Jak urządzić pralnię w domu

Pralka ustawiona pod blatem a obok prawej strony pralki szafki a z lewej puste miejsce na suszarkę bębnową

Dziś coraz częściej projektuje się nowe domy tak, aby wygospodarować w nich miejsce na pomieszczenie, w jakim będzie się odbywać pranie i suszenie ubrań. Trudno jest jednak o taką dedykowaną w przestrzeń w bloku, gdzie każdy metr jest na wagę złota.

Jeśli jednak jesteś szczęściarzem, który może pozwolić sobie na urządzenie pralni w domu, to pokazujemy jak się do tego zabrać.

Zalety pralni w domu

Pralnia w domu to dużo zalet. Organizując sobie taką wydzieloną, osobną przestrzeń w domu jednorodzinnym, zyskujemy miejscu w łazience, która staje się wówczas pomieszczeniem tylko do relaksu i wykonywania czynności higienicznych.

Wszystkie proszki do prania, detergenty oraz kosze na ubrania znajdują się wówczas w jednym miejscu domu. To znacznie porządkują przestrzeń. Ponadto nie musimy borykać się z dźwiękiem wirującej pralki czy suszarki. Nie ograniczają też nas tak bardzo wymiary pralek. A więcej o konkretnych modelach, ich hałasie i wymiarach pisze nasz ranking pralek i ranking pralek ładowanych od góry.

Pralnia może przybrać także postać suszarni oraz pomieszczenia do prasowania, dlatego deska do prasowania wraz z żelazkiem nie będą zakłócać estetyki wnętrza w sypialni czy salonie.

Zyskujemy także komfortowe warunki pracy, bo podczas prasowania czy prania nie musimy dzielić się z nikim łazienką i blokować jej pozostałym mieszkańcom domu.

Miejsce na pralnię i suszarnię

Puste miejsce na suszarkę bębnową obok pralka i szafka

Jeśli mamy możliwość zagospodarowania osobnego pomieszczenia na etapie projektowania domu, to raczej starajmy się, aby było dobrze nasłonecznione. Naturalne promienie słoneczne wpadające do pralni przez okno, pomogą nam w suszeniu prania.

Możliwość otwarcia okna daje szansę na przewietrzenie ubrań, a te nie tylko szybciej wówczas schną, ale także ładnie pachną.

Pralnia na poddaszu daje tę możliwość, ale zwykle decydujemy się na zagospodarowanie przestrzenni na poddaszu jako suszarnię. Tam zawsze jest sucho i ciepło. Pralnia w piwnicy zaś jest słabym pomysłem, gdyż mamy niewiele dostępu do słońca i panuje tam wyższa wilgoć.

Suszarnia wcale się tam nie sprawdzi. Dodatkowo, musimy dość daleko, najczęściej po schodach, nosić pranie, co bywa uciążliwe. Piwnice nie są też miejscem dobrze wentylowanym. Panuje tu nieprzyjemnych zapach.

Pralnia w kotłowni polecana jest tam, gdzie system ogrzewania nie powoduje nadmiernych zanieczyszczeń. Nie ma więc mowy o ustawieniu pralki w sąsiedztwie hałdy węgla kamiennego lub nawet peletu.

Można pokusić się o takie rozwiązanie w przypadku korzystania z pompy ciepła czy instalacji gazowej.

Pralnia na parterze, najlepiej z wyjściem na ogród, to najbardziej dogodne rozwiązanie, bo pozwala szybko korzystać z tego pomieszczenia, bez zbędnego przemieszczania się po schodach. W ogrodzie na linkach zaś można rozwiesić pranie do naturalnego wyschnięcia.

Wykończenie przestrzeni

Blat a pod nim puste miejsce na suszarkę bębnową następnie pralka i szafki

Jak już wydzielimy przestrzeń pod pralnię na etapie budowy domu, to należy pomyśleć o jej wykończeniu. To także ważne, ponieważ w tym pomieszczeniu będą panować specyficzne warunki.

Zacznijmy więc od ścian, które można pokryć gresem lub glazurą. Jest to jednak bardziej kosztowne, aniżeli tapeta z włókna szklanego lub farba odporna na działanie wilgoci, a dodatkowo zmywalna.

Beton architektoniczny polecany jest osobom ceniącym minimalistyczny wystrój wnętrza.

Na podłogę zaś przeznaczmy kafle, czyli gres lub bardzo wytrzymałą terakotę. Budżetowym rozwiązaniem może być linoleum lub wykładzina, ponieważ łatwo jest ją umyć i jest odporna na działanie wody.

Zdecydowanie nie poleca się montować paneli bądź desek drewnianych, gdyż woda oraz wilgoć im nie służą i zaczną pęcznieć.

Na etapie projektowania przestrzenni konieczne jest zadbanie o sprawną wentylację pomieszczenia. Niezbędna stanie się tu więc zarówno kratka w drzwiach, jak i kanał wentylacyjny wywiewny. Najlepiej, gdyby pomieszczenie to mogło posiadać okno, dzięki któremu możemy je wietrzyć w sposób naturalny.

Jeśli zaś chodzi o dodatkowe urządzenia, które mogą być pomocne, to zainwestujmy w czujnik wilgoci pozwalający nam zachować dłuższą sprawność sprzętów do prania i suszenia. Dobrym pomysłem jest montaż urządzeń odparowujących wilgoć, co zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni.

Trudno oczywiście nie wspomnieć o konieczności posiadania odpływu wodno-kanalizacyjnego i ogrzewania.

Aranżacja przestrzeni

W pralni, poza pralką i suszarką, dobrze gdy znajdzie się także umywalka. Pozwala ona na umycie rąk, kiedy się zabrudzą koncertantem piorącym, ale można także namoczyć plamę na ubraniu. Dostęp do wody z kranu jest tu bardzo wygodny. Na pralce da się też ustawić suszarkę, co pozwala zaoszczędzić miejsce.

Niezbędne w każdej pralni są też regały. Te nie muszą być nad wyraz estetyczne, a raczej funkcjonalne. Sprawdzą się systemy regałów otwartych ze stali bądź drewnianych. Można na nich ustawić proszki do prania, detergenty, koncentraty, jak również np. suche ręczniki.

Konieczne są też kosze na pranie. Warto wyposażyć się w kilka, aby móc natychmiast segregować brudne ubrania, jak np. kosz na białe rzeczy, kosz na brudne ręczniki, kosz na ciemne tkaniny itp.

Przyda się pojemny kosz z wygodnymi uchwytami do przenoszenia zabrudzonych ubrań i odnoszenia czystych, już po praniu. Jeśli pralnia jest również suszarnią, to linki do suszenia ubrań lub rozkładane suszarki staną się wręcz nieodzowne. Ważne, aby rozmieścić je tak, by nie przeszkadzały w swobodnym poruszaniu się po pomieszczeniu.

W pełni funkcjonalna pralnia zapewnia możliwość jednoczesnego prasowania ubrań, a więc istotne okaże się być zarówno żelazko, jak i deska do prasowania. Radio, które dyskretnie umieścimy gdzieś na regale, umili nam zaś czas podczas wykonywania wszelkich czynności w pralni.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej

Dodaj opinię lub komentarz