Jaki blender kielichowy wybrać? Na co zwrócić uwagę

Blendery kielichowe to przydatne urządzenia, które pomagają nam uzyskać wysokiej jakości soki, koktajle czy smoothie. Dlatego też od kilku lat zyskały na popularności, ponieważ wiele osób pragnie zachować zdrowie i zadbać o własną sylwetkę. Jednak nie jest łatwo wybrać jeden model gdy w sklepach jest ich mnóstwo i czasami nie wiele się różnią od siebie. Dlatego my podpowiadamy na co trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu i jaki blender kielichowy wybrać.

Prędkość obrotowa

Bez wątpienia w blenderze kielichowym bardzo duże znaczenie ma prędkość obrotowa. To właśnie ona odpowiedzialna jest za miksowanie bardzo twardych warzyw, orzechów czy ziaren. Jeśli będzie oscylować na poziomie 30-35 tys. obrotów na minutę, to doskonale poradzi sobie z wykonaniem hummusu, masła orzechowego, zmieli surowe zielone liście i owoce o twardym miąższu.

Moc urządzenia

Moc to parametr, który ma drugorzędne znaczenie. Oczywiście jest ważny, ale nie powinien stanowić argumentu, który o wszystkim przesądzi. Moc jest odpowiedzialna za ciągłą pracę silnika. Zwykle trzeba na to uważać, ponieważ w niejednym blenderze przekroczenie długości czasu pracy powyżej 3 minut może oznaczać przegrzanie się urządzenia.

Za utrzymanie stałej prędkości odpowiedzialna jest właśnie moc. Użytkownicy blenderów kielichowych nierzadko jednak podkreślają, że optymalną wartością jest moc ponad 1000W.

Wzięliśmy to pod uwagę wybierając najlepsze blendery kielichowe w naszym rankingu.

Jakość oraz liczba ostrzy

Ostrza to podstawa każdego blendera. To dzięki ich konstrukcji oraz materiałów, z jakich zostały wykonane, uzyskujemy rozbite, zmielone składniki. Liczy się oczywiście ich gładka masa, a nie tylko rozdrobnienie.

Im więcej ostrzy, tym lepiej. Najtańsze blendery kielichowe posiadają dwa, inne nawet 6 i więcej ostrzy.

Istotny jest także ich odpowiedni układ. Powinny zasysać składniki, choć nie jest to regułą. Jeśli zaś wykonane zostały ze stali szlachetnej, to możemy mieć pewność, że nie uszkodzą się podczas użytkowania i nie stępią.

Pojemność kielicha

Czy kielich musi być pojemny, czy też niekoniecznie? Będzie to zależeć wyłącznie od użytkownika i jego potrzeb. Dla rodziny kilkuosobowej korzystanie z dużej pojemności dzbanka okaże się wystarczające. W takich sytuacjach sprawdzą się kielichy o znacznej pojemności 1,5 litrów.

W nieco tańszych urządzeniach będziemy mieć do czynienia z kielichem o pojemności np. 0,5l. Wystarczą one na przygotowanie napoju dla jednej lub dwóch osób. Wówczas będziemy go przyrządzać na bieżąco i zawsze pozostanie świeży.

Wygodniej jest jednak, kiedy do kielicha bez problemu wrzucimy wszystkie składniki za jednym razem.

Materiał wykonania kielicha

Obecnie na rynku królują blendery kielichowe z dzbankiem wykonanym z tritanu. To wyjątkowo odporny i trwały materiał mimo że wyglądem przypomina zwyczajny plastik, bardzo się od niego różni.

Przede wszystkim nie wchodzi w reakcję z żywnością, nie zawiera bisfenolu oraz innych groźnych substancji. Łatwo się go myje, nie odpryskuje, nie stłucze się, a do tego jest bardzo lekki.

Innym materiałem jest szkło. Jest ono naturalne i znane od wieków, dlatego można na nie liczyć, niestety jest bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Trzeba uważać podczas mycia takiego dzbanka, a korzystanie z niego na co dzień będzie się wiązać z każdorazowym podnoszeniem mniejszego lub większego ciężaru.

Najgorszym możliwym wyborem jest plastik z niebezpiecznych substancji i jego starajmy się unikać.

Dodatkowe zalety kielicha

Pierwszym, o czym należałoby wspomnieć, to uchwyt. Trzymając dzbanek za uchwyt mamy pewność, że nie wyślizgnie się z dłoni. Znacznie ułatwi nam korzystanie z dzbanka także miarka.

Warto też zwrócić uwagę czy materiał, z jakiego wykonany został dzbanek, jest odporny na wysokie temperatury. To istotne, jeśli chcemy przygotować ciepłe składniki. Szkło hartowane będzie termoodporne, ale i tritan nie wypada tu najgorzej, bo radzi sobie ze składnikami do 60 °C.

Dodatkowym atutem jest możliwość mycia dzbanka w zmywarce, choć raczej nie wydaje się to być najważniejsze.

Blendowanie próżniowe

Technologia próżniowa to prawdziwy hit, ponieważ tak przygotowany koktajl znacznie różni się od zwykłych. Powietrze zostaje odsysane za pomocą jednego przycisku i blendowanie odbywa się już w próżni.

W efekcie uzyskujemy koktajl smaczniejszy, bez piany, ładniejszy, bo o bardzo naturalnym kolorze, a do tego doskonale gładkiej konsystencji.

Taki napój znacznie dłużej zachowa swoją świeżość i smak. Nawet po wyjęciu z lodówki dostrzeżemy jego wyższą jakość. Dlatego jest to cecha, na którą warto jest postawić.

Przydatne funkcjonalności

Spośród pożądanych funkcji należałoby wymienić choćby możliwość kruszenia lodu. Z taką pomocą możemy przygotować apetyczne szejki na upalne dni.

Przydatnym rozwiązaniem są również automatyczne programy pracy. Wystarczy przestawić pokrętło na dany rodzaj składników, a blender samodzielnie dostosowuje optymalne wartości pracy. Z pewnością jest to bardzo wygodne i zwalnia użytkownika z każdorazowego ustalania np. wartości prędkości itp.

W trybie pulsacyjnym zaś możemy stopniowo rozdrabniać warzywa, szczególnie te trwalsze, jak burak, seler, papryka, kalarepa i wiele innych.

Akcesoria w zestawie

Funkcjonalność i parametry to jeszcze nie wszystko, ponieważ liczy się również wyposażenie blendera. Super, jeśli w zestawie znajdziemy dodatkowe bidony. Czasem mają one naprawdę wysoką jakość, gdy wykonane są z wytrzymałego tritanu.

Bywa, że w komplecie otrzymamy jedną butelkę sportową, a czasem nawet dwie.

Warto też zwrócić uwagę czy blender posiada antypoślizgowe nóżki. Podczas jego intensywnej pracy, zachowa on stabilną pozycję na blacie kuchennym.

Rzadziej spotyka się inne, mniejsze akcesoria, jak otwór na pokrywie umożliwiający dodawanie składników w trakcie pracy lub popychacz czy inaczej mówiąc ubijak.

Wygląd i materiał wykonania

Na koniec trzeba wspomnieć choć słowo na temat wyglądu, konstrukcji blendera kielichowego oraz materiałów, z jakich są wykonane. O ile te pierwsze jego cechy to kwestia wyboru oraz gustu, o tyle korpus będzie mieć znaczenie dla żywotności sprzętu.

Najlepiej sprawdza się tu aluminium lub stal szlachetna. Ich waga będzie przy tym większa, jednak odwdzięczą się swoją stabilnością oraz wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej