Pralka nie pobiera wody

Pralka nie pobiera wody

Najprostsze modele pralek nie należą do skomplikowanych urządzeń. Nowoczesne sprzęty posiadają jednak elektronikę, która czasem może sprawiać małe problemy.

Jeśli borykamy się z usterką pralki, to pierwszym krokiem będzie sprawdzenie możliwe najprostszych przyczyn jej wadliwego działania, zanim wezwiemy serwisanta. Co więc można zrobić samodzielnie w sytuacji, gdy pralka nie pobiera wody? Pokazujemy kilka rozwiązań.

Zawór wody – czy jest otwarty?

Rozpoczął się już cykl prania, a przez szklane drzwi zauważyliśmy, że woda nie dostaje się do środka bębna? Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy zawór dopływu wody nie został zamknięty. Mógł to przecież zrobić jeden z domowników.

Innym problemem może być słaby dopływ wody, ze względu na zmniejszenie jej przepływu. Zawór jest wyposażony w siateczkę, której zadaniem jest wyłapywanie większych zanieczyszczeń pochodzących np. z rur, chroniąc, by nie dostały się do środka urządzenia. Na jej powierzchni po latach użytkowania gromadzą się mikrocząstki rdzy, osiada na niej kamień itp. Warto więc przeczyścić zawór używając octu, po wcześniejszym jego zamknięciu.

Uszkodzony wąż dopływowy

Standardowa długość węża doprowadzającego wodę do pralki wynosi około 1,5 m. Jeśli jednak to za mało, warto dokupić dłuższy, aby wąż mógł swobodnie przylegać do urządzenia.

Jego ściśnięcie lub ograniczona przestrzeń wokół może sprawić, że nie będzie doprowadzał wody. Czasem nawet niewielkie przesunięcie pralki blokuje pompowanie wody.

Bywa, że w wyniku długiej eksploatacji urządzenia wąż zacznie pękać i nie spełnia wówczas swojej funkcji. Woda, zamiast dostawać się do pralki, zalewa nam podłogę.

Niedomknięte drzwi pralki

Blokada elektromagnetyczna drzwi jest znana wszystkim użytkownikom pralek. Jeśli działa prawidłowo, to podczas ich zamykania usłyszymy charakterystyczne kliknięcie. Pewność, co do ich zamknięcia uzyskujemy też dzięki ikonie czerwonej kłódki sygnalizowanej na wyświetlaczu. Jeśli dioda się nie świeci, to pralka nie rozpocznie cyklu prania.

To zabezpieczenie jest konieczne, aby woda nie zalała pomieszczenia. Awarię blokady elektromagnetycznej także możemy naprawić samodzielnie. Nie jest to zbyt trudne, jednak należy to wykonać precyzyjnie, zgodnie z instrukcją, postępując w ściśle zachowanej kolejności działania.

Jeśli, mimo jej naprawienia, czerwona kłódka wciąż się nie pojawia, to raczej mamy do czynienia z uszkodzeniem przekaźnika w module sterującym. Sygnał zamknięcia nie dociera do urządzenia i program piorący nie ma szansy się uruchomić.

Problem z programatorem

Za sterowanie elektrozaworem odpowiedzialny jest programator. Czasem wystarczy tylko zresetować pralkę zgodnie z instrukcją producenta, aby problem sam ustąpił. Gorzej, jeśli programator uległ poważniejszej awarii. To dość skomplikowany układ elektroniczny, dlatego nie poleca się naprawiać go samodzielnie. Czasem nie będzie to też opłacalne i lepiej wymienić ten element na nowy.

Uszkodzony elektrozawór

Zadaniem elektrozaworu jest sterowanie zamykaniem i otwieraniem przepływu wody w każdym cyklu prania. Poszczególne modele pralek mogą się znacznie różnić ich rodzajami. Czasem spotyka się pojedyncze, podwójne, a innym razem potrójne elektrozawory.

Podczas eksploatacji zawór mógł ulec przepaleniu, uszkodzeniu lub zabrudzeniu, co zakłóca jego prawidłowe działanie. Należy więc sprawdzić miernikiem czy jest sprawny.

Uszkodzony hydrostat

Hydrostat to urządzenie, które kontroluje ilość dopływającej do bębna wody. Jego uszkodzenie będzie więc powodować, że w pralce podczas prania jest np. za mało wody lub nie ma jej wcale.

Hydrostat może być zbyt zanieczyszczony, aby odbierać błędne sygnały z czujników pomiaru wody. Należy go więc przeczyścić. W tym celu otwieramy blat pralki i wyjmujemy owalne urządzenie z podłączonymi przewodami, które znajduje się zwykle obok programatora.

Dmuchnięcie w dołączoną do niego rurkę spowoduje charakterystyczne kliknięcie. To właśnie wtedy wiadomo, że element ten działa poprawnie. Jeśli zaś nie usłyszeliśmy tego odgłosu, to trzeba dokonać przeczyszczenia rurki i jej odkamienienia.

Ponowne podłączenie hydrostatu należy wykonać z uwagą, aby odpowiednio połączyć ze sobą wszystkie przewody. Niewprawionym użytkownikom radzi się zachowanie dużej ostrożności, bo jest to delikatne urządzenie.

Jak się okazuje, przyczyn awarii związanej z pobieraniem wody przez pralkę może być kilka i dość łatwo je ustalić. Należy jednak cierpliwie i precyzyjnie przyjrzeć się każdemu elementowi urządzenia.

Taka cierpliwość popłaca, bo samodzielna naprawa awarii oszczędzi duże pieniądze, jakie musielibyśmy wydać na serwisanta. Koszt takich napraw jest często duży, a usuwanie poważniejszych uszkodzeń może być zbliżone do ceny nowej pralki, które możesz wybrać spośród najlepszych pralek. Nie można więc panikować i starać się ustalić problem, bo jego rozwiązanie bywa wręcz banalnie proste.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej