Ile prądu zużywa suszarka do włosów? Dane z przykładami

Suszarka do włosów to nieocenione urządzenie podczas codziennej pielęgnacji włosów. Ale ile ona zużywa prądu i jak to się przekłada na rachunki? Korzystamy z niej w końcu tylko przez kilka minut, ale jednak często. Jak bardzo jej użytkowanie wpływa więc na zawartość naszych portfeli?

Moc urządzenia

Wielokrotnie podkreśla się, że im wyższa moc urządzenia, tym lepszy efekt suszenia oraz stylizacji włosów. Moc przekłada się na szybsze suszenie, a to jest dość istotne, kiedy korzystamy z niej o poranku, np. spiesząc się do pracy.

Po tych lepszych, markowych modelach możemy się więc spodziewać mocy 1800 W (np. Philips SenseIQ BHD827/00 ) jednak sięga ona czasami nawet 2300 W (np. Philips HP8281/00).

Oczywiście jednym i drugim sprzętem spokojnie wysuszysz włosy. Warto zauważyć, że oba modele posiadają podobne funkcje, jak np. regulacja temperatury suszenia, prędkość nadmuchu czy jonizacja. W innym artykule pokazujemy najlepsze suszarki do włosów, gdzie możesz porównać modele.

Jak obliczyć zużycie prądu suszarki?

Chcąc obliczyć koszt zużycia energii podczas suszenia, należy wziąć pod uwagę określone parametry, jakimi są: czas pracy urządzenia, jego moc oraz koszt jednego kilowata energii. Jeśli więc nasza suszarka posiada moc 1800 W, to w ciągu godziny użytkowania zużyje 1,8 kW.

Raczej jednak nie suszymy włosów przez tak długi czas. Przyjmijmy więc roboczo, że średnio korzystamy z niej w ciągu 30 minut, a więc zużyjemy 0,9 kW.

Taka suszarka zużywa w ciągu pół godziny prądu za 0,67 zł. Odpowiednio za 15 minut używania zapłacimy równe 0,33 zł. Zakładając, że koszt 1 kWh to 0,75 zł.

Jak widać, koszt nie jest duży nawet podczas dłuższego suszenia.

Ile prądu pobiera suszarka do włosów o mocy 2000 W i więcej?

Zgodnie z wcześniejszymi obliczeniami, suszarka 2000W pracująca przez 30 minut zużywa 1 kW, czyli pobiera energii za ok. 0,75 zł. Korzystając z niej przez 15 minut zapłacimy 0,37 zł.

Suszarka o mocy 2300W, analogicznie do powyższych przykładów, kosztuje 0,86 zł za 30 minut pracy, czyli 0,43 zł w ciągu 15 minut.

Moc urządzeniaZużycie w ciągu 30 minZużycie w ciągu 15 minZużycie w ciągu miesiąca (30 x 15 minut)
1800 W0,9 kWh = 0,67 zł0,45 kWh = 0,33 zł13,5 kWh = 10,12 zł
2300 W1,15 kWh = 0,86 zł0,58 kWh = 0,43 zł17,4 kWh = 13,05 zł

Ile płaci się za używanie suszarki w ciągu miesiąca?

Koszty zużycia prądu podczas użytkowania suszarki w ciągu godziny czy 30 minut nie wydają się być wygórowane. Nie wprawiają one w zakłopotanie, że możemy zanadto obciążyć nasz budżet. Korzystając z suszarki w ciągu 15 minut dziennie przez 30 dni, będziemy musieli zapłacić ok 10 zł w przypadku suszarki o mocy 1800W i 13 zł posiadając urządzenie o mocy 2300W.

Wciąż są to jednak analizy wyłącznie dla jednego użytkownika, a co jeśli z urządzenia korzysta np. 4-osobowa rodzina?

Susząc włosy przez jedną godzinę dziennie średnio zużywamy prądu za 1,5 zł. Sumy te ciągle nie są jakieś duże.

Jak ograniczyć koszty zużycia prądu suszarki?

Stylem użytkowania urządzeń zawsze można wpłynąć na oszczędność prądu. Jest to możliwe nawet w przypadku takiego sprzętu, jak suszarka.

Przede wszystkim korzystajmy z niej tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę potrzebne. Włosy szybko wysychają też w sposób naturalny, a przy okazji nie tracą swoich właściwości i są zdrowsze.

Zainwestujmy w droższe modele, posiadające funkcje regulacji temperatury czy strumienia powietrza. Możemy wówczas bezpośrednio wpływać na zużycie prądu obniżając parametry grzania.

Dodatkowo miejmy na uwadze, że bardziej wilgotne pasma wymagają większej mocy suszenia, co przekłada się na dłuższy czas pracy urządzenia. Używajmy ją więc wtedy, kiedy włosy nie są bardzo mokre, aby je dosuszyć i wystylizować.

Na koniec pamiętajmy, że czyszczenie z kurzu, dobra konserwacja i dbałość o nasz sprzęt sprawią, że będzie działać dłużej i pobierze mniej prądu. 

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej