Sokowirówka czy wyciskarka?

Zgodnie z powszechną opinią, sokowirówka nie zapewnia tak wysokiej jakości zdrowego napoju, jak byśmy tego oczekiwali. Czy wyciskarka jest w stanie zagwarantować lepszy sok, jaki można pić każdego dnia? Jedno jest jasne, to jakość składników będzie świadczyć o wyjątkowości otrzymanego rezultatu, ale które urządzenie warto wybrać?

Jak działa sokowirówka?

Zanim zastanowimy się, jak pozyskać dobry sok, który ma więcej witamin, warto przeanalizować zasadę działania obu urządzeń.

Sokowirówka to sprzęt dobrze nam znany, który istnieje na rynku bardzo wiele lat. Podstawą jego działania jest rozdrabnianie owoców i warzyw za pomocą ostrzy. W urządzeniu warzywa i owoce zostają poddane sile odśrodkowej.

Ostrza wprawione są w ruch nawet do 1200 obrotów na minutę, przez co sok oddziela się od miąższu. W efekcie uzyskujemy klarowny sok.

Napój ten jest bardzo gładką masą miąższu i dodatkowo napowietrzoną. Oznacza to, że nie powinien długo stać w lodówce.

Zalety i wady sokowirówki

Sokowirówki są łatwe w obsłudze, a ich największą zaletą jest duża szybkość pozyskania soku ze świeżych warzyw i owoców. Wystarczy zaledwie chwila i możemy się cieszyć smakiem klarownego napoju.

Co ciekawe sok ma podobną ilość witamin oraz mikroskładników co wyciskarka.

Zawsze można jednak liczyć na sokowirówkę, jeśli zależy nam na otrzymaniu soku z bardzo soczystych owoców lub warzyw, jak jabłka czy buraki.

Wyraźną zaletą sokowirówek jest ich stosunkowo niska cena i łatwa dostępność. To sprzęt, który nie sprawi nam problemów podczas mycia, gdyż wystarczy tylko przepłukać go pod bieżącą wodą.

Sokowirówki mogą nam zaoferować dużą ilość soku przygotowanego w tym samym czasie co wyciskarka i będzie on bardziej klarowny. Po czasie jednak sok będzie się rozwarstwiać. Zaleca się jego spożywanie szybko po przyrządzeniu, ponieważ z czasem traci swoje zdrowotne właściwości.

Wśród minusów trzeba też wymienić głośniejszą pracę urządzenia, którą czasem trudno jest znieść.

Zalety:

  • łatwość czyszczenia
  • szybkość przygotowania soku
  • sok klarowny
  • niska cena urządzenia
  • duży wybór produktów na rynku
  • łatwość obsługi

Wady:

  • duży hałas pracy urządzenia
  • mniej błonnika w soku
  • utleniane soku przeszkadza w jego dłuższym przechowywaniu
  • rozwarstwienie soku
  • gorzej radzi sobie z niektórymi produktami

Działanie wyciskarki

Wyciskarka stała się ostatnio bardzo popularnym, a nawet modnym urządzeniem. Zakłada się, że dzięki wolnym obrotom, pozyskiwany za jej pomocą sok, należy do zdrowszych, w porównaniu z tym z sokowirówki. Sercem urządzenia jest wałek ślimakowy, który miażdży warzywa i owoce. Nie mamy tu więc do czynienia z siekaniem, jak w przypadku sokowirówek. Jest to więc proces zupełnie inny.

reklama

Zalety i wady wyciskarek

Do najważniejszych zalet wyciskarek należy przede wszystkim możliwość uzyskania soku z takich produktów jak banany, zielenina, zioła czy orzechy. Sokowirówka nie poradziłaby sobie z nimi dobrze.

Sok przypomina bardziej mus i jakość uzyskanego soku jest lepsza, ponieważ nie utlenia się on pod wpływem wysokich obrotów.

Co ważne, soki można przechowywać nawet dwie doby w lodówce i wciąż będą smaczne oraz zdrowe.

Jeśli zaś chodzi o kwestie użytkowania samego sprzętu, to wyciskarki wolnoobrotowe działają na pewno ciszej. Więcej parametrów pokazuje nasz ranking wyciskarek wolnoobrotowych, recenzujący modele w różnych cenach.

Ponadto wyciskarki potrafią radzić sobie z większymi produktami, mniej soczystymi, którym nie podołałaby sokowirówka.

Niestety, to rewolucyjne urządzenie ma także swoje wady. Przede wszystkim jest droższe i trudniej się czyści. Tutaj nie wystarczy tylko przepłukać sprzęt pod bieżącą wodą.

No i warto mieć też na uwadze, że samo przygotowanie soku będzie dłuższym procesem, ze względu na wolne obroty urządzenia.

Na koniec, nie ma co liczyć na duże ilości soku w krótkim czasie. Nie są to zbyt szybkie sprzęty. Na sok czekamy dłużej, a czyszczenie też zajmuje sporo czasu. O tym też trzeba pamiętać, podczas dokonywania zakupu.

Zalety:

  • wyższa jakość soku
  • mniejszy hałas
  • dłuższa świeżość pozyskanego soku
  • doskonale radzi sobie z wszystkim produktami
  • wyciska sok z roślin liściastych, ziół itp. mniej soczystych produktów

Wady:

  • wysoka cena
  • trudność z czyszczeniem sprzętu
  • dłuższy proces pozyskiwania soku
  • mała ilość soku w określonej jednostce czasu
  • sok z drobinkami
  • wysoka cena urządzenia

Sokowirówka czy wyciskarka?

Które urządzenie zakupić? Wszystko zależy od częstotliwości jego stosowania.

Wyciskarki wolnoobrotwe to inwestycja, która się dłużej zwraca, więc kupują je osoby, które są skłonne korzystać z nich codziennie i zainwestować w swoje zdrowie. Sok z nich bardziej przypomina mus.

Sokowirówka zaś jest tak samo przydatna, a dodatkowo łatwiejsza w użytkowaniu i sok z niej jest bardziej klarowny, aczkolwiek nie wyciśnie soku z roślin liściastych oraz ziół, co jest jej dużą wadą.

Nie można się jednak na nią obrażać, ponieważ uzyskane za jej pomocą napoje zawsze będą mieć lepsze właściwości zdrowotne, aniżeli te kupne. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby szybko wypić sok od razu po jego przygotowaniu.

Chcąc kupić wyciskarkę trzeba jeszcze przemyśleć czy będzie to urządzenie pionowe czy poziome. W razie wątpliwości warto sprawdzić opinie użytkowników tak aby dobrać coś odpowiedniego dla siebie.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej