Jaką suszarkę do włosów wybrać? – Na co zwrócić uwagę

Suszenie i układanie włosów za pomocą suszarki do włosów i okrągłej szczotki

Suszarka do włosów może mieć wiele przydatnych funkcji, nie tylko strumień ciepłego powietrza. Najlepsze suszarki automatycznie dopasowują swoją temperaturę dzięki czujnikowi podczerwieni. Mają też funkcję jonizacji, która jest bardzo chwalona przez użytkowniczki. Jej efekty są widoczne i włosy dużo lepiej się układają.

Stworzyliśmy ten poradnik aby podpowiedzieć na co zwrócić uwagę przed zakupem suszarki do włosów. Dobra suszarka potrafi szybko wykonać swoją pracę i zostawić trwałą fryzurę. Warto więc się dobrze zastanowić, jaki sprzęt wybrać.

Rodzaje i typy suszarek

Pośród bardzo szerokiej oferty suszarek, mamy do dyspozycji zarówno suszarki turystyczne, jak i profesjonalne oraz te do domowego użytku.

Nasz wybór będzie więc uzależniony od potrzeb. Jeśli często wybieramy się w podróż, to doskonałym rozwiązaniem będzie sprzęt lekki, poręczny i składany, który nie zajmuje dużo miejsca.

Co innego w przypadku domowego użytkowania, bo tu może nas już nieco ponieść fantazja. Profesjonalne suszarki coraz częściej znajdują zastosowanie w naszych domach, tym bardziej, że oferowane są już w przystępniejszej cenie.

Zwykle suszarki do domowego użytku mają podobną moc, w granicach 1800-2300W oraz mniej akcesoriów i funkcji.

Suszarki profesjonalne to już sprzęt wyposażony w specjalne, wyprofilowane nasadki, wytrzymałe silniki, długi kabel (2,5-3 m) oraz wygodny uchwyt.

Różne typy i najlepsze suszarki do włosów, pokazuje mój ranking gdzie wybrałem najbardziej wartościowe modele.

Regulowanie temperatury

Regulowana temperatura to cecha, w jaką wyposażone są tylko suszarki z tzw. wyższej półki. Zwykle wyróżnia się 3 stopnie regulacji, jednak bardziej profesjonalne sprzęty mogą ich mieć więcej.

Ta funkcjonalność pozwala dopasować temperaturę grzania do rodzaju naszych włosów oraz wybranej stylizacji, przez co włosy nie niszczą się i nie przesuszają.

Regulowana prędkość nawiewu

Kolejnym istotnym elementem jest możliwość regulowania prędkości nawiewu, najczęściej w dwóch poziomach. Przyjęło się, że do zwykłego suszenia potrzebujemy wykorzystać mocniejszy strumień nawiewu powietrza, a do modelowania słabszy.

Jonizacja

Dziś nie trzeba już wiele płacić za dodatkowe funkcje suszarek. Wiele z nich wyposażonych jest w jonizację, która generując jony ujemne, neutralizuje kationy na włosach, wpływając na ich połysk oraz gładkość.

Włosy układają się dużo lepiej oraz nie elektryzują się. My polecamy tę funkcję, ponieważ już wiele użytkowniczek się do niej przekonało i potwierdzają, że efekty są wyraźnie widoczne.

Dodatkowe funkcje suszarek

Czujnik podczerwieni sprawdza jaka jest temperatura włosów i pozwala na automatyczne dopasowanie mocy suszenia. Dzięki temu włosy nie są przesuszone i dba o to aby nie potraktować ich zbyt dużą temperaturą. Urządzenie optymalnie je wysuszyć, jednocześnie ich nie niszcząc.

Warto też zwrócić uwagę czy nasza suszarka posiada funkcję zimnego nawiewu, która suszy chłodnym powietrzem, jakie nie wpływa niszcząco i przesuszająco na nasze włosy. Zimny nawiew zastosowany pod koniec, zamyka łuski włosów i sprawia, że nie tracą one wilgoci.

Funkcja szybkiego suszenia jest w stanie wysuszyć włosy w znacznie szybszym tempie niż normalnie, jeśli tylko jest taka potrzeba.

Moc urządzenia

Zakłada się, że im większa moc suszenia, tym szybsze efekty pracy suszarki. Uzyskamy upragniony efekt w krótszym czasie i bez zbędnej zwłoki. Warto jednak zwrócić uwagę na to żeby nie zniszczyć cienkich i delikatnych kosmyków włosów gorącym powiewem.

Dlatego uznaje się, że urządzenia o mocy 2000-2400W dają najszybsze rezultaty, ale polecane są dla osób o gęstych i mocnych włosach, odpornych na niekorzystne działanie wysokiej temperatury.

Suszarki o mocy do 2000W przeznaczone są dla włosów delikatnych i cienkich, natomiast paniom o włosach krótkich wystarczy już sprzęt do 1800W. Będzie dla nich bezpieczny i o optymalnym działaniu.

Suszarka nie jest też droga w eksploatacji o czym pisałem w artykule ile prądu zużywa suszarka do włosów.

Długość kabla i design

Suszarki dostępne na rynku mają bardzo wymyśle kolory i efektowne kształty, co z pewnością wpłynie na podejmowane przez nas wybory. Zwykle lubimy kupować to, co nam się estetycznie podoba, stąd producenci robią co w ich mocy, aby zachwycić swoich klientów.

Jeśli jednak należałoby ocenić jeszcze jeden praktyczny parametr dobrej suszarki, to warto byłoby zwrócić uwagę na długość kabla. Profesjonalne modele posiadają przewód o długości nawet 3 m, aby łatwiej było manipulować urządzeniem podczas stylizacji włosów gdziekolwiek się znajdziemy. To ważne, szczególnie w profesjonalnych salonach fryzjerskich, ale sprzyja podczas pracy również w domowym zaciszu.

Raczej nie poleca się zakupu suszarki z kablem krótszym niż 1,7 m, ponieważ ciężko będzie zadbać o wygodę podczas stylizacji, szczególnie w podróży, kiedy dostęp do gniazdka elektrycznego może być nieco utrudniony.

Budowa suszarki do włosów

Kształt suszarki, w przypadku każdego jej typu i rodzaju, w zasadzie się od siebie nie różni. Producenci starają się unowocześniać swoje modele poprzez np. zastosowanie rączki z innego materiału czy bardziej ergonomicznego uchwytu. To wszystko ma wpływ głównie na wygodę podczas dłuższych sesji pielęgnacyjnych. Generalnie jednak można wymienić podstawowe elementy suszarki, jak:

  • Filtr wlotowy – jest to siatka, którą widać gołym okiem z tyłu urządzenia, ograniczająca możliwość zabrudzenia i zakurzenia wnętrza. Kurz gromadzi się wówczas jedynie na siatce i co jakiś czas trzeba ją czyścić, aby sprzęt pracował tak samo wydajnie.
  • Tłumik hałasu – istnienie tego podzespołu wcale nie jest regułą i tylko nieliczne suszarki go posiadają, choć jest przydatny. Tłumi hałas szumu, jaki wydobywa się z suszarki, przez co urządzenie nie jest tak uciążliwe podczas pracy.
  • Koncentrator – to wąska nasadka, która precyzyjnie ukierunkowuje strumień powietrza wydobywający się z suszarki. Można ją zdejmować, nakładać i wymieniać, ponieważ niektóre modele posiadają kilka różnych ich typów. Im mniejszy otwór, tym mocniejszy strumień nawiewu i efektywniejsze suszenie poszczególnych pasm włosów. Dlatego też taka nasadka wykorzystywana jest często nie tylko do samego suszenia, ale także do układania fryzury.
  • Dyfuzor – to końcówka w kształcie okręgu z wypustkami. Pozwala uzyskać profesjonalne loki i raczej nie przydaje się osobom, które wolą proste włosy.
  • Powłoka – jest to otwór wlotowy, którędy dostaje się strumień powietrza. Najtańsze urządzenia posiadają zwykłą, plastikową powłokę, ale modele służące do pielęgnacji włosów mają ceramiczne, turmalinowe lub tytanowe. W zależności od ich rodzaju, są odporne na uszkodzenia mechaniczne lub nie niszczą włosów. Co ciekawe, niektóre powłoki mogą być jeszcze dodatkowo wzbogacone o cząsteczki kaszmiru, olejku arganowego czy keratyny, jaki uwalnia się stopniowo na włosy podczas stylizacji. Mamy więc w ofercie jednoczesny zabieg pielęgnacyjny włosów.

Podsumowanie

Jaką suszarkę do włosów wybrać? Na pewno lekką, poręczną, o kompaktowych wymiarach, ponieważ zmęczenie nie wpłynie wówczas na jakość stylizacji. Dodatkowo musi mieć wytrzymały silnik o dużej mocy, który pozwoli szybko i skutecznie wysuszyć włosy. Dobrze, jeśli będzie wyposażona w podstawowe funkcje, jak jonizacja, zimny nawiew czy regulacja temperatury. Więcej informacji ma mój poradnik jak działa suszarka do włosów.

Dodatkowe nasadki, typu dyfuzor oraz kilka rodzajów koncentratorów, także będą mile widziane, ponieważ wspomogą nasze starania o piękną fryzurę. Na koniec pamiętajmy jeszcze, aby nie przepłacać, bo dobrej jakości suszarkę naprawdę można już kupić w bardzo atrakcyjnej i przystępnej cenie, więc nie ma sensu przepłacać. 

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej

Dodaj opinię lub komentarz