Cieknąca zmywarka – Przyczyny i rozwiązania

Jeśli ze zmywarki wydobywa się woda to jest to problem, który dezorganizuje codzienne funkcjonowanie. Taka nieszczelność zmywarki może mieć najróżniejsze przyczyny. Do diagnozy problemu trzeba podejść poważnie. Nie warto od razu pozbywać się urządzenia i wymieniać go na inne. To powinno być już ostatecznością.

Nieszczelne drzwi

W pierwszej chwili, zamiast załamywać ręce, sprawdźmy poziom szczelności drzwi zmywarki. To bardzo ważne, ponieważ w komorze podczas pracy jest mnóstwo wody.

Choćby najmniejsze jej wycieki stają się problematyczne i nie wolno pozwolić sobie wówczas na dalsze użytkowanie sprzętu. Dlatego należy dokonać dokładnych oględzin stanu uszczelki drzwiowej.

Po czasie mogła ona ulec przetarciu, pęknięciu lub nawet odklejeniu, co będzie skutkować wyciekiem wody z wnętrza komory.

Łatwo jest zrobić prosty test poprzez włożenie w drzwi kartkę papieru. Jeśli po ich zamknięciu kartka będzie wypadać, to oznacza, że drzwi nie domykają się prawidłowo i warto jest wymienić uszczelkę na nową.

Wygięte zawiasy

Jeśli zauważymy przerwę między drzwiami a obudową zmywarki to znak, że nasz sprzęt ma wadliwe zawiasy. W tym miejscu może wyciekać woda, dlatego należy to natychmiast naprawić.

Zawiasy mogą być wygięte i trzeba je wymienić na nowe. Wcześniej jednak sprawdźmy czy zmywarka została prawidłowo ustawiona i jest dobrze wypoziomowana.

Niewłaściwa instalacja urządzenia

Gdy woda pojawia się na podłodze i wyraźnie wycieka spod zmywarki może to oznaczać, że sprzęt został nieprawidłowo podłączony.

Sprawdźmy więc połączenie węża i zaworu. Nie powinien być zbyt naprężony. Dobrze jest ocenić jego stan, czy nie jest pęknięty lub przetarty. Później należy raz jeszcze podłączyć wąż do zaworu.

Niedrożny odpływ

W zmywarce podczas mycia naczyń może się gromadzić wiele zanieczyszczeń, jak pozostałości jedzenia, odpadki, osady czy nawet mydliny. Wszystko to dostaje się później do odpływ lub osadza się na filtrze.

Należy go więc regularnie odkręcać i oczyszczać z wszelkich zanieczyszczeń. Nierzadko można na nim znaleźć np. torebkę po herbacie.

Mycie filtra to nic trudnego. Wystarczy go odkręcić i przemyć pod bieżącą wodą. Z czasem dobrze jest go nawet wymienić na nowy.

Aby zaś zapobiegać zatykaniu odpływu, raz w miesiącu uruchamiajmy program czyszczący zmywarkę z dodatkiem sody, octu lub kwasku cytrynowego. To powinno usuwać zapach zgnilizny, a także rozpuszczać resztki jedzenia.

Uszkodzenie elektrozaworu

Elektrozawór to ważny element, który czuwa nad otwieraniem i zamykaniem dopływu wody do zmywarki. W razie jego nieprawidłowego działania, urządzenie będzie cały czas pobierać wodę, stąd może ona zacząć wylewać się z komory.

Warto zatem sprawdzić czy elektrozawór poprawnie się zamyka czy wciąż pozostaje otwarty. Nie zawsze trzeba go natychmiast wymieniać, bo czasem wystarczy tylko jego odkamienienie.

Awaria płaszcza wodnego

Za poprawny przepływ wody w zmywarce odpowiada płaszcz wodny. Po długiej eksploatacji może on ulec pęknięciu, co skutkuje cieknącą zmywarką głównie z boku urządzenia. Nie można go sklejać. Jedynym wyjściem jest jego wymiana na nowy, czego można dokonać samodzielnie. Łatwo jest go dostrzec po rozkręceniu zmywarki.

Uszkodzona pompa

W zmywarce zamontowana jest pompa wodna, która odpowiada za przepływ wody czystej, niezbędnej do zmywania oraz odprowadzenie wody brudnej. W zależności od modelu, w urządzeniu mogą się znajdować dwie pompy, ta do brudnej i czystej wody lub jedna – obiegowa.

Pęknięcie pompy będzie skutkowało zaleganiem wody w zmywarce, jej wyciekiem na zewnątrz lub nie umytymi naczyniami. Wymiany pompy na nową można dokonać samodzielnie.

Pęknięty spryskiwacz

Woda z pompy dostaje się do komory spryskiwaczami. Są one odpowiedzialne za obmywanie naczyń pod ciśnieniem wody. Wystarczy, że nie są skierowane we właściwym kierunku, a mogą doprowadzić do nieszczelności naszego sprzętu. Jeśli spryskiwacz jest pęknięty, to trzeba go wymienić na nowy.

Pęknięty zbiornik

Uszkodzenie zbiornika, jego pęknięcie lub awaria, mogą się objawiać wyciekaniem wody spod urządzenia. W takim przypadku konieczna będzie wymiana na nowy, ponieważ tego rodzaju awaria może prowadzić do innych, znacznie poważniejszych konsekwencji.

W sytuacji gdy nie udaje się naprawić usterki, sprawdź najlepsze zmywarki, gdzie polecamy nasze zestawienie nowych, bardzo dobrych modeli.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat zajmuję się sprzętem AGD i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej