Jaki robot planetarny wybrać – Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Robot planetarny to urządzenie, które łączy w sobie wiele sprzętów bardzo przydatnych w kuchni. Polecany przez miłośników gotowania i tych, którzy nie lubią gromadzić zbyt dużej ilości gadżetów czy akcesoriów.
To jedno urządzenie potrafi blendować, szatkować, mielić, ugniatać mieszać itp. Wspomoże nas w każdej czynności, ponieważ wykona dużo bez naszego udziału. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki robot planetarny wybrać, aby być w pełni zadowolonym z zakupu.
Moc urządzenia
Dla wielu konsumentów, moc urządzenia stanowi podstawowy wykładnik wyboru. Jest ona istotna bez względu na to, czy kupujemy blender, odkurzacz czy żelazko. W przypadku robota planetarnego rzeczywiście ma znaczenie, ponieważ może istotnie poszerzyć zakres jego funkcjonalności.
Zaleca się celować w urządzenia o mocy minimum 1000 W. Dlaczego jest to takie ważne? Dlatego, że nasz sprzęt będzie wówczas w stanie poradzić sobie z wyjątkowo ciężkimi pracami w kuchni, jak zagniatanie ciasta na chleb czy drożdżówkę bądź mielenie mięsa.
Użytkownicy posiadający urządzenie o mocy 600 W także go sobie chwalą, ale rzeczywiście dostrzeżemy istotną różnicę w wydajności robota, kiedy będzie miał większą moc.
Wyjątkiem są tu jednak roboty KitchenAid z mocą 300 W. Mimo wydawałoby się niskiej mocy, bardzo dobrze radzą sobie z wymagającymi pracami dlatego że mają świetną konstrukcję. Używane są nawet w piekarniach do produkcji chlebów, co potwierdza ich wysoką wydajność.
Rodzaj i pojemność misy roboczej
Robot planetarny bez dobrej jakości misy okaże się mało wartościowy. Producenci oferują misy o pojemności od 3 do 6 l. Im obszerniejsze, tym większą ilość ciasta będziemy w stanie jednorazowo przygotować. Porównuje je nasz ranking robotów planetarnych, w którym bierzemy pod uwagę różne pojemności oraz wyposażenie i funkcje.
Wielu użytkowników zwraca uwagę, że misy 3-litrowe bywają niepraktyczne, ponieważ składniki należy wówczas dzielić na dwie porcje, a to jest uciążliwe i zabiera dwa raz więcej czasu.
Nie bez znaczenia jest również materiał, z jakiego wykonana jest misa. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być misa ze stali, gdyż jest mocna, wytrzymała, lekka i higieniczna.
Inne są misy plastikowe i szklane. Oba rodzaje łatwo jest uszkodzić, a szklane są dodatkowo dość ciężkie.
Rodzaje mieszadeł
Podstawowym akcesorium każdego robota planetarnego są mieszadła. Najczęściej w zestawie znajdują się trzy rodzaje mieszadeł:
- hak do wyrabiania ciasta,
- trzepaczka do ubijania,
- mieszadło do mieszania i ucierania.
Te trzy mieszadła potrafią wykonać bardzo wiele różnorodnych prac, za które będziemy im wdzięczni. Ważne jednak z czego wykonane jest mieszadło. Te ze stali okażą się być długoletnie i łatwe do czyszczenia.
W niektórych zestawach można znaleźć też łopatkę do przekładania musów czy elastyczne mieszadło silikonowe do zgarniania ciasta z brzegów misy.
Funkcjonalność robota
Dzisiejsze roboty planetarne opracowane są, aby wykonać jak najwięcej prac. Funkcjonalność jednego urządzenia pozwala wyeliminować szereg dodatkowych sprzętów. To naprawdę bardzo wygodne.
Na co więc stać dobrej jakości roboty? Dzięki trzem podstawowym mieszadłom urządzenie to potrafi ubijać czy mieszać składniki. To jednak zaledwie szczypta jego szerokich możliwości.
Zestawy bogate w przystawki zagwarantują łatwe mielenie, szatkowanie, krojenie w plastry bądź kostki, blendowanie, przygotowywanie soków lub musów, wyciskanie owoców, mielenie kawy lub rozkruszanie lodu.
Malakser rozdrobni owoce, wyciskarka pozwoli wycisnąć sok z cytrusów, a wałkowarka i specjalne wykrojniki do makaronu wspomogą nas w przyrządzaniu własnego, domowego makaronu. Jego możliwości są imponujące i nie łatwo je wszystkie wymienić.
Dodatkowe akcesoria
Jeśli zależy nam na komfortowej pracy, to zwracajmy uwagę także na dodatki. Z najbardziej popularnych i praktycznych elementów wymienimy:
- osłonę przeciw chlapaniu – pozwala osłonić obszar roboczy tak, aby ciasto nie rozchlapywało się wokół. To gwarantuje czystą pracę i brak konieczności dokładnego sprzątania.
- funkcja ułatwiająca podnoszenie i opuszczanie ramienia robota – to zdecydowanie ułatwia działanie, szczególnie jeśli wymaga tylko jednego kliknięcia.
- łatwy montaż akcesoriów – niektórzy producenci opracowują własny, opatentowany sposób wymiany akcesoriów czy mieszadeł tak, aby było to jak najbardziej bezproblemowe. W niektórych modelach można też spotkać inteligentny system rozpoznawania mieszadła i dostosowywania odpowiedniego rodzaju prac.
- schowek na kabel – pozornie nic ważnego, aczkolwiek ułatwia przechowywanie robota w szafce kuchennej.
Funkcje dodatkowe
Dobrej jakości robot kuchenny to także szereg funkcji ułatwiających obsługę robota i gwarantujących jego wydajną pracę. Mowa tu na przykład o takich cechach, jak:
- łagodny strat – dzięki tej funkcji zawartość misy nie rozchlapuje się po całej kuchni, ponieważ zaraz po włączeniu robota rozpoczyna pracę od łagodnych obrotów stopniowo je zwiększając.
- tryb turbo-pomocny podczas pracy z twardymi warzywami czy owocami. Robot będzie wówczas pracował przez chwilę na najwyższych obrotach.
- tryb pulsacyjny – stopniowe, łagodne rozdrabnianie składników.
- podświetlenie misy – to nie tylko funkcja estetyczna, ale także praktyczna, gwarantująca dokładny wgląd w to, co dzieje się w misie roboczej.
- stała prędkość pracy mieszadeł, bez względu na rodzaj masy.
- delikatnie mieszanie.
Warto też zwrócić uwagę czy robot został wyposażony w regulację prędkości, jaka powinna być kilkustopniowa. Użytkownik może według uznania dopasować prędkość obrotów do rodzaju składników. Sterowanie robotem może się odbywać w sposób mechaniczny – poprzez regulację pokrętła lub elektroniczny – w formie wyświetlacza. To drugie rozwiązanie jest bardziej precyzyjne.
Wygląd zewnętrzny robota
Robot planetarny to urządzenie nie tylko praktyczne, ale także efektowne. Na rynku dostępne są modele, które zachwycają swoim wyglądem i estetyką.
Nierzadko nawiązują do pierwszych robotów, jakie uznawane są za legendarne. Jeśli zajmują stałe miejsce na kuchennym blacie, to powinny być dopasowane do estetyki wnętrza. Z pewnością w tym względzie jest w czym wybierać.
Trzeba jednak przyjrzeć się ich wykonaniu od strony praktycznej, ponieważ powinny to być sprzęty wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz stabilne.
Wiele z nich wyposażonych jest w gumowe nóżki, które sprawiają, że podczas wysokich obrotów urządzenie nie porusza się bezwiednie po kuchennym blacie. Im cięższe, tym stabilniejsze, ale każdorazowe chowanie go do szafki kuchennej będzie znacznym utrudnieniem.
Robot planetarny czy Thermomix?
Thermomix to urządzenie, które nie tylko posiada funkcje robota kuchennego, ale dodatkowo także podgrzewa i gotuje potrawy. Posiada minimum 20 funkcji, jednak ma jedną zasadnicza wadę – jest bardzo drogi, ponieważ jego koszt sięga 6 tysięcy złotych.
Ma swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników, ale z pewnością warty jest uwagi. Jego nazwa zarezerwowana jest wyłącznie dla jednego urządzenia i można go nabyć za pośrednictwem dystrybucji bezpośredniej u agenta firmy.
Bez wątpienia Thermomix charakteryzuje się pewną istotną przewagą nad robotami kuchennymi, gdyż pozwala nie tylko miksować, mieszać i przygotowywać składniki, ale później je także gotować i przyrządzać.
Dodatkowo nabywając urządzenie, otrzymujemy też zestaw ciekawych przepisów, jakie udostępnione są na cyfrowym wyświetlaczu urządzenia.
Podsumowanie
Które urządzenie jest więc warte naszego wyboru? Trudno powiedzieć, ponieważ każdy ma indywidualne preferencje i potrzeby. Jedno jest pewne, roboty planetarne potrafią nam bardzo wiele zaoferować i wspomóc w przygotowywaniu obiadów, sałatek, ciast czy deserów, znacznie nas odciążając i sprawiając, że gotowanie może się stać nie tylko obowiązkiem, ale też niezwykłą przygodą i pasją.