Jak odkamienić żelazko

Żelazka to jedne z częściej użytkowanych w domu sprzętów. Warto o nie dbać, tak aby mogły nam służyć jak najdłużej.
Jeśli wewnątrz żelazka odłożył się kamień, lepiej go usunąć aby nie spowodował poważniejszych uszkodzeń. Na nasze szczęście można tego dokonać także domowymi, całkowicie bezpiecznymi sposobami o czym piszemy poniżej.
Odkamienianie wodą z octem

Powszechnie polecaną metodą jest odkamienianie za pomocą mieszanki wody i octu spożywczego w proporcji 1:1. Przygotowujemy taki roztwór, a następnie moczymy w nim miękką ściereczkę i czyścimy stopę żelazka.
Do kanalików dostaniemy się zaś za pomocą patyczka lub wacika kosmetycznego, jednak należy uważać, by ich nie uszkodzić. W żadnym wypadku nie używamy drucików czy szorstkich gąbek bądź ścierek. To mogłoby nieodwracalnie uszkodzić delikatną stopę żelazka i sprawić, że nie będzie pracować zgodnie z przeznaczeniem. Więcej o tym w moim artykule jak wyczyścić żelazko.
Taką mieszankę octu i wody wlewamy również bezpośrednio do zbiornika żelazka, a następnie nastawiamy na wysoką temperaturę. Wówczas włączamy przycisk parowania kilkukrotnie, a nawet rozpoczynamy prasowanie materiału, który nie będzie nam już potrzebny. Na jego powierzchni będzie się wytrącał osad z kamienia oraz zanieczyszczenia z kanalików. Takie czyszczenie w wysokiej temperaturze zajmie nam ok 10 minut.
Odkamienianie kwaskiem cytrynowym

Innym naturalnym, domowym detergentem jest roztwór wykonany z kwasu cytrynowego i wody w ilości 2 łyżeczek proszku i szklanki ciepłej wody. Następnie postępujemy dokładnie tak, jak z octem, a więc wlewamy mieszankę do zbiorniczka, nastawiamy wysoką temperaturę i czekamy aż kanaliki dokładnie się oczyszczą.
Czyścimy wodą z kwaskiem także stopę żelazka. Po umyciu wlewamy do środka czystą wodę (najlepiej destylowaną lub przefiltrowaną) i włączamy funkcję pary.
Jak często odkamieniać żelazko?
Wszystko zależy od tego, jaka jest częstotliwość prasowania ubrań. Najlepiej jest odkamienić urządzenie co miesiąc. Nawet, gdy go nie używamy, bo stojąca woda może doprowadzić do wytwarzania się osadów. Dlatego warto to robić regularnie, wraz z czyszczeniem stopy żelazka, aby mogło nam posłużyć na dłużej.
reklama
Skąd kamień w żelazku?
Osad z kamienia to bardzo częsty problem urządzeń AGD. Pojawia się nie tylko w czajniku, dzbanku filtrującym, ale także w żelazku. Wszystko za sprawą twardej wody, która płynie z wodociągów. Więcej o tym przeczytasz w moim artykule jakiej wody używać do żelazka. Większość z nas do zbiornika żelazka wlewa właśnie wodę z kranu, która prędzej czy później wytrąci nieestetyczny i blokujący kanaliki pary osad.
Inną przyczyną powstających zabrudzeń na stopie żelazka oraz osadów w zbiorniku, może być niedostosowanie odpowiedniej temperatury pracy do prasowanych ubrań. Zawsze więc warto czytać metki oraz postępować zgodnie z instrukcją dla danej tkaniny.
Czasem kamień powstaje też w wyniku długiego nieużytkowania urządzenia.
Jak nie dopuścić do osadzania się kamienia?
Najlepszym sposobem jest stosowanie odpowiedniej wody. Nie powinna być twarda, a ta pochodząca z kranu sprawi, że problem z kamiennym osadem będzie szybko powracał. Do zbiorniczka wlewamy więc wodę przefiltrowaną lub destylowaną.
Na rynku dostępne są także specjalne płyny przeznaczone do generowania pary. Można je także otrzymać w formie zapachowej, dzięki czemu nasze pranie zyskuje jeszcze przyjemniejszy aromat.
Innym rozwiązaniem jest stosowanie wody filtrowanej przez dedykowane żelazkom filtry. Są to filtry, których zadaniem jest zatrzymanie aż 99% procent osadów z kamienia.
Jedną z przyczyn awarii żelazka jest właśnie nagromadzenie się kamienia, więcej o tym przeczytasz w moich artykułach żelazko nie grzeje oraz woda cieknie z żelazka.
Żelazka z funkcją samoczyszczenia
Sporo nowych modeli żelazek wyposażonych jest w funkcję samooczyszczenia. Przykładem może tu być żelazko Russell Hobbs Power Steam Ultra. Wystarczy ustawić żelazko na maksymalny tryb grzania, napełnić je wodą, a następnie uruchomić funkcję samooczyszczania. Para pod wysokim ciśnieniem zaczyna oczyszczać żelazko. Taki zabieg przeprowadza się raz na jakiś czas, aby osad wapienny wydobywający się z kanalików nie zabrudzał ubrań podczas prasowania.
Żelazko Philips Azur Performer Plus GC 4527/00 zostało wyposażone w pojemnik na kamień, dzięki czemu cząsteczki kamienia zbierają się w jednym miejscu. Następnie zostają wypłukane w procesie Self Clean. Nie ma więc obaw, że wapienne ślady zostaną na ubraniach. Jest to bardziej efektywny system, aniżeli tylko samoczyszczenie obecne w innych modelach.
Niektóre urządzenia są ponadto wyposażone w zawór odkamieniający. Ten element także trzeba regularnie czyścić. Należy go wyjąć i wymoczyć przez dwie godziny w roztworze cytryny lub kwasku cytrynowym. Cały osad zniknie. Specjalne szuflady i pojemniki na kamień zawsze płuczemy pod bieżącą wodą, ponieważ będzie to wystarczające, aby pozbyć się wszelkich wytrąconych osadów.
Urządzenia posiadające funkcję samoczyszczenia czy odkamieniania są prostsze w użyciu, bo proces czyszczenia wykonują za nas, nie zostawiając przy tym np. zapachu z octu. W każdym wypadku pamiętajmy, że odkamienianie jest konieczne do prawidłowego działania urządzenia. Jeżeli poszukujesz dobrego sprzętu do prasowania to sprawdź mój ranking żelazek, ranking parownic do ubrań oraz ranking stacji parowych.