościami zdrowotnymi.

Jeśli zależy nam na tanim czajniku, to plastikowy wiedzie pod tym względem prym, jednak odradzam takie oszczędności. Nie polecam eksperymentować na własnym zdrowiu i narażać się na problemy. Polecam tez zobaczyć poradnik jaki czajnik elektryczny wybrać.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej

Dodaj opinię lub komentarz