Jak odkamienić czajnik elektryczny – Proste domowe sposoby

W większości polskich z kranu leci twarda woda, a ta staje się zmorą wszystkich urządzeń AGD, jakie użytkujemy. Cierpią nie tylko ekspresy do kawy, pralki czy zmywarki, ale także czajniki elektryczne. Tego problemu nie ominął również czajniki tradycyjne, które podgrzewa się na kuchenkach gazowych, indukcyjnych bądź elektrycznych. Jak poradzić sobie z tą zmorą?
Sposób 1. Kwasek cytrynowy
Stosowanie kwasku cytrynowego do mycia urządzeń jest z pewnością powszechnie znane. Odkamienianie czajnika elektrycznego z nim to znany sposób.
W tym celu należy wlać do czajnika wodę, zagotować ją, a następnie wsypać dwie łyżeczki kwasku cytrynowego.
Po godzinie wylewamy wodę, w jakiej gołym okiem zobaczymy nalot.
Niektórzy twierdzą, że ten zabieg można wykonać także z użyciem zimnej wody. Kluczowy jest jednak czas i nasza cierpliwość.
Po całym zabiegu koniecznie trzeba przepłukać czajnik, wlać tam świeżą wodę, zagotować i ponownie przepłukać.
Sposób 2. Soda oczyszczona
Soda to niezbędny i całkowicie naturalny środek, który obok octu czy kwasku cytrynowego powinien stanowić niezbędne wyposażenie naszej kuchni.
Odkamienianie czajnika elektrycznego z pomocą sody wykonujemy podobnie, jak w przypadku kwasku cytrynowego. Nalewamy do urządzenia wodę, a następnie wsypujemy dwie łyżeczki sody, poczekajmy minimum 15 minut i gotowe.
Po wszystkim płuczemy czajnik, aby był gotowy do przyrządzenia świeżej wody.
Sposób 3. Ocet
Do czajnika wlewamy pół szklanki wody i szklankę octu. Zaleca się zalanie czajnika wodą do pełna, co zwiększy też proporcję octu. W ten sposób pozbędziemy się osadu kamienia z każdego zakamarka.
Gotujemy wodę i czekamy co najmniej godzinę. Po tym czasie wylewamy ją, płuczemy czajnik i gotujemy w nim świeżą porcję wody.
Ocet ma bowiem jeden minus – nieprzyjemnie pachnie, dlatego warto jest dla naszego komfortu dobrze go wypłukać. Jest to jednak skuteczny sposób na to jak odkamienić czajnik elektryczny.
Sposób 4. Sok z cytryny
Jeśli jesteśmy wyjątkowo wrażliwi na intensywne zapachy octu, kwasku czy sody to skorzystajmy z jeszcze bardziej neutralnego rozwiązania, a mianowicie soku z cytryny.
Należy się jednak liczyć z tym, że jest to sposób nieco mniej skuteczny i być może nie wyczyści nam za pierwszym razem bardzo intensywnych osadów kamienia.
Ograniczy jednak do minimum brzydki zapach i konieczność kilkukrotnego płukania oraz gotowania wody w czajniku po wykonanym zabiegu.
Sposób 5. Coca-cola
Miłośnicy Coca-coli mogą się nieco zbuntować, jeśli nakaże im się wlewać ten napój do czajnika w celu usuwania kamienia.
Jest to jednak niewątpliwie bardzo skuteczny sposób, a szczególnie jeśli połączymy 250 ml coca-coli z odrobiną sody oczyszczonej.
Napój trzeba zagotować, a dopiero później wsypać łyżeczkę sody. Po 30 minutach uzyskamy oczekiwany efekt. Oczywiście po wszystkim należy przepłukać czajnik wodą.
Sposób 6. Środki odkamieniające
W sklepach dostępnych jest dziś bardzo wiele gotowych środków, które skutecznie odkamieniają czajnik, usuwając nieestetyczny osad. Jest to więc sposób dla „leniwych” lub niedowiarków, którzy nie są pewni, że soda, ocet czy kwasek działają tak samo skutecznie.
Jak rozpoznać, że gromadzi się kamień?
Twarda woda to wynik dużej zawartości związków wapnia oraz magnezu. Oba pierwiastki wytrącają się z wody podczas gotowania, a jest to zauważalne gołym okiem, ponieważ uwidaczniają się w postaci charakterystycznego osadu.
Co ciekawe, większość naukowców twierdzi, że obecność obu związków w wodzie, którą pijemy, jest dla nas bardzo pożyteczna, a wręcz niezbędna do życia. Obserwuje się, że osoby spożywające tzw. wodę miękką częściej chorują na schorzenia układu sercowego i żyją krócej.
Ostatecznie jednak nikt nie przepada za gromadzącym się w czajniku osadem, jaki później rysuje się w postaci białego nalotu na naszych szklankach. Ma więc przede wszystkim jedną wadę, jest nieestetyczny i dlatego za wszelką cenę pragniemy się go pozbyć.
W poważniejszych przypadkach nasz czajnik zaczyna pełnić rolę „grzechotki”, ponieważ zbyt dużo kamienia odrywającego się od jego ścianek wyraźnie brzęczy podczas unoszenia urządzenia.
Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów jak usunąć kamień z czajnika elektrycznego.
Warto też wspomnieć, że niektóre typy czajników są bardziej odporne na gromadzenie kamienia o czym pisze nasz artykuł czajniki elektryczne ranking.
Czyść czajnik regularnie
Bez względu na to, na który środek się zdecydujemy, z pewnością każdy wspomoże nas w walce z twardą wodą i kamiennymi osadami. Bardzo ważne jest, aby takie zabiegi wykonywać regularnie, nie zwlekając do momentu, gdy hałdy kamienia pojawią się w naszym urządzeniu, bo wtedy będziemy potrzebować więcej czasu i zaangażowania na jego usunięcie. Dbajmy więc o nasze urządzenia AGD pamiętając o cyklicznym stosowaniu odkamieniaczy.