Jak odblokować płytę indukcyjną

Funkcje blokady płyty indukcyjnej, czyli zmiany jej ustawień lub przypadkowego włączenia urządzenia, obecne są niemal w każdym sprzęcie. Są one tworzone dla bezpieczeństwa jej użytkowników.

Nierzadko mają za zadanie chronić dzieci lub naszych pupili przed oparzeniem czy nawet ryzykiem zaistnienia pożaru. Bywa, że blokady te obracają się przeciwko nam i utrudniają korzystanie z urządzenia, a wtedy pojawia się problem, jak odblokować płytę indukcyjną? Pokazujemy różne możliwe przyczyny biorąc pod uwagę modele z rankingu płyt indukcyjnych.

Symbol kłódki lub klucza

Większość urządzeń na panelu sterowania posiada symbol klucza bądź kłódki. To właśnie wciśnięcie tego pola nierzadko odblokowuje urządzenie. Wystarczy przycisnąć symbol i przytrzymać na nim palec przez kilka sekund do momentu, kiedy ikonka zgaśnie.

Blokada powinna się wówczas zwolnić. To samo dotyczy chwilowego włączenia pauzy podczas gotowania. Zwykle naciśnięcie sensora kłódki lub klucza odblokowuje ponownie wszystkie funkcje.

Ikona głównego włącznika

Bardzo często pomocny, podczas obsługi naszej płyty, może być symbol włącznika.

Niezależnie od tego, w jaki sposób zablokowaliśmy urządzenie, wciśnięcie tego przycisku powinno wywołać reakcję, a na panelu wyświetli się wówczas migający symbol kłódki. Wtedy należy go przytrzymać przez kilka sekund, a urządzenie zostanie odblokowane.

Bywa, że towarzyszy temu także sygnał dźwiękowy. To działa nawet wtedy, kiedy płyta pozostaje nieaktywna, a więc całkowicie wyłączona.

Kombinacja przycisków

Niektóre płyty indukcyjne pozbawione są ikonki klucza lub kłódki. Wówczas należy sprawdzić w instrukcji, jaka dokładnie kombinacja przycisków odpowiada za odblokowanie urządzenia. W zależności od modelu, ciąg przycisków może się od siebie różnić.

Zabezpieczenie przed dziećmi

Wiele płyt indukcyjnych posiada funkcję blokady przed dziećmi. To zwykle przydatna opcja, która wyklucza możliwość przypadkowego lub celowego włączenia kuchenki przez dzieci i manipulowania w jej ustawieniach podczas gotowania. Jak jednak wyłączyć tę blokadę? Należy to zrobić poprzez naciśnięcie sensora on/of, a następnie przez przytrzymanie symbolu kłódki lub klucza przez kilka sekund (ok. 4-5 s.).

Blokada urządzenia podczas gotowania

Producent zadbał również o nasze bezpieczeństwo, podczas gdy gotujemy na płycie indukcyjnej.

Możemy się spodziewać, że nagle przestanie ona grzać, usłyszymy sygnał dźwiękowy lub zauważymy migające wskaźniki na panelu. Oznacza to, że na powierzchni płyty rozlała się woda lub zalegają na niej resztki jedzenia.

Płyta przestaje grzać, aby nie doszło do ich przypalenia lub ewentualnych uszkodzeń. Co wtedy zrobić? Trzeba oczyścić płytę wycierając ją do sucha, a następnie włączyć i wyłączyć raz jeszcze urządzenie. Wszystko powinno wówczas powrócić do normy.

Resetowanie urządzenia

W ostateczności, kiedy żadne próby blokady urządzenia nie zadziałają lub kombinacje przycisków nie przynoszą rezultatów, to warto pokusić się o całkowity reset sprzętu.

Można to zrobić przez wyłączenie urządzenia z gniazdka i pozostawienie go na minutę w celu rozładowania kondensatorów. Ponowne uruchomienie płyty zresetuje wszystkie funkcje.

Można to też zrobić poprzez wyłączenie bezpieczników, w razie, gdy trudno jest nam się dostać do gniazdka.

Zbyt częste blokowanie urządzenia

Zdarza się, że płyta indukcyjna blokuje się samoczynnie pozornie bez przyczyny. Nie włączamy samodzielnie blokady przed dziećmi lub nie napotkała na inne problemy, a wciąż nie chce grzać.

Może to oznaczać większy kłopot, do którego rozwiązania będzie nam potrzebny specjalista.

Sprawdźmy czy nic nie przeszkadza naszemu urządzeniu w poprawnym i ciągłym działaniu. Być może powodem jest niewłaściwa wentylacja, brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Zwróćmy też uwagę czy płyta została prawidłowo podłączona, czy nie widać żadnych błędów w jej instalacji. Gdy to nie pomoże, dobrze jest oddać sprzęt do serwisu, gdzie zdiagnozują przyczynę tych wszystkich dylematów.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej