Oznaczenia na garnkach do indukcji – Obrazki i wytłumaczenie

Zewnętrzny spód garnka Gerlach z oznaczeniami

Użytkowanie płyt indukcyjnych wiąże się z koniecznością zakupu specjalnych garnków. Jak je rozpoznać? Jak wygląda oznaczenie indukcji na garnku? Co oznaczają pozostałe symbole? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Oznaczenie indukcji na garnku

Naczynia przeznaczone do płyt indukcyjny posiadają na spodzie charakterystyczny szlaczek symbolizujący cewkę indukcyjną. Jest to z pewnością podstawowy znak, którym należy się kierować podczas wyboru naczyń przeznaczanych do indukcji.

Symbol indukcji
Symbol indukcji

Oznaczenie mycia w zmywarce

Poza tym mogą się także pojawiać inne, np. sugerujące że dane naczynia nadają się do mycia w zmywarce.

Symbol zmywarki
Symbol zmywarki

Możliwość używania w piekarniku

Niektóre garnki można używać w piekarniku, co potwierdza odpowiedni symbol. Tu warto zwrócić uwagę na temperatury, ponieważ często nie można przekraczać 180 °C.

Symbol piekarnika
Symbol piekarnika

Inne oznaczenia na garnkach do indukcji

Garnki bywają też opatrzone ikonką sygnalizującą, że można z nich korzystać również na innych typach kuchenek, jak elektryczna, gazowa i ceramiczna. Bywa, że znajdziemy też oznaczenie płyty halogenowej.

Symbol płyty elektrycznej
Płyta elektryczna
Symbol płyty gazowej
Płyta gazowa
Symbol płyty ceramicznej
Płyta ceramiczna
Symbol płyty halogenowej
Płyta halogenowa

Gdzie szukać ikonek na garnkach?

Jeśli weźmiemy modele, które pokazuje ranking garnków na indukcję, najczęściej oznaczania dotyczące możliwości ich stosowania na płytach indukcyjnych znajdziemy na spodzie naczynia. Rzadziej musimy ich szukać na dnie od ich wewnętrznej strony. Bywa, że nie da się ich w ogóle zidentyfikować. Wówczas musimy się posiłkować opakowaniem, instrukcją obsługi lub ewentualnie sprawdzić ich zastosowanie samodzielnie, co też jest wykonalne.

Jak sprawdzić czy garnki nadają się do gotowania na płycie indukcyjnej?

Jeśli posiadamy garnki starszego typu albo takie, które z różnych względów nie mają żadnych widocznych symboli, to możemy samodzielnie przeprowadzić test czy będą się nadawać do gotowania na płycie indukcyjnej.

Wystarczy przyłożyć do ich dna magnes. Gdy zauważymy mocne przyciąganie możemy być prawie pewni, że gotowanie za ich pośrednictwem na płycie indukcyjnej jest w pełni dozwolone i będzie efektywne.

Dlaczego nie używać tradycyjnych garnków?

Tylko naczynia ferromagnetyczne, a więc z dnem ulegającym namagnesowaniu, mogą wygenerować oczekiwane ciepło podczas styku z powierzchnią płyty indukcyjnej.

Garnki takie wykonane są zazwyczaj z materiału takiego jak stal nierdzewna. Ich dna odporne są na wszelkie zarysowania i odkształcenia, przez co mogą perfekcyjnie przylegać do powierzchni płyty.

Inne garnki wykonane z miedzi lub aluminium nie są w stanie wejść w reakcję z płytą magnetyczną i gotowanie w nich będzie po prostu zupełnie nieskuteczne.

Podobnie mało efektywne będą garnki z cienkim dnem i słabo magnesujące. Więcej o tym pisałem w artykule jakie garnki do indukcji.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej

Dodaj opinię lub komentarz