Jak wyczyścić żelazko

Jedni lubią prasowanie, a inni wręcz przeciwnie. Z pewnością nie będzie to przyjemne zadanie, jeśli nasze żelazko jest zabrudzone, przykleja się do tkaniny czy plami brudną wodą. W takim wypadku możemy jedynie zabrudzić nasze ubrania.

Możliwe jest jednak wyczyszczenie delikatnej stopy żelazka domowymi sposobami i nie jest to trudne, co pokazujemy w dalszej części artykułu.

1. Czyszczenie kanalików pary

W pierwszej kolejności należy delikatnie przeczyścić system kanalików tam, gdzie zdołamy dotrzeć. Będą nam do tego potrzebne patyczki do uszu czy wykałaczki lub stara szczoteczka do zębów. Należy to robić bardzo precyzyjnie, aby ich nie uszkodzić.

Nigdy nie używajmy drucików czy ostrych przedmiotów, ponieważ mogą spowodować awarię urządzenia. Otwory pary umieszczone są na powierzchni stopy żelazka, więc należy mieć na uwadze, by jej nie porysować.

Jeżeli twojego żelazka nie da się uratować, to proponuję sprawdzić moje zestawienia sprzętów do prasowania, takie jak najlepsze żelazka, najlepsze parownice do ubrań oraz najlepsze stacje parowe.

2. Czyszczenie zbiornika pary

Niezawodnym, nie chemicznym środkiem, który doskonale wyczyści nasze żelazko wewnątrz jest biały ocet.

Do wykonania roztworu czyszczącego posłuży nam pół szklanki białego octu wymieszanego z taką samą ilością wody destylowanej. Powstały płyn wlewamy do zbiornika chłodnego żelazka, odłączonego od prądu.

Następnym krokiem jest podłączenie żelazka do gniazdka, aby mogło się nagrzać. Nastawiamy na najwyższy stopień grzania.

Trzymamy urządzenie w pozycji poziomej, a więc naturalnej podczas prasowania. Wówczas umożliwiamy wytworzenie się pary. Pozwólmy żelazku nagrzewać się przez co najmniej pięć minut.

Naciśnijmy przycisk pary i przytrzymajmy przez 20 do 30 sekund lub do momentu, gdy para zacznie swobodnie wypływać. Zróbmy to, co najmniej sześć razy.

Po chwili z kanalików i otworów powinny się wydobywać wszystkie cząsteczki kamienia, osadu i brudu, które mogły zatykać ich ujście. Pozostałą mieszankę octu i wody wylewamy ze zbiornika żelazka. Tę czynność należy wykonywać raz w miesiącu, nawet wtedy, jeśli regularnie używamy wody destylowanej do prasowania. Więcej o tym piszę w artykułach jak odkamienić żelazko oraz woda cieknie z żelazka.

3. Czyszczenie stopy żelazka

Stopa żelazka to najdelikatniejszy element urządzenia. Zabrudzenia jego powierzchni uniemożliwiają skuteczne prasowanie. Dlatego konieczne jest czyszczenie stopy w taki sposób, aby jej nie porysować lub nie uszkodzić.

W tym celu używamy wyłącznie miękkich szmatek czy gąbek bez szorstkiego wykończenia.

Aby przygotować bezpieczny i nie chemiczny roztwór czyszczący, należy wymieszać ze sobą ocet i sodę oczyszczoną. Powstanie wówczas pasta czyszcząca.

Należy posmarować nią stopę żelazka i odczekać do 10 minut, aby rozpuściła uporczywy brud i brązowe osady. Następnie przetrzyjmy stopę żelazka białą szmatką zamoczoną w czystej wodzie.

reklama

4. Usuwanie przypalonych zabrudzeń

Innym sposobem na usunięcie mocno przypalonych zanieczyszczeń jest wysmarowanie stopy żelazka białą, czystą świecą. Żelazko musi być lekko nagrzane. Po tym zabiegu powierzchnia stopy będzie tłusta, dlatego należy przeprasować kuchenny papierowy ręcznik, aby pozbyć się tłuszczu z parafiny.

Kolejnym bezpiecznym sposobem czyszczenia jest prasowanie szmatki nasączonej sokiem z cytryny. Tę czynność wykonujemy okrężnymi ruchami aż do uzyskania oczekiwanej czystości powierzchni żelazka.

Ostateczną metodą, kiedy żadna nie okaże się wystarczająco skuteczna, jest mycie stopy za pomocą zmywacza do paznokci. Żelazko powinno być lekko nagrzane. Czynność tę wykonuje się patyczkiem namoczonym w roztworze. Pocieramy nim przypalone miejsca uważając, by się nie oparzyć.

Można także skorzystać z preparatów czyszczących dostępnych na rynku, jednak warto pamiętać, że niektórzy producenci nie uwzględniają wówczas żadnych reklamacji na urządzenie.

5. Usuwanie plastiku ze stopy

Czasem może się zdarzyć, że do powierzchni stopy przyklei się plastik bądź inne materiały pochodzące z ubrań, które później trudno jest usunąć bez skrobania czy szorowania. Nie chcemy jednak zniszczyć delikatnej stopy urządzenia.

Wówczas wystarczy zmrozić jej powierzchnię np. przez kontakt z kostkami lodu. Musi się z nimi stykać ok 10 minut, aby plastik uległ stwardnieniu. Później należy go bezpiecznie zeskrobać używając tępego noża lub starej karty kredytowej. Następnie ponownie czyścimy całą powierzchnię żelazka wykonaną wcześniej pastą z sody oraz octu.

Przyczyny zabrudzonego żelazka

Żelazko ulega zabrudzeniom głównie z powodu nieprawidłowego korzystania z urządzenia. Konieczne jest regularne przeprowadzanie jego konserwacji i czyszczenia, aby zyskało na dłuższej żywotności.

Najczęściej zauważamy brązowy nalot, który wraz z użytkowaniem może się wręcz z czasem przypalać. Jest to wynikiem prasowania w zbyt dużej temperaturze, nieodpowiedniej do rodzaju tkaniny.

Kolejnym problemem są zatkane kanaliki pary. Objawia się to wydobywaniem białego osadu, charczeniem czy wręcz pluciem niewielkimi drobinkami osadu. Przyczyną jest uzupełnianie zbiornika żelazka wodą kranową, która ze względu na wysoką twardość się do tego zwyczajnie nie nadaje. W kanalikach żelazka zbiera się wówczas kamień, który je zatyka uniemożliwiając właściwe korzystanie ze sprzętu.

Warto mieć świadomość, że brązowy nalot na stopie żelazka może powstawać w wyniku przypalania drobinek, pyłków unoszących się w powietrzu lub kołtunów wydzielanych przez same ubrania.

Jak prawidłowo dbać o żelazko?

Każde żelazko wymaga regularnego czyszczenia i odpowiedniej konserwacji. Nierzadko to my sami przyczyniamy się do skracania jego żywotności. Co więc robić, aby mogło nam bez przeszkód służyć na dłużej?

  • używajmy wody destylowanej do wytwarzania pary – woda z kranu jest za twarda i wytwarza zbyt duże ilości kamienia oraz osadów, co zatyka kanaliki pary i uniemożliwia wydostawanie się jej na zewnątrz, więcej o tym w moim artykule jakiej wody używać do żelazka,
  • napełniajmy i opróżniajmy zbiornik żelazka, kiedy nie jest podłączone do zasilania,
  • po prasowaniu i wystygnięciu urządzenia, używajmy szmatki do usuwania pozostałości wody czy wilgoci,
  • aby chronić stopę żelazka przed uszkodzeniem, nigdy nie prasujmy plastikowych czy metalowych zamków błyskawicznych, zatrzasków, haczyków, szpilek, sitodruku lub naklejek bez użycia ściereczki do prasowania,
  • zawsze przechowujmy żelazko w pozycji pionowej (na stojąco), co uchroni stopę przed zarysowaniem.
Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej