Jaki blender ręczny wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Rozdrabnianie i miksowanie to jedna z podstawowych czynności kuchennych. Jeżeli chcesz przygotować na przykład zupę-krem, musisz mieć urządzenie, które poradzi sobie z gładkim zmiksowaniem warzyw. Na rynku wybór blenderów ręcznych jest bardzo duży. Nie są to sprzęty AGD szczególnie drogie. Do tego nie zajmują również wiele miejsca w szafce. Dlatego warto mieć takie urządzenie w swojej kuchni. Tylko jaki blender ręczny wybrać?

Czym jest blender ręczny?

Blender ręczny wykorzystać można przede wszystkim do starannego i szybkiego zmiksowania warzyw i owoców. Dzięki niemu przygotujesz gładkie sosy, pasty warzywne, a także smoothie lub koktajle.

Od tego, jakiego rodzaju posiłki chcesz z jego pomocą przygotowywać zależy, jaki model powinieneś wybrać. To jego moc w największej mierze odpowiada za siłę, z jaką rozdrabniać będzie twardsze elementy. Duża moc to taka wyższa od 600 W. Takie urządzenie przyda się szczególnie dużej rodzinie.

W przeciwieństwie do blendera kielichowego, do którego wkłada się poszczególne elementy, blender ręczny ma tulipanową końcówkę, którą umieszcza się w naczyniu. Dzięki temu nie zajmuje on wiele miejsca, a miksować zupy można bezpośrednio w garnku. To oszczędność czasu i mniej przedmiotów do zmywania.

Zalety i wady blendera ręcznego

  • Podstawową zaletą blendera ręcznego jest fakt, że jest on poręczny. Nie tylko wszędzie się zmieści, ale również jego używanie nie sprawia problemów. Wystarczy połączyć część z napędem z końcówką i podłączyć ją do prądu. Po użyciu samą końcówkę można umyć w wodzie. Nie ma wielu części, które trzeba potem dokładnie szorować. Dostępne są nawet wersje bezprzewodowe.
  • Blendery są także ciche. To szczególnie ważne w niewielkim domu. Sprawdź, jaką głośność ma dany model przed zdecydowaniem się na niego.
  • Blender ręczny ma także swoje wady. Podczas pracy trzeba go trzymać pionowo, a czasami nawet mocniej przycisnąć. Przez to wybierz model z ergonomiczną, wygodną rączką. Musi być on także jak najlżejszy.
  • Wadą jest również to, że noże blendera są odsłonięte. Nie tylko grozi to skaleczeniem, ale także powoduje rozchlapywanie się miksowanych produktów. Blendować najlepiej jest w pojemnikach z wyższym brzegiem.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem blendera ręcznego?

Dobry blender ręczny ma kilka cech, które mają szczególne znaczenie dla późniejszego zadowolenie z użytkowania blendera ręcznego.

1. Moc

Pierwszym podstawowym elementem blendera ręcznego, na który trzeba zwrócić uwagę przed jego zakupem, jest moc urządzenia. Tak, jak już wspomnieliśmy, im większa jest moc, tym z twardszymi warzywami jest w stanie sobie poradzić.

2. Ostrza

Ostrza wpływają na skuteczność działania urządzenia. Wybieraj takie wykonane ze stali szlachetnej. Plastikowe mogą szybko się połamać. Nie poradzą sobie również z bardziej wymagającymi potrawami. Najlepiej, jeżeli ostrza są co najmniej cztery. Przyśpiesza to rozdrabnianie.

3. Tryby

Im więcej do wyboru jest trybów działania blendera, tym więcej różnorodnych potraw przygotujesz. Do niektórych lekkich dań, szczególnie owocowych, potrzebujesz tylko delikatnego przetarcia, które nada aksamitności. Inne potrawy wymagają wyższego trybu pracy urządzenia. Szczególnie użyteczny jest tryb pulsacyjny. Działa on dobrze w przypadku rozcierania twardych produktów.

4. Czas pracy

Nie każdy wie, że blender ma określony czas pracy, po którym się przegrzewa. Dzieje się tak dlatego, że wiele modeli ma niewielką moc silnika, która po prostu nie jest w stanie działać dłużej niż kilka minut. Im lepsza konstrukcja, tym czas tej pracy się wydłuża. Z drugiej jednak strony, jeżeli wiesz, że przecierać będziesz głównie szybkie potrawy, kilka minut w zupełności wystarczy na tę czynność.

5. Wygoda

Jak już wspomnieliśmy, blender ręczny to urządzenie, które będziesz trzymać nieprzerwanie przez kilka minut. Dlatego zwróć uwagę na takie elementy, jak odpowiednie wyprofilowanie rączki, a także pokrycie jej antypoślizgowym materiałem. Dzięki temu na pewno nie wyślizgnie Ci się z dłoni w trakcie przecierania zupy. Za wygodę odpowiada także waga. Ubijanie piany z białek będzie dużo przyjemniejsze, jeżeli sam sprzęt będzie lekki.

Jakie dodatki do blendera ręcznego można wybrać?

Rzadko kiedy kupuje się sam blender ręczny. Zazwyczaj są to mniej lub bardziej rozbudowane zestawy. Najpopularniejszym elementem wchodzący w ich skład jest ubijaczka. Pozwala na szybkie ubicie piany z białek albo śmietany. Ze względu na kompaktowość to duża konkurencja dla tradycyjnego miksera.

Często dodatkiem jest także niewielki pojemnik z ostrzem, przeznaczonym do kruszenia lodu. Osobne naczynie i niewielkie ostrza poradzą sobie także na przykład z drobnym przetarciem orzechów na masło orzechowe albo warzyw – na pastę.

Na rynku dostępne są również większe części dodatkowe, przypominające nieduże malaksery. W komplecie znaleźć się mogą różne tarcze, służące do tarcia ziemniaków lub drobnego siekania innych warzyw. W tym przypadku zaletą jest także wspomniana już kompaktowość, doskonała do potrzeb mniejszej rodziny.

Część z silnikiem można łatwo przełączać pomiędzy poszczególnymi elementami zestawu. Zazwyczaj służy temu wygodny przycisk. Taki duży zestaw to dobry pomysł na prezent. Szczególnie sprawdzi się wśród osób, które nie posiadają żadnego elektrycznego sprzętu kuchennego.

Podsumowanie

Odpowiedź na to jaki blender ręczny wybrać, może być łatwiejsza gdy dobrze przemyślisz jakie jego dodatkowe funkcje mogą być dla Ciebie przydatne. Zastanów się, jakich sprzętów AGD Ci brakuje i czy masz miejsce do ich przechowywania. Niektóre marki pozwalają na późniejszą rozbudowę swojego zestawu poprzez dokupowanie kolejnych elementów.

Blender ręczny to wygodne urządzenie, które jest bardzo przydatne w każdej kuchni. Dzięki naszym wskazówkom wiesz, jaki blender ręczny jest warty uwagi. W sklepie zapoznaj się ze szczegółowymi elementami opisującymi dany sprzęt. Już krótka analiza pomoże Ci w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej