Jakie garnki do indukcji wybrać? – Na co zwrócić uwagę

Kupując płytę indukcyjną trzeba dobrać do niej specjalne garnki. W przeciwnym razie gotowanie okaże się nieskuteczne.

Wybór na rynku jest duży, dlatego trzeba wiedzieć co kupić, aby być w pełni zadowolonym i cieszyć się wysoką jakością naczyń przez wiele następnych lat. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na materiał wykonania garnków, ale co jeszcze?

Specjalne dno

Garnki do płyt indukcyjnych muszą jak najpełniej i najściślej przylegać do powierzchni kuchenki. Im mniej żłobień, wgnieceń i nierówności, tym skuteczniejsze gotowanie.

Dno musi być oczywiście ferromagnetyczne, czyli ulegać namagnesowaniu.

Poprzez ścisłe przyleganie dna garnka do płyty następuje skuteczne nagrzewanie i mamy wówczas najmniejsze straty energii. Warto wiedzieć, że garnki powinny mieć kilkuwarstwowe dno, najlepiej minimalnie trzy do sześciu warstw, czyli 5-10 mm.

Zbyt cienkie będzie się z czasem odkształcać i tracić swoją wytrzymałość oraz właściwości fizyczne. Kilka warstw jest polecana szczególnie w przypadku stali nierdzewnej. Sama w sobie nie przewodzi tak dobrze ciepła, dlatego pomiędzy warstwami znajdują się wkładki aluminiowe lub miedziane, które dłużej podtrzymują ciepło.

Sprawdź przykładowe dobre garnki na indukcję w naszym artykule.

Materiał wykonania

Garnki ferromagnetyczne najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej, aluminium, miedzi lub żeliwa. Ono samo w sobie ma właściwości ferromagnetyczne, dlatego wewnątrz garnka szybko rozprzestrzenia się ciepło.

Mogą być ponadto pokryte powłoką ceramiczną lub emaliową. Naczynia szklane zaś musiałyby mieć metalowe dno, aby były zdolne współpracować z płytą indukcyjną, a to mogłoby zaburzyć ich estetykę. Nie ma większego znaczenia, na jaki materiał postawimy, ponieważ ważne jest ich dno, grube i płaskie.

Jak sprawdzić czy garnki są ferromagnetyczne?

Możemy samodzielnie sprawdzić czy dany garnek lub cały ich zestaw nadaje się do płyty indukcyjnej. Wystarczy przyłożyć do dna magnes. Jeśli zauważymy przyciąganie, wówczas będziemy skutecznie z nich korzystać ciesząc się ich niemałą efektywnością.

reklama

Średnica garnków

Średnica garnków nie ma większego znaczenia, ponieważ nowoczesne płyty grzewcze mają możliwość łączenia pół grzewczych, które samodzielnie wykrywają garnek. Zobacz najlepsze płyty indukcyjne w rankingu, gdzie pokazujemy modele z takimi funkcjami.

Tak więc wielkość garnków będzie wyłącznie kwestią naszego upodobania i potrzeb. Problemów nie ma nawet z dużymi garnkami typu brytfanna.

Uchwyty i pokrywka

Garnki na indukcję dobrej jakości powinny być wyposażone w nienagrzewające się uchwyty oraz antypoślizgową powierzchnię. Wtedy są w pełni bezpieczne dla użytkownika. Zgrzewane uchwyty będą nam zaś służyć bardzo długi czas.

Ponadto pokrywka powinna szczelnie przylegać do naczynia, aby nie tracić wytwarzanego ciepła, a gotowanie stało się jak najbardziej wydajne. Musi więc w całości mieścić się w garnku i nie wystawać poza jego obręb.

Najlepiej, jeśli będzie ze szkła, ponieważ daje nam to możliwość podglądania, w jakim etapie gotowania znajduje się nasze danie.

Możliwość mycia w zmywarce

Dużym atutem garnków ferromagnetycznych, które spełnią nasze oczekiwania, jest możliwość mycia naczyń w zmywarce.

O takich ich właściwościach informują nas odpowiednie ikonki umiejscowione na dnie garnka. Mogą być widoczne na spodzie naczynia od wewnętrznej lub zewnętrznej strony.

Bywa jednak, że taka informacja znajduje się wyłącznie w instrukcji producenta, stąd warto ją dokładnie przeanalizować przed rozpoczęciem użytkowania.

Ile kosztują garnki do płyty indukcyjnej?

Koszt garnków do indukcji jest różny. Zależy oczywiście od jakości materiału, grubości dna, dodatkowych udogodnień, jak nienagrzewające się uchwyty itp. Jeśli pragniemy zakupić cały zestaw, to musimy się liczyć z wydatkiem sięgającym nawet kilkuset złotych. Nie zawsze jednak okaże się być naprawdę potrzeby, ponieważ do dwuosobowego domu wystarczy zaledwie kilka pojedynczych naczyń różnej wielkości.

Dodatkowe cechy garnków

Gdy zależy nam na szerokiej funkcjonalności garnków, musimy zwrócić uwagę czy będą one mogły być stosowane również na innych rodzajach kuchenek.

Ponadto mogą być wyposażone w otwory ułatwiające odcedzanie czy wyprofilowane brzegi.

Warto zwrócić uwagę podczas zakupu czy wewnątrz na ściance znajduje się skala pojemności. Pozwala to nieco uprościć ich użytkowanie, ponieważ dokładnie wiemy, ile wody lub bulionu wlewamy do środka.

Co jeśli garnki do indukcji nie działają?

W sytuacji, gdy garnki nie działają po postawieniu na płycie indukcyjnej, należy zwrócić uwagę czy sensor elektromagnetyczny nie jest czasem zepsuty. Może on nie wykrywać garnka i nie załącza pola grzewczego.

Bywa i tak, że nie włączyliśmy pola grzewczego. Powinno się go najpierw załączyć, a dopiero później postawić garnek, by zaczął się nagrzewać.

Jaką markę garnków do indukcji kupić?

Na rynku jest wiele różnych garnków na płytę indukcyjną i większość znanych marek charakteryzuje się naprawdę wysoką jakością wykonania i oczekiwanymi właściwościami. Przykładem mogą być choćby garnki Gerlach, Tefal czy Zwieger . Ale też Tescoma, Ambition i Berlinger Haus.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej