Blender ręczny czy kielichowy – Który wybrać? Porównanie
Blendery są naprawdę przydatne w kuchni. Pojawia się jednak pytanie, który warto kupić: ręczny czy kielichowy? Kiedy przyjrzymy się najlepiej wyposażonym modelom z obu kategorii, ich funkcje często się pokrywają. Dlatego poniżej wyjaśniamy różnice między nimi i który z nich warto wybrać.
Zastosowanie blendera
Blendery służą do przygotowywania różnego rodzaju płynnych i zdrowych dań, jak choćby koktajle z owoców lub warzyw czy smoothie. Są też nieocenione podczas przyrządzania zup, szczególnie kremów, dipów, past.
Radzą sobie z mieleniem orzechów, rozkruszaniem kostek lodu, ścieraniem, siekaniem czy rozdrabnianiem owoców i warzyw. Mielą nawet ziarna kawy oraz wszelkiego rodzaju pestki i orzechy. Ich zastosowanie jest więc naprawdę przeogromne.
Blender kielichowy
Wiele osób zastanawia się, jaki blender byłby lepszym rozwiązaniem. Wszystko zależy od naszych potrzeb, jednak warto przybliżyć, czym właściwie różnią się blendery kielichowe oraz blenderów ręcznych.
Blender kielichowy składa się z dedykowanego kielicha, który znajduje się oczywiście w zestawie. Może mieć bardzo różną pojemność, od 0,5l do nawet 2l. W zależności od swojej ceny, będzie wykonany ze szkła hartowanego, plastiku czy wytrzymałego materiału zwanego tritanem, który jest lekki i odporny na uszkodzenia mechaniczne.
Na dnie urządzenia znajdują się ostrza, w liczbie kilku sztuk. To właśnie te ostrza odpowiedzialne są za skuteczne radzenie sobie z różnymi składnikami.
Oczywiście nie bez znaczenia jest tu także moc silnika. Ta może osiągać nawet 1800W, co daje naprawdę ogromne możliwości blendowania. Najlepsze blendery kielichowe z różną mocą możesz zobaczyć w rankingu.
Blender ręczny
Blendery ręczne nie posiadają podstawy ani dzbana. Składają się z rękojeści, w której ukrywa się silnik. Ostrza usytuowane są na jej końcu.
W tym przypadku mamy więc nieco większe możliwości manewru, ponieważ blender ręczny umożliwia pracę bezpośrednio w garnku, misce czy w innym naczyniu. Chwytamy go w dłoń i za jego pomocą szybko oraz bez zbędnego brudzenia dodatkowych sprzętów blendujemy składniki na sok czy koktajl.
Istnieje także możliwość wymiany ostrzy, dzięki czemu dostosowujemy ich rodzaj do danych produktów.
Sprawdzone najlepsze blendery ręczne pokazuje nasze porównanie.
Zalety blendera kielichowego
Tego rodzaju urządzenia charakteryzują się dużo większą mocą. Potrafią uporać się z większością składników, także tych naprawdę twardych i wymagających.
Ułatwiają też prace, ponieważ dedykowany dzbanek jest w stanie pomieścić wiele różnych produktów. Wystarczy wrzucić tam wszystko naraz, uzupełniając wodą lub mlekiem czy napojem mlecznym i za kilka chwil możemy się cieszyć dużą porcją koktajlu dla całej rodziny.
Podczas przyrządzania napoju nie wkładamy w to żadnej siły, wszystko dzieje się automatycznie. Naszym zadaniem jest tylko kontrolować czas mieszania, a i to bywa ustawiane za pomocą dedykowanego programu.
Można też dowolnie regulować prędkość. Uzyskany w ten sposób koktajle czy inne pyszności charakteryzujące się bardziej spójną konsystencją. Jest to aksamitna masa, która się nie rozwarstwia, a w przypadku technologii próżniowej, na dłużej zachowuje swoją świeżość i naturalny kolor.
Blendery kielichowe dają nam większą ilość rozmaitych funkcji, większy wybór programów i parametrów pracy.
Pamiętajmy też, że podczas korzystania z blendera kielichowego z pokrywą, nie musimy się martwić o dodatkowy bałagan w kuchni, ponieważ żadne składniki nie rozchlapią się poza wnętrze kielicha.
Wady blendera kielichowego
Blendery kielichowe mają też swoje wady. Przede wszystkim wymagają od nas specjalnego miejsca na blacie kuchennym. Zwykle zajmują je już na stałe, bo takie sprzęty nie należą do lekkich. Ciągłe wystawianie i chowanie blendera, gdy okaże się potrzebny jest możliwe, ale niekomfortowe. Dlatego też najczęściej kupujemy taki sprzęt, który zmieści się na kuchennym blacie.
Kolejną wadą jest konieczność każdorazowego mycia. Oczywiście, że zalecane jest mycie w zmywarce, ale jednak musimy to zrobić za każdym razem, gdy tylko przygotujemy sobie pyszny napój mleczny czy koktajl warzywno-owocowy.
Raczej nie możemy go zabrać ze sobą, ponieważ zwykle jest większych rozmiarów niż urządzenie stojące. Dodatkowo jego wyższa moc oznacza głośniejszą pracę. Ta jego cecha może być naprawdę uciążliwa dla niektórych użytkowników.
Zalety blendera ręcznego
Urządzenia te odznaczają się mobilnością. Blender możemy schować, gdy nie jest potrzebny i raczej nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Gotowy do użytku jest niemal natychmiast. Wystarczy go podłączyć do prądu i ewentualnie zamocować ostrze.
Blenduje się produkty w naczyniach kuchennych, więc nie mamy większej sterty do mycia. Fakt, że nigdzie nie przelewamy otrzymanego napoju sprawi, że wypijesz lub zużyjesz go do ostatniej kropli. Kielicha nie uda ci się tak idealnie opróżnić.
Blendery ręczne są małe i łatwo zabrać je ze sobą na wakacje. Co ważne, charakteryzują się też znacznie cichszą pracą, bo ich moc jest przecież mniejsza. Warto zwrócić uwagę, że ich cena jest niewygórowana, bo za dobrej jakość blender ręczny musimy zapłacić 300-500 zł.
Wady blendera ręcznego
Do najistotniejszych wad należy ograniczony zakres pracy. Przez mniejszą moc nie możemy przygotowywać bardziej różnorodnych soków, koktajli czy smoothie. Niektóre urządzenia nie poradzą sobie np. z roślinami zielonymi.
Z pewnością nie uzyskamy też tak jednolitej masy oraz nie będą mieć aksamitnego charakteru.
Raczej nie da się idealnie połączyć wszystkich składników, jak potrafi to zrobić wysokiej mocy blender kielichowy. Nie jesteśmy w stanie przygotować dużej ilości napoju, chyba że włożymy w tę czynność sporo pracy. Musimy się więc wesprzeć nie tylko pojemnym garnkiem czy miską, ale także siłą fizyczną, dobrym dociskiem ostrzy.
Trzeba się też liczyć z tym, że płyn będzie się rozchlapywał na zewnątrz, co jest uciążliwe i przysparza dodatkowego sprzątania.
Podsumowanie co wybrać, blender kielichowy czy ręczny?
Są to dwa różne urządzenia, choć o podobnej funkcjonalności, przeznaczone do tego samego celu – miksowania, rozdrabniania, siekania, mieszania.
Wszystko zależy do czego będziemy go używać.
Blender ręczny wykaże się szybką pomocą podczas przyrządzania mniejszych rzeczy jak sosu do mięs, natomiast z blenderem kielichowym doskonale zaczniemy dzień, kiedy zaoferuje nam pyszny, zdrowy koktajl niemal za naciśnięciem tylko jednego przycisku, bez konieczności samodzielnego manipulowania urządzeniem. Posiada on też większy kielich i dużą moc, dlatego jest przeznaczony do bardziej wymagających prac.
Tak więc odpowiedź na pytanie: blender ręczny czy kielichowy?, zależy głównie od rodzaju prac jakie chcemy nim wykonać. Jeśli już wybrałeś typ dla siebie to polecam zobaczyć artykuły jaki blender kielichowy wybrać lub jaki blender ręczny wybrać.