Zmywarka nie grzeje wody – Kilka przyczyn i rozwiązań

Zmywarka nie grzeje wody

Od zmywarki oczekujemy wyjątkowej bezawaryjności, ponieważ używamy ją codziennie i znacznie odciąża nas od wykonywania domowych obowiązków. Co jednak zrobić, kiedy okazuje, że wyciągamy z niej niedomyte naczynia, a w dodatku zimne? Co może być tego przyczyną?

Kiedy wiadomo, że grzałka nie grzeje?

Do efektywnego mycia naczyń w zmywarce potrzebna jest ciepła woda. W zimnej nie uzyskamy zadowalającego efektu, bo zabrudzenia szybciej rozpuszczają się w wyższej temperaturze. Nierzadko za brak domytych naczyń po wyjęciu z komory, obwinia się detergent, np. jego niską skuteczność.

Warto jednak zwrócić uwagę, czy naczynia po zakończonym programie mycia są zimne, bo jeśli tak, to najpewniej zostały umyte w zimnej wodzie, a w konsekwencji tego, zmywarka nie zdołała ich dobrze domyć. Co należy z tym zrobić?

Grzałka nie podgrzewa wody

W pierwszej chwili na myśl przychodzi nam awaria grzałki przepływowej, której zadaniem jest podgrzewanie wody do max 60°C. Zbyt wysoka temperatura uszkodziłaby naczynia, szczególnie te delikatne, jak kieliszki czy porcelanę.

Istnieje kilka sposobów jak sprawdzić, czy grzałka działa poprawnie. Najprostszym jest umieszczenie termometru piekarniczego wewnątrz urządzenia, a następnie nastawienie programu. W trakcie trwania cyklu należy zajrzeć do środka i sprawdzić, czy temperatura jest odpowiednia do wybranego programu mycia. Jeśli nie, to prawdopodobnie jest winą grzałki.

Innym sposobem jest wymontowanie grzałki i ocena jej stanu za pomocą miernika. Niestety, niektóre grzałki trudno wymontować, jak np. w zmywarkach typu Siemens czy Bosch, bo są połączone z pompą myjącą. Inne mają specjalne obudowy, więc to zadanie lepiej powierzyć serwisantom. Gdy okaże się, że grzałka uległa awarii, jest skorodowana lub ma przerwany obwód, to nie będzie wyjścia – trzeba ją wymienić na nową!

Zepsuty programator

Woda podgrzewa się do określonej temperatury w jednym z wielu cykli mycia. Za ten proces odpowiedzialny jest moduł sterujący. Przekaźnik otrzymuje informację, kiedy należy załączyć proces grzania wody i kiedy ją wyłączyć.

W przypadku uszkodzenia programatora, może on wysyłać błędne sygnały lub w ogóle zablokować sterowanie włączaniem i wyłączaniem grzałki.

Jeśli więc widzimy, że zmywarka miewa kłopoty, a nawet pokazuje błędy podczas programu myjącego, to najpewniej jest to problem z programatorem. W tym przypadku lepiej wezwać fachowca, ponieważ naprawa tego elementu jest dość trudna i wymaga odpowiedniej wiedzy.

Awaria czujnika temperatury

Czujnik temperatury zwany jest termostatem lub inaczej termistorem NTC. Grzałka jest włączana lub wyłączana na podstawie uzyskania odpowiedniej temperatury wody. To niezwykle ważny element, których chroni przed jej przegrzaniem, regulując ją w danej chwili.

Czujnik zawsze wymienia się na nowy w przypadku uszkodzenia, a trzeba go sprawdzić miernikiem po wymontowaniu. Czasem warto też wcześniej zresetować urządzenie, a wówczas błędy mogą zniknąć. To raczej wszystko, co możemy wykonać we własnym zakresie.

Awaria grzałki to dość częsta przyczyna kłopotów ze zmywarką. Ważne, aby móc rozpoznać źródło problemu, dzięki czemu będziemy bardziej świadomi podjęcia odpowiednich kroków i działań serwisantów.

Na pewno nie ma sensu natychmiast wyrzucać urządzenia i wymieniać go na inne. Zakup takich podzespołów, jak grzałka czy czujnik, nie jest zbyt kosztowny. Z większą kwotą należy się liczyć, jeśli mowa o usłudze naprawy, jednak mimo wszystko bywa to bardziej opłacalne posunięcie, aniżeli natychmiastowe nabycie nowego sprzętu.

Jeśli jednak nie udaje się naprawić awarii lub jest to nieopłacalne, polecamy bezawaryjne zmywarki, gdzie możesz rozejrzeć się za nowym modelem, niesprawiającym problemów.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej